Já, Otto Skorzeny…! : Hrdina či gangster?
Roman Cílek
Hrdina či gangster? „Láká mne neobyčejný způsob života,“ zapsal si vídeňský student Skorzeny v době, kdy jeho tvář přizdobila první jizva z buršáckého souboje dvousečnou šavlí. Jeho přání se naplnilo. Elitního příslušníka SS, Hitlerova osobního oblíbence a specialistu na nejtajnější operace (jen namátkou: osvobození Mussoliniho, únos Horthyho syna, pokusy o zabití Josipa Broze Tita, vytvoření krutých protipartyzánských komand, nasazení německých jednotek v amerických uniformách při ardenské ofenzivě) nazval velitel spojeneckých armád generál Dwight D. Eisenhower „nejnebezpečnějším mužem Evropy“. Skorzeny se za války i po jejím skončení stal záhadami opředenou legendou. Pohled pod její povrch je strhujícím příběhem člověka, který svou nespornou odvahu a inteligenci nabídl do služeb zla.... celý text
Přidat komentář
Od Romana Cílka jsem v edici Magnetka četl Agonii, 100 hodin, kdy umírala republika a Noc dlouhých nožů. S touto ediční řadou mám velmi dobré zkušenosti (vyjma 18. svazku Velké polární výpravy) a vždycky po ní rád sáhnu. Otto Skorzeny nepochybně prožil zajímavý (a pro něho jistě dost vzrušující) život, ale není pochyb o tom, že to je jednoznačně negativní postava dějin. Podtitul knihy Hrdina nebo gangster? není příliš šťastný, protože se nabízí otázka, jak by mohl být nacista hrdinou? Nepochybně je třeba se dějinami zabývat, vše se cyklicky opakuje a lidstvo dělá stále ty samé chyby, přitom by se jen stačilo podívat nazpět... Ale rozhodně nemá cenu začít se dívat na určité nacisty z jiné perspektivy a zabývat se otázkou, zdali nakonec nebyli hrdiny...
Plný počet hvězd nemůžu dát kvůli literární formě/stylu autora... Odmyslím-li si prolog, kniha začíná Anšlusem Rakouska, takže autor (až na pár zmínek) vynechal prvních 30 let Skorzenyho života. I v dalších pasážích dochází k přeskakování a kniha není v podstatě o ničem jiném, než o vybraných pasážích Skorzenyho života. Citelně ji chybí komplexnost a větší zařazení do kontextu. Kniha by měla mít více než jen 107 stran; formát této edice sice neumožňuje detailní, vyčerpávající životopis jakékoli osobnosti, to ale neznamená, že se měl rozsah pohybovat jen na takto malém počtu stran. Věřím, že na takových 150 stranách šlo komplexně shrnout Skorzenyho život a přitom by kniha stále vhodně pasovala do formátu edice Magnetka.
Kniha je napsána neskutečně zabarveně a ignoruje některá fakta. Prakticky každá kapitola začíná slovy jako "tito špinaví, zlí lidé, tito, kteří spáchali zvěrstva..." a tím se automaticky vyřazuje z kolonky odborné literatury. Autor ignoruje mnohá zjištění soudů, která jsou dohledatelná, zjevně je nečetl a jako historik odvedl velmi mizernou práci. Prostě nemá Skorzenyho tak rád, že o něm musel napsat knihu. Tudy ne, přátelé.
Štítky knihy
nacisté Waffen-SS oddíly SS (esesáci) speciální jednotky Třetí říše důstojníci
Románově napsaná kniha o Otto Skorzenym, muži kterého Hitler využíval na speciální úkoly. Jeho vstup do nacistické strany je zde zmíněn spolu s jeho mladšími roky, dětství úplně ignorováno. Většina knihy sleduje období druhé světové války, především slavné osvobození Mussoliniho. Poválečné osudy jsou zde jen načtnuty, včetně toho jak se mu sakra podařilo uniknout oprátce. Jestli hledáte fakta, tato kniha Vás neuspokojí. Jestli hledáte snadno čitelnou knihu na reálných základech, tak budete pravděpodobně uspokojeni.