Jeřabinový dům

Jeřabinový dům
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538339/bmid_jerabinovy-dum-6645bcd9e44a2.jpg 4 336 336

Mateřství ve všech podobách. Román o mateřství, životní prázdnotě i naplnění. O kořenech, které nelze lehce vytrhat, i o tom, že je lze zapustit i v místech, kde bychom to nejméně čekali. Co je v životě nejdůležitější? Partnerství, mateřství, naše kořeny, které nemůžeme vyrvat, vazby, které nelze zpřetrhat? Lucie, mladá žena, které se drolí dosavadní život pod rukama, se vrací do rodných míst na pomezí Jeseníků a Rychlebských hor. Útočiště hledá ve starém domě obklopeném vzácnými jeřáby, kde žije její teta, člověk jí nejbližší. Přítomnost Lucie naruší křehkou rovnováhu života místních obyvatel, kteří pod vlivem jejího návratu začali přehodnocovat své dosavadní životy…... celý text

Lehrerin
02.04.2023 4 z 5

Mně se knížka líbila. Oceňuji hlavně jazyk, moc jsem si užila neobvyklé metafory a popisy.
Co se týká děje, je to takový dívčí román pro starší a pokročilé, jak už tady někdo napsal. Ale já mám odjakživa tyhle holčičí příběhy ráda

gargamelka
02.04.2023 5 z 5

Pro mne jako milovníci Jesenicka je knížka místopisným pošušňáním :)

haki34
19.03.2023 3 z 5

já tak pořád lavíruju mezi 3-4*....nalákala obálka, anotace. Prostředí Jeseníků...ale jak píše většina předemnou - kniha na mě působila jak na většinu dobře se četla, pěkně napsaná, jen tomu příběhu něco chybělo. Vztahy se nikam nepohly, jen jsme je sledovali zvenku. Postavy byly neskutečně pasivní. I ta Lucie - dospělá žena, jednala však většinu času jako nezralá puberťačka... Nemastný - neslaný Lukáš (navíc ajťáky úplně nemusím :D) Janina, snad nejlepší postava. Luciini rodiče. Berta, která tam ani nemusela být. A co teta Sofie ? to mi taky přišlo jako promrhaný potenciál. Navíc to její úmrtí v poměrně mladém věku , a na co vlastně ? artróza palce člověka nezničí takovým stylem. Propletenec vztahů, kde vlastně nikdo nemá zájem posunout se někam, kde konverzace vázne na bodu mrazu..a to mě asi mrzelo nejvíc, to mlčení, utíkání...vždyť stačí tak málo ! Občas jsem díky tomu ke konci knihy ztrácela zájem o dočtení a konec příběhu..takže se kloním k nižsímu hodnocení...ale ráda si od autorky v budoucnu přečtu něco dalšího.

Pomejanci
15.03.2023 4 z 5

Ani příliš nenadchla, ani neurazila. Četla se mi dobře, protože tento kraj je mému srdci blízký. Ale čekala jsem na závěr rozuzlení, případně smíření nějakých vztahů, které se tam prolínaly a ono nic. Ale tak zbytek už je na naší fantazii. Díky za příjemnou četbu na jarní prázdniny.

Ma-Kli
13.03.2023 3 z 5

Líbil se mi styl psaní, skutečně moc. Škoda, že příběh je víceméně o ničem, taková delší slohová práce...Nejde nijak do hloubky, nic zajímavého se nestane, žádná děsivá tajemství nejsou odhalena. Ani nevím, co bylo vlastně cílem vyprávění, je to popis životů několika postav, který jak začal, tak skončí a nikam nevede. Nicméně opisy přírody a okolí jsou skutečně pěkné a skvěle navozují atmosféru hor.

anezur33
08.03.2023 5 z 5

Výborná odpočinková kniha.Těším se na další.

uzivatel1190
07.03.2023 5 z 5

Opravdu vydařená prvotina české autorky, líbilo se mi to od začátku až do konce. Těším se na autorčinu další knížku.

Chesterton
07.03.2023 5 z 5

Dívčí román pro dospělé je docela výstižný popis, ale styl psaní je na prvotinu vyzrálý. Pod zdánlivou jednoduchostí děje se skrývají chvílemi až nečekané hlubiny. Stačí mít podobné zážitky a jemná zákoutí příběhu se vám snadno zbarví podle životních zkušeností.
Za mě se do textu promítá autorčino dětství v krásných Jeseníkách, studia v Praze a Brně i návrat do rodného kraje. Je dobrá pozorovatelka a má talent ze svých prožitků čerpat.
Všechno doprovází vnímání poetiky přírody a venkova jako pevné součásti zralého života. Zároveň se povedlo vykreslit pestrost rázovitých vesnických postaviček. Trochu jak v Dědině. Kategorie odpočinkové, nehloupé v prima obálce :o)
Zásluhou mé milé snachy příjemné překvapení. Ideální kousek do letošní ČV!
5/5

iška
03.03.2023 4 z 5

Tak bych řekla, že se na české literární scéně objevila další velmi nadějná autorka. Velmi zdařilá prvotina, kterou budu rozhodně doporučovat.

sinamona
26.02.2023 5 z 5

Mile prekvapeni na jeden vikend. Poeticky roman z vesnickeho prostredi, ktery zanecha silnou melancholickou stopu. Libilo se mi, ze ac se dej mohl odehravat prvoplanove, predvidatelne, tak se neodehraval, nic nebylo pro ctenare zadarmo, jak se dalo ocekavat a to z Jerabinoveho domu dela knihu, kterou mohu doporucit. Zajimave je, ze si vzdy vykreslim predstavu o postavach v knize, vidim je jako herce ve sve roli. Ale tady? Tady ne, tady jsem videla cestu s brazdou ze suche travy po ktere sla Lucie v doprovodu Lukase...videla jsem slunce nad zapadajicim Jerabinovym domem. Autorka dokazala zasadit zivot nekolika postav do nadherne vykresleneho prostredi. Na pocatku jsem si porad rikala, co s tim Jerabinovym domem, ze stoji za to po nem pojmenovat celou knihu, ale ta hloubka myslenky je velka. Ja mam presne tyhle knihy rada a moc dekuju autorce za jeji tvorbu, tesim se na dalsi, diky tehle knize mi doslo, jaka skoda, ze mi tahle kniha lezela 2 mesice v knihovne, protoze tenhle pribeh ve mne bude chvili rezonovat.

petbrab
24.02.2023 5 z 5

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy.
Měl jsem trochu obavu podle popisu i recenzí na obálce knihy, že půjde o román, kdy příběh hlavní hrdinky bude doprovázet žárlení jiné ženy na její osobu.
Ale bylo to mnohem hlubší, autorka rozehrála příběhy více osob, které byly do sebe propleteny nebo se propletly.
A to vše se událo v samém zapomenutém koutě Rychlebských hor. Na povrch vypalavala tajemství a staré křivdy. Celý příběh má ponurou až mrazivou atmosféru a v podstatě i tak končí.
Za mě vynikající kniha. Čtenář do ní může vcítit svůj příběh.

Monačte
20.02.2023 5 z 5

Je s podivem, jak kniha popisující celkem obyčejné životní příběhy může být čtivá, poutavá a vlastně i napínavá! Přečteno jedním dechem během dvou dnů a i tak mám pocit, že jsem v trochu zapomenutých a ospalých končinách strávila s hlavní hrdinkou celý rok.

Jsem ráda, že už snad konečně končí "móda" českých autorek, které psaly knihy jako vnitřní monology plné nespisovné češtiny a jednoduchých vět. Tuhle knihu byla radost číst i z toho důvodu, že je plná poetických popisů - ať už přírody nebo situací. Může se to zdát jako zbytečnost, ale právě tyhle poetické a originální popisy jsou tím, díky čemu se cítíte "jako byste tam byli."

Je vidět, že autorka měla blíž k postavě Lucie, než Janiny. Ta je totiž vykreslená až trochu jako karikatura. Na druhou stranu - nemáme každý ve svém okolí pár lidí, kteří jsou také trochu karikaturou sebe samých?

magnolia
17.02.2023 4 z 5

Současný, český a psychologický román z venkovského prostředí. Vedle hlavní postavy Lucie jsou tu také překvapivě rozepsané i další postavy, se kterými prožijeme jejich obavy a starosti... těch radostí mnoho není. Je to dobré, i když spíše melancholické, smutnější. Ovšem je to prvotina a docela zajímavá, autorka je rozhodně nadaná (i když bych někdy něco malinko ubrala a něčeho naopak přidala).

jituliste
14.02.2023 4 z 5

Milé překvapení, krásně popsané prostředí Rychlebských hor i uvažování místních lidí se všemy dobrými i špatnými vlastnostmi. Jedná se o obyčejný lidský příběh, jaký si žije každý z nás a proto je to příjemně čtivé.

martineden
09.02.2023 4 z 5

Příběh introvertní Lucie a její rodiny se mi moc líbil, hlavně ta melancholie Jeseníků a Rychlebských hor, ta byla vykreslena skvěle. Je nyní v české literatuře více autorek, které tento kraj a jejich obyvatele zmiňují - Bílá Voda Kateřiny Tučkové a Až uvidíš moře od Scarlett Wilkové. Líbila se mi určitá syrovost běžného života - příběh obhroublého Vojty a Janiny v protikladu k Lucii, která mi přiznám se nebyla moc sympatická.

pajaroh
09.02.2023 4 z 5

Za mě příjemné překvapení (má očekávání byla nízká a knihu jsem brala jen kvůli prostředí Rychlebských hor), po dlouhé době současný vesnický příběh z českého prostředí, který nepokřivuje postavy a nedělá z nich (zbytečně) karikatury. Myslím, že autorka dokázala vystihnout problémy a slabé stránky, ale také jejich sny, důvody, následky a pohled na život. Chvílemi jsem osudy vedlejších postav poznávala v takových detailech (jako je babiččina slovenská zelňačka), až jsem přemýšlela, zda se s autorkou neznáme (ne).
Hlavní postava mi k srdci nepřirostla, ale díky popisům atmosféry, přírody a nálady (těch mohlo být více, opravdu se povedly) a vedlejších postav mi to vůbec nevadilo.

marwinmh
09.02.2023 4 z 5

Život není snadný, jen někteří z nás se s ním perou lépe a někteří hůř. Nejinak je tomu i v této lehce ponuré knize, kde autorka vykresluje oblast Rychlebských hor a Jeseníků a jejich obyvatel, kteří k životu a k tomu, co jim nabízí, přistupují každý dle svého.

Pavlina50
08.02.2023 3 z 5

Vztahový román, který mě sice nenudil, ale na druhé straně ani nijak výrazně neoslovil.
Vnímala jsem to jako takové to mechanické čtení, kdy sice stránky rychle ubíhají, ale nenutí k nějakému velkému přemýšlení či souznění s postavami.
Docela příjemná odpočinková četba, ale za pár dnů si asi nevzpomenu, o čem byla.

Swahill
08.02.2023 1 z 5

Měla jsem problém dočíst, dívčí román pro dospělé.

dagmar7365
07.02.2023 3 z 5

Pro Marii Hajdovou je Jeřabinový dům sice prvotina, pro mě to ale ničím originální kniha nebyla. Téma - kdy hlavní hrdinka neví, co se svým životem, a tak se vrací ke kořenům - bylo už zpracováno tolikrát, včetně rozkrývání zasunutých vzpomínek z dětství, že mě nijak nezaujalo. Dočítala jsem jen ze zvědavosti, jestli nejsem ke knize moc přísná. No nebyla jsem.
Pravda je, že je kniha napsána hezkým stylem, bohatým na přirovnání, jsou v ní různé "filozofické" postřehy a povzdechy, až mě to vlastně obtěžovalo, protože čeho je moc, toho je příliš, a v jejich záplavě se nějak ztratil osobitý styl autorky. Nenašla jsem ho tam a tak příběh mnou jen tak prošel a nic nezanechal. Škoda.