Jezovita Balbinus
Stanislav Komárek
Román o životě učence, literáta, kněze a pedagoga Bohuslava Balbína (1621–1688) propojuje realitu a fikci pokud možno tak, aby na sebe co nejtěsněji nasedaly, zároveň se snahou vylíčit dobové mravy a atmosféru tak věrně, jak jen s odstupem let lze. Sedmnácté století, dominované třicetiletou válkou, patřilo v našich zemích a přilehlé střední Evropě k nejhorším vůbec, srovnatelné snad jen s tím dvacátým. I Balbín v dobovém bludišti prospěchu a hrůzy kličkoval, jak se dalo. Dříve, než se stal idealizovanou, leč zaprášenu vycpaninou v obrozenecké almaře zasloužilých dědků, to byl člověk z masa a krve, také nadšený lovec a rybář, první český „skautský vůdce“ i jazykový národovec.... celý text
Přidat komentář
Není to román, ale (rádoby) vtipné vyprávění o životě Bohuslava Balbína. Fabulace střídá fakta a někdy je to obtížné od sebe odlišit. Akcent kladený na Balbínovu homosexualitu je úporný, navíc je líčena v intencích osmdesátých let minulého století, kdy každý gay byl zároveň i promiskuitní, bez hlubšího citového prožitku. Hlavně když je chlapec hezký... Je to škoda. Je patrné, že autor má co říct a je velmi vzdělaný, ale tuto formu a pojetí považuji osobně za dost nešťastné.
Na román příliš zatížené akademickými odkazy a faktografií, na odbornou knihu zase dost domýšlení a fabulace. Možná tahle žánrová neukotvenost (jakkoliv byla zřejmě záměrem autora) mi brání dát plný počet.
Ale neznamená to, že bych se nebavil a nepoučil. Komárkův styl je lehký, takže i tuto "obrozeneckou" ikonu představuje s vtipem a skutečně z Balbína dělá člověka z masa a krve. A občasná srovnání jeho doby s dneškem prostě nemají chybu.
Takže asi 4,5*.
Pozoruhodný a originální počin. Je to typická "komárkovina", což nemyslím nijak pejorativně, ale styl se prostě nezapře - velmi čtivé, chytré, vtipné, provokativní, intelektuálně (nebo spíš vědecky) až exhibicionistické, plné do široka se prostírajících souvislostí, ale i "nekorektních", byť trefných aktualizací a srovnání s dneškem, trošku ironicky cynické a v zájmu nadhledu skoro bez emocí. Ale hlavní postavu má autor bezpochyby rád, je mu (asi svojí nezařaditelností a mezioborovostí) blízká a přibližuje ji čtenářovi s patrnou dávkou empatie a porozumění. Také dobu dokáže podat v její specifičnosti a jinakosti opravdu bravurně. Když si zahraju na šťourala, jak autor zmiňuje v předmluvě, tak spíš než "román" je to barvité a čtivé vyprávění o jednom životě, který by bezpochyby vydal na román. To ale vůbec nevadí, podivuhodných historek a situací je zde vzhledem k Balbínově častému cestování a kontaktům plno a některé Komárkovy/Balbínovy úvahy (např. ta o rajském životě slimáků) jsou opravdu skvostné. Často jsem se i zasmál. V anotaci je zmíněno, že kniha "propojuje realitu a fikci pokud možno tak, aby na sebe co nejtěsněji nasedaly", což je zcela přesné, ale má to svoje pro i proti - např. to, že pokud nejste balbínovským odborníkem, málokdy dokážete spolehlivě rozpoznat, co je co, a autor nám to nikde, ani v závěru knihy, neprozradí. Což je třeba u docela zálibně líčených pikantních situací "sodomity" Balbína dost odvážné a nevím, jestli taková (možná pravděpodobná, ale přeci jen) fabulace už není za hranou. I když je pravda, že jinak by Komárkův románový Balbinus nebyl úplný, živý a podstatná část jeho osobnosti by se bez tohoto aspektu ztrácela ve tmě. Autor se chtěl vyhnout tomu, aby byla Balbínova osobnost jen papírová, což se mu rozhodně povedlo. Ukazuje jeho mimořádnost v mnoha ohledech, tvůrčím, lidském i dobovém. Dávám plný počet hvězdiček, opravdu mě to bavilo a zajímalo. Dovedl bych si představit takto "komárkovsky" zpracované i jiné osobnosti na pomezí vědy a kultury.
Knihy pana Komárka jsou vždy skvělé, netradiční životopis Balbína přesně zapadá do rámce. Historická kniha nikoli očima dějepisce, ale biologa, přináší čtenáři nevšední zážitky.
Autorovy další knížky
2019 | Česko na křižovatce |
2020 | Doba koronavirová |
2012 | Intelektuál ve veřejném prostoru |
2011 | Hlavou zeď 2011 |
2012 | Muž jako evoluční inovace? |
"Kniha zajisté vzbudí i odpor, pozdní osvícenci se budu bouřit, že dávné tmáře líčím v příliš laskavém světle, příznivci jezuitů naopak, že příliš kriticky a jistě najdou nějaké věcné detaily, které zcela nesedí - dám jim radu, kterou mám už v memoárech - ať si o B. B. a jeho době napíší vlastní knihu, kde bude vše přesně tak, jak si představovali, že to „bylo doopravdy"."
Já jsem si tuhle knížku užila, ostatně jako většinu knih Stanislava Komárka. Soudobé komentáře jsou vtipné, kontext doby edukativní, bavilo mě to.