Jednou budeš Arab 6: Dospívání na Blízkém východě (1994-2011)
Riad Sattouf
Jednou budeš Arab série
< 6. díl
Šestý a závěrečný díl autorovy komiksové bibliografie zastihuje protagonistu a vypravěče Rijáda na prahu dospělosti. Budoucí úspěšný kreslíř si ve francouzském provinčním městě Rennes a později v Paříži klestí cestu k profesionální kariéře, hledá vlastní umělecký výraz a současně se snaží zbavit strachů, komplexů a traumat, které ho tíží už od dětství a od puberty, prožitých mezi Evropou a Sýrií. Nakonec zjistí, že chce-li minulost přerůst a skutečně dospět, bude se přece jen muset vyrovnat s problematickou postavou svého syrského otce, jehož stín ho neustále pronásleduje. Zbytek Rijádovy rodiny se mezitím musí srovnávat se životem bez nejmladšího syna, uneseného do Sýrie, i s postupným stárnutím a umíráním starší generace. Završení úspěšné série je opět plné humoru, pronikavých sociálních postřehů i existenciálně silných momentů – a také konečně na pozadí krvavé občanské války v Sýrii dává odpověď na to, jak těžké může být posbírat dohromady rodinu roztrženou mezi dvěma kontinenty a kulturami.... celý text
Literatura světová Komiksy Biografie a memoáry
Vydáno: 2023 , BaobabOriginální název:
L'Arabe du futur 6 : Une jeunesse au Moyen-Orient, 1994–2011, 2022
více info...
Přidat komentář
Poslední díl je pořádná jízda, ani nedýcháte. Liší se od předchozích dílů používáním barev, rychlejším tempem, jiným prostředím. Rijád se ocitá v Paříži (kterou zobrazuje jako obvykle bez příkras a romantiky). Sýrie mizí, v hlavě mu ale zůstává hlas otce komentující jeho chování, nápady a (ne)úspěchy. Jako dospělý svůj život samozřejmě vnímá ostřeji, při terapii objevuje hlubiny svého nevědomí a na svou minulost – a tudíž i na otce – získává jasný názor. Ve vztahu k otci už není místo pro smířlivost a pochopení.
Navíc přichází tzv. arabské jaro, které se v Sýrii zvrhává v občanskou válku a ukazuje se, že dostat ze země příbuzné je pěkný oříšek. Kritikou komiks nešetří jak na adresu neefektivní a ignorantské Francie, tak kruté, korupcí prolezlé a zaostalé Sýrie. Celé je to „docela síla“ a závěr mi přivodil husí kůži.
Přiznám se že jsem konec obrečela. Příběh je podávaný lehce, ale opravdu to není lehké čtení. Rijádův otec mě bude děsit ještě dlouho a i návrat bratra z ciziny. Témata jsou těžká, ale způsob předání je skvělý. Doporučuju každému komu nevadí si na konci poplakat.
Tak toto byla hodně silná séria. Životní peripetie Riadovi rodiny s reáliemi dvou zcela odlišných kultur a historickýi událostmi v pozadí těžko nechají čtenáře chladným. Některé pasáže se vryjí do paměti hodně hluboko. Závěrečný díl je hlavně o autorově hledání sebe semotného, přičemž výraznou roli opět hraje vztah k otci. K tomuto se někdy rád vrátím.
Konec vyprávění o divoké jízdě Riada Sattoufa jeho mladým životem.
Lehké spoilery:) Vůbec se nedivím, že hlavní hrdina pocítil nutnost navštěvovat psychoterapeutku. Podle jeho líčení, i když asi trošku přibarveném, byl mladíkův život jedna souvislá katastrofa s pár malými světlými chvilkami. Což nakonec paradoxně může být přínosné.
Ale kdo by si sám svobodně vybral naprosto nefunkčního otce, který rodině pouze škodí? Nedělá to ze škodolibosti, jen je ovlivněný náboženstvím a vírou ve svoji neochvějnou pravdu.
Matka se svojí depresí a negativitou rodinné pohodě nepřidává, ale zoufale se snaží přežít všechna trápení a řešit nahromaděné problémy. Do toho všeho chátrající prarodiče.
Riad k tomu všemu přidává své osobní lapálie a kotrmelce.
Tento díl mi přišel nejvíc depresivní, i když jeho celkové vyznění a konec celý příběh posunou do světlejších barev.
Velmi dobrý komiks, za mě lepší než jinak výborná Persepolis M. Satrapi s podobným tématem.
Riadův život vám dlouho uvízne v paměti a připomene, jak je důležité negativitu ze svého života pouštět dál, nehromadit ji a neutápět se v ní. A při jiném úhlu pohledu třeba zjistit, že to byl vlastně milník, který ukazoval správným směrem.
4,5* Téměř dokonalá záležitost, ale plný počet hvězd dát nedokážu. Asi si nejprve zhodnoťme poslední díl a až na závěr pár slov k celé sérii. Ve finále sledujeme již dospělého Rijáda, který je výrazně poznamenaný svým dětstvím. Stále ho trápí hlas jeho otce, pořád za sebou táhne vinu za matku a nejmladšího brášku. Ale jak jde čas, věci dozrávají, lidé umírají a lidská psychika zpracovává traumata. Bylo zajímavé sledovat, jak se z hlavní postavy stává respektovaný umělec (a potěší i třeba zmínka o autorech Donžonu), jak se mu daří pracovně, ale osobně už možná méně. Konec mi přišel docela uspěchaný, tak proto to malé zamračení.
Ale jako celek je Jednou budeš Arab skvělá série, kterou budu doporučovat, kudy budu chodit a přemýšlím, jak ji využít i ve svých hodinách výchovy k občanství. Ten unikátní popis střetu kultur, kde nutně není vítěze, ten pohled na svět před téměř padesáti lety, který dnes už prakticky vymizel a vlastně sledovat tu transformaci... byla to brilantní jízda. Už dlouho se mě komiks takhle nedotknul a já tleskám. Víc takových počinů.