Jeřabinový dům

Jeřabinový dům
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538339/bmid_jerabinovy-dum-6645bcd9e44a2.jpg 4 359 359

Mateřství ve všech podobách. Román o mateřství, životní prázdnotě i naplnění. O kořenech, které nelze lehce vytrhat, i o tom, že je lze zapustit i v místech, kde bychom to nejméně čekali. Co je v životě nejdůležitější? Partnerství, mateřství, naše kořeny, které nemůžeme vyrvat, vazby, které nelze zpřetrhat? Lucie, mladá žena, které se drolí dosavadní život pod rukama, se vrací do rodných míst na pomezí Jeseníků a Rychlebských hor. Útočiště hledá ve starém domě obklopeném vzácnými jeřáby, kde žije její teta, člověk jí nejbližší. Přítomnost Lucie naruší křehkou rovnováhu života místních obyvatel, kteří pod vlivem jejího návratu začali přehodnocovat své dosavadní životy…... celý text

Kníženka
10.09.2023 5 z 5

Výborně napsaná kniha! Autorka strčí do kapsy Třeštíkovou, Dvořákovou, Mornštajnovou, Lednickou, Hanišovou a jiné české autorky, píše čtivě, citlivě, poeticky. Umí zachytit jak události, tak i atmosféru okamžiků, které popisuje. Vykreslit scenérie. A z malého, jakoby obyčejného příběhu udělat velké dílo. Jeřabinový dům je prostě nádherný.

rimanka
24.08.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Ten jazyk, jakým autorka píše. Jako by malovala slovy obraz. Přála bych si,aby napsala pokračování.

Nasko
16.08.2023 4 z 5

Jeřabinový dům je moc milý, hezký, a v záplavě současné české scény pořád originální a vystupující z nudné šedi ostatních tematicky podobných děl. Uvěřitelní lidé v realistickém příběhu, který se opravdu mohl stát těm sousedům od vedle.

V některých momentech mi přišlo, že se autorka snažila být až "přehnaně básnická", např. u popisů přírody, což mi ovšem s častým opakováním začalo připadat maličko strojené. Na tomhle bych možná trochu ubrala.

Jinak to bylo příjemné svěží čtení. Snad od ní vyjde ještě něco dalšího. :)

vlaju
16.08.2023 3 z 5

Příjemné čtení na léto.

Marie56
15.08.2023 5 z 5

Velmi dobré! Téma, jazykové prostředky, styl. V knize není nic zbytečného. Určitě doporučuji.

4xbabča
09.08.2023 5 z 5

Docela hezký příběh, kdy se hlavní postava knihy Lucie vrací z města na vesnici, kde žila v dětství a hledá klidné místo po prožitém životním zklamání. Odehrává se v krásném prostředí Jesenická a je to moc pěkné a příjemné čtení.

Lesni_vila
16.07.2023 4 z 5

Tak tahle kniha se mi líbila. Spíše bych ji ale doporučila jako čtení na dovolenou.

kusma
08.07.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Čtivě, nenásilně popsán jeden návrat do rodného kraje a k tomu popis vnitřních světů a osudů pár místních obyvatel. Uvěřitelný příběh o tom, že každý si v sobě něco neseme. Doporučuji.

Knihomura
06.07.2023 4 z 5

Z toho úplně ční, jak spolu nedokážeme komunikovat a jak je to v životě důležité. Tak to alespoň působí na mne.

Kaja1
29.06.2023 4 z 5

Jako, co že to už je konec knížky, vždyť je, aspoň pro mne, všechno otevřené, chci vědět jestli se Lucii bude dařit v novém životě. Kniha se četla dobře, ale vždy mi chvíli trvalo, než se objevilo jméno o kom čtu. Kniha mi byla blízká prostředím, kde se odehrává, je zde pěkné popsána drsná krása Jeseníků i nelehký život v pohraničí.

janasim
26.06.2023 5 z 5

Toto bylo moc fajn čtení o životě českých párů a rodin. Atmosférou mi příběh připomínal i českou filmovou tvorbu. Autorku si určitě uložím do paměti.

Marika840
24.06.2023 2 z 5

Pěkný popis krajiny, super styl psaní, ale nemohla jsem se do toho začíst. Jako by to klouzalo jen po povrchu. Naznačit a jít od toho pryč, ale možná to prostě není jen kniha pro mě.

Lenucha77
09.06.2023 5 z 5

Kniha předčila moje očekávání, líbila se mi (krom obálky-zaslouzila by si určitě lepší) od začátku do konce. Dle mého skvělý debut, těším se na další (doufám) tvorbu této autorky.

JankaV80
04.06.2023 4 z 5

Jeseníky mám moc ráda, tuhle oblast jsem si zamilovala před pár lety, když jsem tam byla na školení. Letos se tam chystáme s rodinou na dovolenou. Tato kniha pro mě byla tedy jakýmsi "okýnkem" do oblasti, kam se těším. A musím říct, že popis kraje moc pěkný, těším se stále stejně. Co se děje týče, byl místy pěkný a místy mě i štval - některé věci se řešily jen napůl, jen jakoby na oko. Za mě osobně ale v cílové rovině spokojenost, je to přeci kniha od začínající autorky a věřím tomu, že ta další, bude lepší, propracovanější.

intelektuálka
31.05.2023 4 z 5

A já se ráda zatoulala do severního kraje a okolí Jeseníků ....

Není to dlouho, co jsem tudy projížděla a znovu vnímala tu krásu přírody ....
A čím menší vesničky, tím intimnější a tím více blízkost lidstva ....

Chápala jsem hlavní hrdinku, že se vrací do kraje, kde byla šťastná ....

Každý máme kořeny - a každý by se měl kam vracet ....

Doporučím.

Zuzulinka
30.05.2023 5 z 5

Krásná kniha!

doroth28
19.05.2023 1 z 5

neskutečně mě kniha štvala, jednání všech - nic neřešit, nezajímat se o nic a o nikoho. O tom víc číst nechci. Hodně věcí v knize nelogických - za mě ne.

marca_m
14.05.2023 5 z 5

Výborná psychologická próza, v níž sledujeme rozpad hned několika propojených vztahů ze současnosti. Text je nesmírně čtivý a jazykově zajímavý. Děj je zasazen na Jesenicko, oceňuji, že tento "konec světa" tu není vykreslen prvoplánově problematicky a vulgárně, jak tomu u sudetského prostředí často bývá. Moc se těším, co dalšího autorka napíše.

niknikita
30.04.2023 5 z 5

Příjemný návrat domů, do kraje, ve kterém jsem se narodila. Román je napsaný čtivým a kultivovaným jazykem a věrně popisuje drsné a přitom krásné prostředí Jesenicka i charaktery a osudy obyčejných lidí, kteří zde žijí.
Jeřabinový dům jsem si užila se vším všudy . Takže za sebe jenom dvěma slovy : výborná kniha.

Nika.
29.04.2023 4 z 5

Opravdu výborná knížka! Ukazuje rozdílné a přece tak podobné starosti lidí. Líbí se mi, že je děj zasazen do okolí Jeseníků.