3x inspektor French
Freeman Wills Crofts
Inspektor French série
Protijed (1938), Inspektor French a tragédie ve Starvelu (1927), Případ doktora Earlea (1933).
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 1975 , OdeonOriginální název:
Antidote to Venom, Inspector French and the Starvel Tragedy, The Hog´s Back Mystery, 1939
více info...
Přidat komentář
Tři krásné detektivky, každá jiná, ale všechny hodně dlouhé.
Protijed je vlastně příběh jednoho ředitele zoologické zahrady, přičemž kriminální zápletka se na scéně objevuje postupně a vlastní případ a nástup inspektora Frenche vlastně začne až v druhé polovině.
Každý pachatel udělá někde nějakou chybu a jakmile French odhalí skulinu, snaží se vlámat dovnitř a vyřešit to.
Tragédie ve Starvelu je asi to nejlepší, co jsem od Croftse četl, a i když jsem to četl už poněkolikáté, opět jsme byl překvapen vrstevnatostí zápletky.
Doktor Earl už se četl o něco hůře, pletly se mi zde tři dámy, zato byla povídka vybavena i mapou, což není obvyklé :-)
Škoda, že v češtině toho už o moc více k sehnání není.
Stará anglická klasika se vším všudy. Inspektor ze Scotland Yardu je fikanej, padouši to mají vymakaný ale na něj si nepřijdou. Případné zmínky o laboratorních a jiných odborných testech a posudcích jsou decentně upozaděny, jelikož hlavní je to, jak to pan inspektor všechno skvěle vymyslí.
Já osobně z téhle trojky stavím nejvýš tragédii ve Starvelu, ale všechny tři mají něco do sebe.
....inspektor French je klenot mezi skotlenjardáckými inspektory. Četl jsem to v době vydání, ted jsem si dal audioknihu ....Inspektor French a tragédie ve Starvelu .
Není co dodávat... i po letech je to detektivní parádička...
(SPOILER)
První detektivka Protijed:
George Surridge je ve svých 46 letech již 8 roků ředitelem zoologické zahrady v Birmingtonu. Bohužel jeho rodinný život není příliš šťastný, s manželkou, která je hodně náročná, mu to neklape. Ve volném čase hrává s přáteli karty a příliš se mu nedaří, zkrátka finančně na tom není dobře a netrpělivě očekává děditství po své staré, nemocné tetě. A to ještě pozná krásnou mladou ženu, se kterou se tajně schází. Když už je děditství po skonu tetičky na dosah, objeví se další komplikace s dědickým řízením a na scénu vstupuje advokát Capper, který mu má děditství vyřídit. K tomu mu má pomoci ukradený utopený had a zapomenuté klíče.
Z počátku se zdá hodně rozvláčné, ale ukáže se, že autorův styl psaní je nakonec zajímavý a čtivý. Příběh samotný není jen napínavé krimi, ale také psychologická studie hlavního hrdiny a obrázek Anglie a její společnosti krátce před 2. světovou válkou. Zápletka je trochu překombinovaná, občas bych na místě Surridge jednal jinak, ale to nic neubírá celkovému dojmu. 75%, 8.7.2016.
Druhá detektivka Inspektor French a tragédie ve Starvelu
Tak toto je opravdu mistrovský klenot mezi detektivkami. Čte se to jedna báseň - ta noblesa, ta uhlazenost... A celý příběh nádherně vymyšlený, mistrně podaný. 90% a 5*, 14.7.2016.
Třetí příběh: Případ doktora Earla
Na poklidném anglickém venkově jednoho nedělního večera záhadně zmizí doktor Earle. Případu se ujímá inspektor French, který brzy narazí na obdobné záhadné zmizení ošetřovatelky, která má jisté vazby na doktora Earla. Než však s případem postoupí dále, objeví se další záhadné zmizení dámy, a to opět z domu dr. Earla. Všichni potencionální pachatelé mají pevné alibi, ale French se nevzdává a krůček po krůčku záhadě přichází na kloub.
Croftstův styl se ani zde nezapře, inspektor French jde za svým jako buldok, ale trpělivě, v klidu, nikam se nespěchá. Záhad je zde dost a i když má čtenář k dispozici spoustu faktů jako French, nic není jasné až do samého závěru. Bohužel mi přijde, že tápání a hledání v druhé polovině případu je až moc, čtenář se tak začíná nudit a rozluštění se pořád zdá v nedohlednu. 75%, 23.7.2016.
Autorovy další knížky
1975 | 3x inspektor French |
1972 | Inspektor French a tragédie ve Starvelu |
1988 | Za španielskou stenou |
1967 | Sud / Morská záhada |
1948 | Strach přichází |
Protijed: Zvolený systém čtení edice 3x se mi osvědčil: vyberu náhodně tři různé svazky od různých autorů a pak čtu první příběh z prvního, první příběh z druhého, první z třetího (pak proložím čímkoliv českým) a pak zas druhý příběh z prvního, druhý z druhého atd. až mám tři trilogie za sebou, aniž by mi možná některá lezla krkem, kdybych ji býval četl najednou. Kupodivu se mi rovněž daří intuitivně sáhnout po svazcích řekněme kvalitnějších i slabších, čímž se na střídačku vyrovnávají dojmy.
French po první akci patří k tomu chutnějšímu, ačkoliv líp pádila první půle příběhu, kde se vůbec neukázal. Motivy notorické: ženský a prachy. A ten knoflík na vrátkách (no nechci napovídat, ale čirá zhovadilost, která celek degraduje). 49/24
Inspektor French a tragédie ve Starvelu: Systematik a věcný puntičkář French stejně podlehne sebeklamu a odhalí zloducha víceméně náhodou. Očekávat, že to je ten, na koho od počátku mířil podezíravý prst, by bylo pošetile průhledné. 53/24
Případ doktora Earlea: Metodický a dotěrný French si všechno do minuty navymýšlí a zinscenuje a pachatelé mu to nakonec spolknou a odpapouškují, aby měl dětinskou radost, jak to krásně klaplo. Ano, bezesporu jde o výtečnější potravu z edice 3x, ovšem že by se autor vzpíral otřepaným klišé, jak je za to vychvalován v doslovu?! To by tu nesměli figurovat sázkaři na koníčky ve finančních nesnázích. 57/24