Jazero potáplic
E. L. Doctorow
Po úspešnom románe amerického spisovateľa E. L. Doctorowa Ragtime (1975) sa slovenský čitateľ stretáva s jeho ďalším dielom Jazero potáplic. Príbeh sa odohráva v krízových tridsiatych rokoch. Hrdina románu Joe je inteligentný, ctižiadostivý chlapec s dobrodružnými sklonmi. Pochádza z chudobnej robotníckej rodiny. Zhnusený duševnou i hmotnou biedou svojho okolia, ubíjajúcim prostredím i bezperspektívnou budúcnosťou uteká z domu, aby sa na vlastnej koži presvedčil o tom, že Amerika je krajina neobmedzených možností. Román má náročnú kompozíciu: preplietajú sa v ňom dve dejové línie v rôznych časových rovinách. Drsné naturalistické scény sa striedajú s poetickými pasážami, s intímnymi osobnými výpoveďami jednotlivých hrdinov. Integrálnu súčasť románu tvoria i akési voľné verše s kusými autobiografickými údajmi. Autor využíva strhujúci rytmus a prekvapujúce obrazy, mení osobu rozprávača. Román Jazero potáplic je zrelým majstrovským dielom, prinášajúcim pútavý obraz života Ameriky medzi dvoma svetovými vojnami. Doctorow sa profesionálne zaoberá literatúrou, prednáša na Princetonskej univerzite.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 1984 , Slovenský spisovateľOriginální název:
Loon Lake, 1980
více info...
Přidat komentář
První polovina knihy mě dostala - líbila se mi ta zváštní atmosféra jak tvrdých začátků Joeova života (a citlivé a barvité popisy některých jeho epizod a Joeových vlastností a zvláštností), tak prvních fragmentů života smetánky u Jezera potáplic. Celý příběh mi občas něčím připomenul Fitzgeraldova Velkého Gatsbyho, ale spíš právě tou atmosférou bohaté společnosti a kluka, který se mezi její členy tak nějak omylem dostane. (SPOILERY.) Druhá půlka ale působí jako nějaká detektivka či kniha o boji gangsterů. Joeův a Clařin divoký úprk Amerikou na tolika stranách mi přišel zbytečný, stejně tak přehnaně působící zápletky plné rvaček, podvodů, lží, vražd a výslechů. Což mě vede k samotnému vztahu Clary a Joea, který pro mě představuje další záhadu: co si na Claře vlastně Joe zamiloval? Podle toho, jak ji autor předvedl, si to moc neumím představit. Možná tak nějaké pobláznění, fyzická přitažlivost, ale vydat se kvůli ní na takovou cestu a potom dřít v továrně, aby ona mohla sedět doma a tlachat se sousedkou? Dalším mínusem je pro mě Penfieldova poezie. Kdybych nebyla takový "obsedantní" čtenář, asi bych ji přeskočila.
Úžasně "živá" věc. Nebylo to pro mě snadné čtení - časté změny místa, času, vypravěče, formy - ale stálo to za to. A taky to ve mně zanechalo pocit, že bych si zas měla přečíst nějakou poezii :o)
Nemůžu se rozhodnout mezi 3 a 4 hvězdičkami, ráda bych dala 3,5.
Štítky knihy
americká literaturaAutorovy další knížky
2005 | Ragtime |
1987 | Vítejte do Zlých časů |
2010 | Homer a Langley |
2007 | Pochod k moři |
1999 | Světová výstava |
Původně jsem dala jen tři hvězdičky, protože se mi některé pasáže zdály zdlouhavé, občas jsem se v ději ztrácela. Ale vzhledem k tomu, že týden po dočtení ještě pořád přemítám o osudech jednotlivých hrdinů, měním hodnocení na čtyři hvězdy :-)