Hvězdy světových mikrofonů
Jiří Černý , Miroslava Černá
Na stránkách knihy se dočtete o osudech nejznámějších zahraničních zpěváků, o jejich dnech slávy a závratných úspěchů i o dnech smutku a proher. Autoři - p. Černý a Miroslava Černá věnovali tuto knihu hlavně posluchačům Houpačky.
Přidat komentář
Poprvé jsem tuhle (formátem) nezvyklou publikaci měl v ruce před 50 lety, v prváku na střední, kdy jsem ji objevil ve školní knihovně. Bylo mě patnáct, probíhala první půlka sedmdesátek, o muziku jsem se už začal zajímat celkem intenzivně a tak jsem do ní se zájmem nahlížel. Bohužel, v tom věku mi spousta jmen nic neříkala a u většiny popisovaných interpretů jsem si pod (rádoby) fousy brumlal ohrané : "To je pro starý"! Chytal jsem se jen u Elvise, Chucka Berryho, Jerry Lee Lewise, Billa Haleyho a Buddy Hollyho. Tedy spíše klasický Rock´n´Roll.
Teď, kdy stojím na prahu 65+ jsem si publikaci konečně pořídil do vlastnictví (antikvariát) a to ve velmi dobrém, až výborném stavu. Mezitím jsem se zájmem přelouskal i pozdější druhý díl "Hvězdy tehdejších hitparád", který mi byl žánrově mnohem bližší (výrazně větší podíl rockových interpretů) a tak jsem s chutí otevřel a kompletně přečetl i tuto hudební archeologii. Většinu jmen jsem již znal, ať už jen podle jména, nebo i z aktivního poslechu a tak bylo čtení velmi příjemným požitkem. Každého umělce, kterého jsem zrovna pročítal jsem si vyhledal na internetu a k četbě poslouchal popisované písně.
Myslím, že v době kdy tato útlá publikace vyšla, šlo o mimořádný vydavatelský počin a je věčná škoda, že léta kulturního i společenského soumraku, která poté nastala, smetla podobné počiny do normalizačního kanálu. Tehdy ještě sehrané dvojici manželů Černých, náleží zaslouženě plná hrst hvězdiček.
Kdysi dááááávno povinná bible tenkrát nadšených posluchačů hvězdných prominentů popu. Bylo na čase, aby se obyčejný člověk (myšleno bez valut) seznámil s idoly, které si mohl poslechnout na Radiu LX (49 metrů). O Elvisovi jsme věděli, ale třeba Chuck Berry se svou "Zabal to Beethovene" -to byla síla. Proto ji s úspěchem převzali Beatles.
A neodpustím si pána jménem Ray Conniff se sborem to byla lahoda. M.j. ho kopírovali naši Linha Singers a výborně. To vše dokázali Mirka a Jiří Černí, vynálezci rozhlasové houpačky
Jakmile kdo umí poutavě psát, s gustem si přečtete i o tom, co vás extra nebere. A naopak: patlal vám znechutí oblíbené. Proto ke čtení v podání vypravěčských žurnalistů o muzice, kterou asi nikdy poslouchat nebudu, si pouštím tu, o které se (v podání fanzinařů) nedá pořádně číst. Kombinace Edith Piaf plus Slayer nebo Frank Sinatra plus Bathory tedy funguje báječně!