Hon na ponorku
Tom Clancy
Thriller se strhujícím dějem vypravuje o sovětské ponorce Rudý říjen, jejíž velitel chce uprchnout do USA. Vše se ale prozradí předčasně a veškeré dostupné síly, a to ruské i americké, se vydávají do Atlantiku na honbu za ponorkou, která čelí námořnictvu obou velmocí.
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 1995 , MustangOriginální název:
The Hunt for Red October, 1984
více info...
Přidat komentář
Po letech jsem si potvrdil, že všechny knihy od Toma Clancyho odolávají zubu času. Rozhodně jsou lepší než ty, kde sice figuruje na titulu, ale autorem je někdo jiný, byť i ty byly vesměs kvalitní. Politickým důstojníkem na Rudém říjnu je jakýsi Putin, který nedobře skončil, tak snad kromě velmi kvalitní fikce kniha bude představovat i přesnou predikci.
Jsem mírně rozčarovaná. Námět je skvělý, ale knížka se mi nečetla dobře. Trápilo mě velké množství postav, technické údaje mě nebavily a nezajímaly. Hodně jsem se ztrácela, občas jsem přestávala chápat, kdo je kdo a komu která ponorka patří.
Jsem ráda, že mám dočteno...
Knížka mě trošku zklamala oproti ní film je luxusní. Oproti filmu bylo hodně nejasností v ději v knížce proto 3 hvězdy
Tak po letech jsem se opět vrátil k této knize, jelikož postupně načítám celou sérii s Jackem Ryanem. A nejsem již tak nadšený, jako jsem byl při prvním čtení. Nesporně člověk srovnává se skvělým filmem, a u mě to vypadá, že filmové zpracování příběhu prospělo. Těžko definovat, co mi na knize úplně nesedí. Možná to potopení vlastní americké ponorky jako kamufláž potopení Rudého října a následná obhlídka místa a trosek se sověty v americké miniponorce? Možná. Na tehdejší dobu jistě napínavý thriller s typickými prvky clancyovskými, Jack Ryan je dokonalý opět ve všem, jen z toho příběhu nejsem již tak nadšený jako kdysi a film s Connerym mi připadá dokonalý.
Sepsání této knihy dalo určitě hodně práce a předpokládalo to jistě důkladné znalosti problematiky námořního boje a zákulisních intrik špionážních her. Některé zde uvedené postupy jistě ovšem rychle zestárly, zejména je to vidět v popisech elektroniky a IT, ale základní zůstává stále aktuální – politická špína na všech stranách, bezohledná k lidským životům, ačkoliv se tváří jinak. Málo je takovýchto solidních knih z tohoto prostředí.
Knihu jsem četl již nejspíš potřetí, nicméně v rozpětí takových patnácti let.
Při porovnání s filmovou verzí (což je skutečně velice, velice povedená adaptace) tam samozřejmě jsou nějaké rozdíly, ale to vždycky. Když nad tím člověk uvažuje s odstupem, ani to není tak america-the-best (jako tomu je se vzestupnou tendencí u většiny následujících dílů). Nicméně s tím se musí vzhledem k původu (a zejména prvotní profesi) autora tak nějak počítat.
První kniha o ponorkách díky které jsem se začal o ponorky zajímat. Mít naše země moře a námořnictvo, místo k letectvu nastoupím k ponorkářům. Ale teď ke knize. Asi jedním slovem Super. Ramius je sympaťák co řídí ponorku o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť, toho si prostě musíte zamilovat. Krásně jsou zde popsány systémy ponorky, taktika a další, avšak ne tak, aby to člověka nudilo.
Nedovedu si představit, jak by to asi dopadlo, kdyby se "Akula" dostala do rukou Amíků ve skutečnosti. Rozdílnost mezi knihou a filmem je dost velká, ale oboje patří mezi mé oblíbené.
Líbila se mi kniha a vzácně se mi líbil i film. Musím říci, že v knize mě zaujala vedlejší role hrdiny Jonýska. Ten neměl chybu, byl důležitý a svůj. Ryan tu má skoro půl knihy jen takovou vedlejší roli a do popředí se dostane až v poslední necelé třetině, pak to ale stojí za to.
Každopádně popis nahánění a schovávání bylo moc fajn, někdy jsem měla pocit, že už nevím, "na jaké té ponorce" to vlastně jsem.
Super, pokračuji v sérii.
Prvá a najlepšia kniha Toma Clancyho, ktorá sa dočkala aj úspešnej a dobrej filmovej adaptácie so Seanom Connerym ako kapitánom ruskej ponorky.
Skvělé čtení. Asi opravdu musí být člověk fandou těchto knih. Za mě nadšení, kdy jsem si užíval i tu "rozvláčnost". Film je skvělý, ale kniha je ještě o level výše.
Napínavé čtení, kterému je někdy vytýkána přílišná rozvláčnost. Ovšem popsání honu na atomovou ponorku s naprosto tichým pohonem by v kratším rozsahu působilo spíše směšně. Knihu určitě ocení fanoušci námořní historie, protože autor detailně popisuje jednotlivé třídy lodí a ponorek, včetně jejich předností a nevýhod. Na druhou stranu se jedná samozřejmě o špionážní román psaný Američanem, proto se lze dohadovat, nakolik dobře vystihl sovětskou společnost 80. let, nebo nakolik přesné by v reálném světě mohly být informace Jacka Ryana o nehodách nebo vzpourách na sovětských lodích (viz ledoborec Lenin nebo "vzpoura" na torpédoborci Storoževoj). Neporovnávejte s filmem, protože ten se logicky musel zkrátit.
Parádní čtení .... nabušený a vybroušení technicky vymazlený a dalších asi sto superlativů kterými vás nebudu obtěžovat..
Protože jsem viděl nejprve film a ke knize jsem se dostal až posléze, byl jsem příjemně překvapen propracovanější strukturou příběhu. Což je celkem normální, protože film může těžko pojmout knihu v plném rozsahu. Jenom nevím proč překladatel všude používal slovo "zampoilit" místo toho pěkně zažitého "politruk".
Na mě bylo v knize moc technických podrobností, pořádný akční děj až v závěru knihy. Prostě to nebyla kniha pro mou osobu.
Precizní, napínavé, strhující, místy dokonce velmi vtipné. Tom Clancy (bohužel) byl mistrem svého řemesla a jeho knihy patrně nikdy nezestárnou. Tahle má navíc tu výhodu, že si čtenář může kapitána Ramiuse představovat s obličejem Seana Conneryho.
Autorovy další knížky
2003 | Bez výčitek |
1995 | Hon na ponorku |
2000 | Rudá bouře |
2000 | Duhová šestka |
1994 | Vysoká hra patriotů |
Nemůžu si pomoct, ale film mě bavil víc.