Rudý králík
Tom Clancy
Dlouho předtím, než se Ryan stal prezidentem nebo ředitelem CIA, než bojoval proti teroristickým útokům na Super Bowl nebo na Bílý dům, dokonce ještě dříve, než ponorka se jménem Rudý říjen překonala přes všechny peripetie Atlantik, pracoval jako historik, učitel a bývalý příslušník námořní pěchoty. Žil v Anglii a sbíral materiál k sepsání knihy. Série životu nebezpečných setkání se skupinou odpadlíků IRA na něj upozornila zástupce ředitele CIA viceadmirála Jamese Greera – stejně jako jeho protějška u britské SIS Sira Basila Charlestona – a když ho Greer požádal, jestli by se nechtěl stát externím analytikem CIA, Jack se dlouho nerozmýšlel. Příležitost byla neodolatelná a on nepochyboval, že se mu podaří věnovat se jí i přes své další povinnosti. A pak Jack pustil zbytek svých povinností z hlavy, protože jeden z jeho prvních úkolů spočíval v tom, že měl provést výslech vysokého sovětského dezertéra, a ten mu vyjevil úžasný příběh: vrcholní představitelé Sovětského svazu, včetně Jurije Andropova, plánují atentát na papeže Jana Pavla II. Je to možné? Jak dny a týdny plynou, Ryan se musí hodně ohánět, zprvu aby tuto teorii potvrdil, pak aby jí předešel; ocitá se však v úplně novém světě, a nic, co až dosud provedl, ho nepřipravilo na vysoce nebezpečnou hru kočky s myší, kterou spolu Sovětský svaz a Spojené státy hrají. Nakonec nejde jen o papežův život, ale o stabilitu celého Západu… a možná už je stejně pozdě na to, aby s tím nějaký čerstvě nastoupivší analytik CIA něco zmohl.... celý text
Přidat komentář
Jelikož jsem knihu již dříve četl, věděl jsem, co čekat. Bylo to ale dost dávno, abych si vše pamatoval. V každém případě knížky Toma Clancyho vždy považuji za jistotu, byť se v každé z nich najde pár slabších míst.
Možná mě po letech více iritovalo neustálé omílání návštěv jezuitské školy a katolické výchovy u Jacka Ryana a až přehnaně zdůrazňovaná úcta před hlavou katolické církve, ale autor chtěl nejspíše konání hlavní postavy okořenit jejími osobními pocity a zapojením jejích morálních stanovisek. Zápletka dobrá, akorát si nejsem úplně jist reálností prozření pracovníka KGB, má-li být najednou cílem vraždy právě papež, když by byl pouze jednou z mnoha set tisíc obětí zločinného režimu.
Nevím, možná že to je poslední Ryanovka, kterou jsem četl a laťku mám nastavenu vysoko. Pro mě asi nejslabší(z Ryanovek - nemyslím jiné série se spoluautory, které jsou kvalitativně o řád níž). Děj zajímavý, ale prostě na ten počet stran to nemělo šmrnc. Slabé 4 hvězdičky a to hodně z úcty k autorovi zaokrouhluju nahoru.
Clancy většinou píše knihy s někým. Vždycky jsem si myslel, že on píše ty akční věci a ten druhý dodává technické parametry. Už si to nemyslím.
Takhle nudnou knížku jsem už dlouho nečetl. Snad na každé druhé stránce píše, že práce agentů je drobná práce a žádná akce, jak to vidíme ve filmech. OK, ale pak ať píše dokumentární knížky a ne fikci.
Kromě toho přišlo rozčarování z toho, jak moc opovrhuje svými spojenci. Kdyby opovrhoval nepřáteli, dobře, dá se to pochopit, ale on nemá žádný respekt ani ke spojencům. Prostě America first! (ale to by mě asi nemělo překvapovat, vzhledem k tomu, jaké knihy píše).
Výsledkem toho všeho je, že byla Rudý králík poslední Clancyho knížka, kterou jsem četl (a to jich ještě pár nepřečtených doma mám).
Tak u této knihy jsem se i potil. Zejména u pasáží z útěku králíka mi běhal paradoxně i mráz po zádech. Jsou zde sice úmorně zdlouhavé pasáže, ale myslím, že sem patří, aby ukázaly, jak mravenčí práci výzvědné služby musí vykonat, aby dosáhly alespoň nějakého výsledku. Cenné jsou tedy popisy této práce a postupů, a také pozadí atentátu na Karola Wojtylu t. č. svatého Jana Pavla II., i když zde se asi nikdy nedovíme, jak to doopravdy všechno bylo. Kniha stojí za přečtení i těm, kteří se zrovna nadšením nerozplývají nad spikleneckými teoriemi.
Výborný příběh a výborně vykreslen. Tohle téma studené války a agentů, přeběhlíků a vůbec špionážní tématiky mám moc rád. Tradičně podrobné vykreslení po "clancyovsku" se moc dobře čte. Na scénu se dostává také Mary Pat s Edem, hezky pěkně jejich začátky v SSSR, to se mi líbilo. I Králík s rodinou, první kontakty v metru, vnitřní rozhovory o svém svědomí, to bylo rovněž pěkné počtení. S touhle knihou jsem si opět spravil chuť po trochu nudné Vysoké hře patriotů. Ryan zde dostává dost prostoru a ukazuje, že má nejen analytické schopnosti, ale předpoklady být i dobrým agentem. Takže skvělé čtení a jdeme na další.
Pomalejší rozjezd, začalo mě to bavit, až když se začíná rozjíždět akce s Králíkem v Moskvě, pak to je dobré. Každopádně se člověk zase dozvěděl plno zajímavostí.
Určitě zkusím další díl.
Velmi pomalý rozjezd, akce až v poslednich 15% knihy. Vše probíhalo hladce, žádné komplikace.
Ačkoliv to zpočátku vypadá, že nejtěžším úkolem Jacka Ryana bude přemlouvání taxikáře, aby ho oslovoval Jacku a ne Sire Johne, samozřejmě se Rudý králík stane mnohem větším dobrodružstvím. Tom Clancy jedinečným způsobem propojuje své fiktivní postavy se skutečnými událostmi a za pomoci řady nejrůznějších postav a superčtivého stylu dokáže vtáhnout do děje přímo dokonale.
Ty anotace by se měly zakázat, protože vám to vyspoileruje přechozí (vydané) knihy. Špioni, atentáty, studená válka a má to šťávu. A jakou! Jak se vždy Jack dokáže přichomýtnout do centra akce, to miluju.
Čtivý a realistický román z nejvyšších špionážních kruhů. K pěti hvězdičkám mi chybí trochu zádrhelů, všude šlo vše až příliš po drátkách a děj byl značně přímočarý. Ale ne nezajímavý.
Autorovy další knížky
2003 | Bez výčitek |
1995 | Hon na ponorku |
2000 | Rudá bouře |
2000 | Duhová šestka |
1994 | Vysoká hra patriotů |
Na můj vkus obsahuje kniha až moc zbytečně rozvláčných stránek, kdy Ryan hloubá nad "nesmrtelností brouka". A to, že z něj, analytika, udělal autor lusknutím prstu operativce, se mi taky úplně nezdálo jako dobrý nápad. Takže hodnotím jako průměrnou pohádku z prostředí zpravodajských služeb.