Kedy zabiť
John Grisham
Jake Brigance série
1. díl >
Dvaja opití mladíci znásilnia desaťročné černošské dievčatko. Obyvatelia južanského mestečka Clanton, väčšinou bieli, sú šokovaní a zdesení. Avšak len dovtedy, kým otec postihnutej nezíska pušku a nevezme spravodlivosť do vlastných rúk. Desať dní horia kríže Ku-klux-klanu a v uliciach mestečka sa strieľa. Mladý obhajca Jake Brigance najprv bojuje o život svojho klienta, potom aj o svoj vlastný... V tejto pálčivej dráme zo súdnej siene skúma John Grisham hĺbku rasového násilia.... celý text
Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: 2007 , Ikar (SK)Originální název:
A Time to Kill, 1989
více info...
Přidat komentář
Filmy dle Grishamových předloh mne docela bavili, a tak jsem se zkusila ponořit i do některé z jeho knih. Zvolila jsem tuto knihu a nedočetla. Velkovýrobní styl psaní, ale krásnou literaturu jsem ostatně nečekala. Problémem je obsah. Vůbec se nedivím, že kniha byla mnoha nakladateli odmítnuta. Je to hnus. Ne že by Grishamům textík obsahoval přílišné brutality, četla jsem drsnější texty. Též odhodlání pomstít utrpení blízkého člověka na jeho strůjci/strůjcích lze pochopit; mimochodem - autor hned na začátku mačká ze čtenáře city seč mu síly stačí. Žel jeho pojetí spravedlnosti je divné, pokřivené, zcela se míjí s morálními zásadami anticko-křesťanské civilizace. V páně Grishamově pojetí je téma msty pojato na té nejprimitivnější úrovni. Z pohnutek Grishamova otce mstícího znásilněnou dceru cítím vedle primitivního sklonu k násilí již jen a jen primitivní vychytralost. Nejprve si musí být jist, že svoji mstu spáchá beztrestně a bezpečně. Zajistí si právníka. Právníkem je mladý kariéristický chráněnec pijana a liberála, degenerovaného potomka bohaté právnické rodiny. Tato dvojička, spolu s otcem-mstitelem, tvoří Grishamovovo ne-svaté trio „kladných“ hrdinů. Poté si tatíček-mstitel pořídí pořádnou bouchačku, div ne přímo granátomet, aby si byl absolutně jist, že nemine a zabije. Je mu úplně jedno, jestli spolu s pachateli zabije či poraní i nevinné. Stejně tak je mu jedno, co bude po dobu, kdy bude čekat na soud a své osvobození, o kterém nepochybuje, s jeho rodinou, z čeho bude živa – však on se „někdo“ postará. Po činu je sice zavřen, ale to jen proto, že i afro-americký policista musí stále ještě respektovat zákon. Není třeba číst dále, končím, nicméně nemám pochybnost, že Grishamův „hrdinný“ mstitel bude nakonec slavně osvobozen. Zbytečná, odporně amorální kniha. Odplata za bezpráví, která nejde cestou zákona, byla již tematizována, například u Agathy Christie („Vražda v Orient expresu“), u A. C. Doyla („Studie v šarlatové“, „Údolí strachu“), vše texty, s jejichž poselstvím se mohu ztotožnit, texty poplatné starým časům a jejich, dnes zřejmě překonanému, chápání dobra a zla.
To bylo dlouuuuhýýý. Už jsem dokonce přeskakoval odstavce, hlavně protestující. Mám rád Gardnera ala Mansona, i Grishama,ale toto mně teda nesedlo.
Moja prvá skúsenosť s Grishamom.Knihu som mal roky na poličke, no nejak som sa k nej nevedel dostať, až teraz. Nemôžem povedať, že by ma to nebavilo, no môj šalok kávy to práve nebol. I tak však musím vyzdvihnúť Grishamov štýl písania.
Film jsem viděl před mnoha lety, takž děj jsem tušil ale moc detailně jsem si ji nepamatoval. Občas to bylo trochu rozvláčné, ale v druhé polovině knihy tempo gradovalo. Bavil mě i popis prostředí jihu USA v té době, stejně jako fakt že žádná každá postava měla svoje stinné stránky. Když si na konci vzpomenete kolik to vítězství stálo (životů, zmlácení atd..), tak to byla krutá doba. A přitom to není tak dávno.
Téma zajímavé, zejména ta protichůdnost, kde nikdo neví jak by se rozhodl. Nicméně na můj vkus dost špatně napsané. Možná by mi ani tak nevadila ta rozvláčnost, ale co mi opravdu vadilo bylo to, jak se pořád dokola omílalo pořád to samé znovu a znovu a znovu. Nebýt pěkného popisu jižanské atmosféry, bylo by to ještě o hvězdu míň.
Přišlo mi to všechno strašně dlouhé a utahané. Knihu jsem dočetla jen proto, že mě samozřejmě zajímalo jak to dopadne.
K této knize jsem se dostal až díky filmu, o kterém sem nevěděl, že je podle knihy :-) Příběh v knize je místy zdlouhavý, filmová podoba je lepší, což většinou mám raději knihy...ale na obranu knihy, přečetl sem i rychle, bavila mě :-)
Už je to dávno, co jsem viděla film, ale zapůsobil na mě tehdy tak mocně, že román neměl šanci něčím překvapit. Paměť mi poměrně přesně zprostředkovala nejen události, k většině postav dokonce připutovaly ksichty slavných i méně známých herců. Film byl pochopitelně stručnější, více přímočarý a morálně tak nějak jednoznačnější.
Na začátku je brutální zločin, jeden z těch nejhorších, jaké si lze představit. Je správné vzít spravedlnost do vlastních rukou? Lze obhájit chladnokrevné vraždění? A jen tak mezi námi děvčaty, je to vůbec vražda, když odstraníte zlo? To jsou hlavní otázky, se kterými kniha pracuje, tohle a rasismus.
Hvězdu sundávám za trochu moc černobílé vnímání problematiky, za nadhození mnoha témat, přičemž leccos zůstalo nedořešeno (např. se zdálo, jako by nikoho nezajímaly vedlejší oběti, ani zmínka o vyšetřování násilí spáchaného občany se zálibou v zapalování křížů), za občasné opakování téhož stále dokola, zbytečné nafukování románu na úkor tempa. Také jsem někdy nechápala Jakeovo chování, americký systém práva mi připadal mírně řečeno divný (spravedlnost až na posledním místě) a v určité chvíli začal autor do zápletky přilévat nadbytek alkoholu (načež ztřískaného hrdinu opakovaně posadil za volant, no fuj!).
Zkrátka, slavný soude, do naprosté spokojenosti něco chybí a leccos přebývá, překladatel si rovněž vybral pár slabších chvilek, kdo si však chce užít kvalitní právnické drama s morálním přesahem, neměl by s tímto čtivým Grishamovým titulem utrpět zklamání, spíše naopak. 80%
Brilantní, i když trochu zdlouhavý román ze soudního procesu zabývající se rasovou tématikou o rovnoprávnosti bílých a černých a různých podobách spravedlnosti amerického soudnictví. Asi bych nikdy nemohla být ani žalobce, ani obhájce.
Ešte sa mi asi nestalo, aby som plakala už pri prvej kapitole. Aj preto som sa nazdávala, že Kedy zabiť ma bude držať celý čas v napätí a pohnutí, čo prvých pár kapitol naozaj platilo, postupne sa však silné dojmy vytrácali vplyvom (z môjho pohľadu) zbytočných scén a postáv. V určitej fáze som si uvedomila, že z čítania viac nemám pôžitok a že s výnimkou znásilneného dievčatka už nesympatizujem so žiadnou z postáv – a tak som si povedala, že kniha ostane u mňa vo fáze nedočítané.
Každopádne, námet sa mi zdal skvelý a možno sa niekedy ku dielu ešte vrátim.
Skvělé téma, otázka viny a neviny (sám nevím, jak bych rozhodnul), ale musím říct, že se mi to čtení táhlo. I kdyz rozumím tomu, ze bylo zajímavé poznat cely proces, nejen konečné rozhodnutí. Určitě pro další knihu autora rád stáhnu. Baví mé i ta dobová autenticita.
veľmi napínavá kniha, zatiaľ jedna z mála čo som od Grishama čítal. A až tu sa dozvedám, že vlastne prvá.
Kedy zabiť je autorovou prvou knihou. Má veľa autobiografických čŕt. Dnes už sa John Grisham právu nevenuje, ale 10 rokov zastupoval ľudí, nikdy nie banky, poisťovne či veľké korporácie, podobne ako hlavná postava Jake Brigance. Autorova bohatá právnická a politická prax mu poskytla zaujímavú a silnú tému pre túto knihu. Od Johna Grishama som čítala už viac kníh, ale táto kniha ma pohltila pre silný príbeh o rôznych podobách spravodlivosti. Najviac sa mi páčilo nahliadnutiu do zákulisia súdneho procesu, celá príprava na proces, výber poroty a to, ako sa porotcovia radili pred verdiktom. Po prečítaní príbehu si kladiem otázku: Je správne vziať spravodlivosť do vlastných rúk? Táto skvelá kniha ma prinútila zamyslieť sa nad odpoveďou. Román Kedy zabiť je pre mňa obohacujúcou ukážkou americkej justície 80-tych rokov a určite ho odporúčam všetkým milovníkom kníh z právnického prostredia.
Ale jo, je to trochu poplatné době vzniku, ale vlastně aktuální v tom, že se vše obrací - kde bylo dříve bílo, je dnes opačně. Bude to zase aktuální příběh. Obávám se.
,,Oko za oko, zub za zub...'' I tak by se dal shrnout děj tohoto příběhu - knihy. Pro mě už americká klasika, která byla i z filmována. Každopádně jak v knize, tak i ve filmu jsou bravurní dialogy, tak i monology, které rozhodně za přečtení a váš čas stojí... Hlavně v závěru samotné knihy...
Je správné brát spravedlnost do vlastních rukou? Na to asi neexistuje jednoduchá odpověď, ale co si budeme povídat, na místě otce bych nejednala jinak. Tahle kniha rozhodně stojí za přečtení a navíc má skvělé filmové zpracování.
(SPOILER) Kniha je úžasne napísaná, ako ostatne u Johna Grishama je pravidlom. Donúti vás zamyslieť sa nad vecami, nad ktorými by ste sa možno normálne nikdy nezamysleli. Také knihy mám rada. Na jednej strane vám zločin na dievčatku vyrazí dych, na druhej strane vás zamestná jednak príprava procesu a jeho priebeh, jednak sa skutočne budete zamýšľať nad morálnymi, etickými a v konečnom dôsledku osobnými názormi na znázornené zločiny a ich pozadie či pohnútky tých, ktorí ich spáchali. Celým príbehom sa prelína atmosféra rasizmu v USA (ale samozrejme ten neexistuje len tam), Ku Klux Klanu a jeho praktík, a celkovo situácie, v ktorej sa černoši nachádzali (a často ešte stále nachádzajú, bohužiaľ).
Štítky knihy
prvotina děti zfilmováno americká literatura znásilnění soudní procesy soudnictví právníci kriminální thrillery právnické prostředí
Autorovy další knížky
2012 | Amatéři |
2000 | Firma |
1997 | Vyvolávač deště |
2018 | Obchodník |
1998 | Advokát chudých |
Grisham zůstává literárně věrný tématu amerického soudního systému, i když si nejsem úplně jistá, jestli více vyzvedává jeho kvality nebo kritizuje nedostatky. Doufám, že to druhé. Anglosaský právní systém mě nepřestává fascinovat. Členové poroty složené z občanů jsou vybírání nikoliv na základě jejich ochoty - prostě občanská povinnost. Laické soudní poroty v USA jsou přitom z mého pohledu docela obskurní a řekla bych, že z definice nemohou ani být spravedlivé. Přesto, že jsou vystaveny na principu, že každý má právo být souzen sobě rovnými. A vůbec nejzajímavější je, že člověk vlastně není vinen už ve chvíli, kdy prokazatelně zabil člověka, ale až poté, co se prokáže, že nezabíjel z dobrých důvodů (pro laickou porotu), ideálně ještě ve stavu pominutí mysli (pro právní řád). Jsou to tak hlavně emoce a manipulace s emocemi veřejnosti a vlastní názorové postoje, které ovlivňují výsledky soudních procesů v Americe. Grishamovým románem tak pochoduje rozzlobený bílý muž v rouchu se špičatou kápí, který brání americké hodnoty proti „negerské chátře“, hoří kříže, vybuchuje dynamit, zapalují se domy. Chudák mladý bílý advokát černého vraha bílých násilníků. Do rasového kontextu přihoďte politickou korupci (všichni jsou přece něčí voliči) a na spravedlnost můžete zapomenout úplně. Předsudky, politická korupce, zbraně a Bůh vládnou Americe. Nemocnější země planety...... Taky mám Grishamovi trochu za zlé jeho postavy, které jsou až moc šablonovité a děj předvídatelný. Byť happyendy jsou taky někdy dobré.