Vražda v Alphabet City
Lee Harris (p)
Jane Bauerová série
< 2. díl >
Druhá detektivka s neohroženou vyšetřovatelkou Jane Bauerovou Jane Bauerová, povýšená na detektiva prvního stupně newyorského policejního oddělení, je po téměř fatálním střetu s vrahem zpátky ve službě. Zatímco ona je nadšená, že je v práci, její nový případ neslibuje příliš velkou šanci na vyřešení. Před osmi lety bylo nalezeno tělo Andersona Strattona. Na místě se nenašly stopy, které by nasvědčovaly, že by Stratton zemřel násilnou smrtí, a přestože nezanechal dopis na rozloučenou, případ byl uzavřen jako sebevražda. Při vyšetřování se Jane znovu ocitá v ohrožení...... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2014 , MottoOriginální název:
Murder in Alphabet City, 2005
více info...
Přidat komentář
Hlavní hrdinka připomíná své předchůdce - vyšetřovatele a detektivky - z americké detektivní literatury dvacátého století. Dobrá odpočinková četba.
Dobrá detektivka, ze začátku jsem se nemohla začíst, po první třetině jsem ji přečetla jedním dechem.
Tak jsem dočetla celou sérii a pro mně je to pěkné, napínavé čtení na léto. Už mám knížky hezky uložené v knihovně a určitě se k nim zase/minimálně příští dovolenou/ ráda vrátím.
Už se těším na další. Každá postava z vyšetřovacího týmu má sva specifika a skvěla se doplňují.
Detektiv Jane nijak nezaostává za svými mužskými kolegy, úplně si ji dovedu představit jako parťačku Steva Carelly. Kdo si oblíbil McBaina, určitě nebude zklamán.
Harrisová ve svých knížkách dokazuje, že napínavý příběh lze napsat i bez obsáhlých krvelačných scén.
Dobrá detektivka, zajímavé rozuzlení a vyvrcholení. Případ sebevraždy, o které je příbuzná přesvědčená, že se jedná o vraždu, přivede tým detektivů úplně k jiné sebevraždě, která naopak byla vraždou. V příběhu mi vadilo odkazování na předešlý případ, který pro vyšetřovatelku nedopadl asi nejlíp, avšak bližší vysvětlení v knížce nebylo a nepřipadalo mi to ani důležité zmiňovat v tomto příběhu.
Zapeklitý odložený případ z Manhattanu, který vyšetřuje tým policistů. Samotný případ vraždy se sice úplně uspokojivě nevyřeší, ale v rámci pátrání se objasní celá řada souvisejících starých i nových případů. Prvních sto stran bylo natolik utahaných, že jsem u nich usínala, pak se naštěstí celý příběh rozjel a nebýt pár nepříliš zdařile zakomponovaných zejména "romantických" vsuvek, byl zajímavý a napínavý. Nicméně na takového McBaina, z něhož dle mého celým kontextem (policejní okrsek, popisy vyšetřování) hodně autorka čerpá, to zdaleka nemá. O policajtech se dozvíte první poslední, v kolik vstávají, kudy jdou/jedou, co mají k obědu (jídlu je věnováno opravdu hodně), jak to mají doma i mezi sebou, ale to vše zbytečně přehlušuje samotný obsah vyšetřování. Také mi vadilo, že ač se vyšetřování odehrává v současnosti, vůbec se nevyužívají počítače, ale stále se papíruje - zprávy se ťukají na stroji (!) a celé spisy jsou jen na papíře (to byla pravda v době Carelly, ale dneska?). Suma sumárum mám od autorky mnohem raději stejně (ale oprávněně) pomalou sérii s bývalou jeptiškou.
Autorovy další knížky
2010 | Vražda na Velký pátek |
2005 | Vražda na Den smíření |
2005 | Vražda na křtinách |
2013 | Vražda v Hell's Kitchen |
2008 | Vražda na Den díkůvzdání |
Vyřešení případu, nebo spíš případů (?), v tomto díle mi přišlo mnohem zajímavější než v tom předchozím díle. Narozdíl od předchozího dílu tu je i menší překvapení ohledně pachatele. Nicméně mám pocit, že první díl se mi četl tak nějak lépe a bavil mě víc než tento. Ne o moc, ale o trošku. Co se týče osobního života Jane, je mi trochu proti srsti, i když chápu, že vášeň je vášeň a láska je láska, jak už jsem psala minule, ale věšet takhle bulíky na nos své ženě, která mi dala i úžasné děti... Ale beru to tak, že ta Hackova žena to bez tak ví, a možná dělá to samé, když mají vztah bez lásky a jen kvůli dcerám. Ale i tak, to, jak vodí za nos i ty jeho dcery. Ne, prostě vnitřně cítím, že se mi to příčí a scény Jane s Hackem čtu co nejrychleji, abych je měla za sebou. Samozřejmě vím, že je to jen vymyšlený příběh, ale čteme knihy také proto, že nám připadají tak opravdové a máme z nich nějaké emoce. A koneckonců - jak bych se zachovala já, být v kůži jednoho z nich...
Pokračuji dalším dílem a potom se pustím do dalších dílů s bývalou jeptiškou, která mi je sympatičtější než Jane.