Jak si nabít hubu
Darina Křivánková
Otevřená zpověď známé novinářky o vyhoření, seznamkách a velkých životních změnách Jaké to je opustit zdánlivě ideální manželství, prestižní šéfredaktorský post nebo romantický dům na venkově? Darina Křivánková začínala jako novinářka v divokých devadesátých letech a postupně se od psaní o filmu přesunula k psaní o jídle, pak vařila pro gurmány na staré faře a dnes provozuje se svým o dvacet tři let mladším přítelem restauraci v Českém Krumlově. Pokud hledáte inspiraci k nějaké životní změně, lepší průvodkyně není.... celý text
Přidat komentář
Název knížky, Jak si nabít hubu, vám tak trochu napoví, o čem knížka bude. Autorka postupně odvypráví svůj životní příběh, plný zvratů a kotrmelců, změn a obratů. Když je čtete takhle pohromadě, tak je vám jasné, že jeden by se z některých zážitků skoro složil. Jenže Darina je zřejmě žena silná a tak mám pocit, že ona je ztělesněním hesla „co tě nezabije, to je tě posílí“.
Darina Křivánková se nebojí popsat v knize svůj soukromý život a důvody, proč se rozpadl dlouholetý vztah s manželem. Naprosto upřímně vás seznámí s tím, jak je těžké najít si v dnešním světě partnera, když zrovna nechodíte po diskotékách a není vám šestnáct. Jestli se dá odejít z místa, které je tak úžasné, že vám ho všichni v okolí závidí. A samozřejmě si na své přijdou i zvědavci, kterým v hlavě vrtal její vztah s Danem. Partnerem, se kterým aktuálně žije, a který je ve věku jejího syna.
Soukromé veletoče Darina prokládá postupnými změnami práce. Kdy vystřídala mnoho redakcí a od psaní o filmech přesedlala na psaní o gastru. A psala tak dlouho, až sama skončila na plotnou krumlovského bistra Topinka. Tady si zkusila náročnou roli provozovatele restauračního zařízení a práci, ve které se denně potkávají dva životní partneři.
Čtěte pozorně. Darina vám toho může hodně předat. Po přečtení knížky jsem celkem pyšne zvedla hlavu a řekla jsem si, že taky nejsem žádný troškař a nebojím se změn, ani rizika. Hledáte-li tedy odvahu, nevíte jak říznou do nefunkčního vztahu nebo vás dusí práce, pusťte se do čtení.
Já sama jsem knížku přečetla jedním dechem. Bude to asi trochu i tím, že jsem se s Darinou setkala osobně, stále ji sleduji na sociálních sítích a její životní příběh mě zajímá. Zároveň je to i tím, že jsem měla při čtení pocit, že mi dodává odvahu dělat odvážná rozhodnutí. Protože když to vyšlo Darině, může to vyjít i vám. Jen se nebát.
Kniha o životních změnách Dariny Křivánkové. Oddechovka, která na papíře zhmotnila situace mnohých z nás. A jak sama píše, někomu jdou změny lehce, jiný je vezme jako fakt, někdo je prožívá těžce a s terapeutem. Mám z knížky rozpačitý pocit, i když se četla velmi dobře a rychle, nicméně mně osobně nijak výrazně neobohatila. Ale pro oddech od jiných témat poslouží dobře.
Autorku s oblibou sleduji, kde možno, v Reflexu jsem její gastro stránkou vždy začínala. Kniha "Jak si nabit hubu" je takovou jednohubkou, psanou velmi příjemným jazykem s vtipem a nadsázkou. Pokud se dá z její četby odnést "jen" naděje, že 50 může znamenat nejen novou lásku či bistro, že je dobré se nebát, pak stojí za to si ji přečíst. Samozřejmě není jen o tom.