Jiří Černý ...na bílém 2

Jiří Černý ...na bílém 2
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245899/jiri-cerny-na-bilem-2-245899.png 4 4 4

Jiří Černý... na bílém je autorizované souborné vydání hudební publicistiky Jiřího Černého (* 1936). Jeho šedesátiletá novinářská praxe a půl století soustavného psaní o hudbě budí již léta zasloužený obdiv a respekt. Jiří Černý byl mnohdy přímým účastníkem toho, co podstatně měnilo tvář naší hudební scény, a tak jeho recenze, rozhovory a komentáře cenným způsobem přispívají ke zmapování naší i zahraniční populární hudby v druhé polovině 20. století. Předkládaný obsáhlý knižní projekt nakladatelství Galén je hudební encyklopedií sui generis; a protože Jiří Černý umí o hudbě psát zajímavě, nadčasově, plasticky a věcně správně, stane se tento knižní soubor jistě navíc i neocenitelným zdrojem informací pro všechny, kteří něco píší, překládají nebo se jen chtějí o hudbě dozvědět. Druhý svazek shrnuje Černého práce z let 1970-1979. V době normalizace měl hlavní publikační zázemí v měsíčníku Melodie, kde vyšly jeho zásadní články. V druhém a posledním roce existence Aktualit Melodie recenzoval singly a tento způsob bleskových minirecenzí přenesl i do Melodie. Pokračovala rovněž spolupráce s vydavatelskými společnostmi při psaní textů na obaly desek, včetně nahrávek určených pro zahraniční trh. Tento svazek obsahuje i dobové články psané pro zájmová periodika Kruh a Jazz, kde se objevily i texty plánované pro již nevydanou knihu.... celý text

Přidat komentář

kap66
10.05.2022 5

Stejně jako jerisno si vybavuji jedinečné chvíle s Melodií v 70. letech. Jsem o něco mladší, odebírání - nevím už přesně proč - nepřicházelo v úvahu, možná na ni byly čekatelské fronty (stejně jako na Mladý svět). Půjčovala jsem si ji z venkovské knihovny, občas tam chyběla nějaká fotka (samotnou mě svrběla ruka, když jsem viděla Petra Nováka!) a četla ji celou. Tím myslím sakumprásk, od začátku do konce, bez ohledu na (ne)aktuálnost článků, okouzlená jednak informacemi, jednak stylem článků. Jiří Černý byl už tehdy můj favorit – a trochu mi tenhle fakt obrušuje stud nad tím, jaké srágoroviny jsem v rádiu poslouchala.
Mám všechny díly a rozděluji si je po jednom na rok. 2. díl - 70. léta. Je úsměvné číst o dvacetiletém (a něco) Micku Jaggerovi (autor ho využil i k vtipkování: „… vyjímá se v té hudbě jako Mick Jagger v roli Vaška z Prodané nevěsty…“ – nějak si tam představuji spíš toho sedmdesátníka (a něco) a přijde mi to ještě vtipnější). Byly to dobré roky, tedy hudebně. Za dveřmi byla normalizace, ale Simon a Garfunkel vydali Most přes rozbouřené vody, Vodňanský a Skoumal S úsměvem idiota, Framus Five Město ER, Flamengo Kuře v hodinkách… Chápu, že se dalo aspoň takhle „utéct“ ke kvalitě, ačkoliv přinejmenším u hodnocení singlů jsem si připomněla strašné věci (a nejhorší je, že se mi vybavily melodie i slova - a já se těch kolovrátkových písní nemohla zbavit). Opět jsem ale ocenila způsob hodnocení Jiřího Černého: není měkký, ale je celkem laskavý, pojmenuje chyby i klady, neodepíše celého interpreta.
Tak zase za rok: to budou 80. léta, roky mých studií a dost hrozné české hudby, jak ji mám ve vzpomínkách (poslech Českého rozhlasu). Jiří Černý mi ale zase připomene, že kvalita převažovala, jen bylo těžší se k ní dostat.

jerisno
09.02.2022 5

Hudební měsíčník Melodie jsem odebíral od ročníku 1974, to mi bylo necelých 15 a pod vlivem dvou starších bráchů jsem už vážně sledoval naši i zahraniční populární hudbu (s důrazem na hudbu rockovou). Články Jiřího Černého jsem četl nejraději. Nejen, že byly psány živě a odborně, ale také se nejvíce "překrývaly" s mým hudebním zaměřením. Každé číslo Melodie jsem přečetl několikrát a nemohl se dočkat dalšího výtisku. Tehdy jsem si také představoval, jak by bylo skvělé, kdyby tyto články, profily, recenze a úvahy vyšly sebrané v nějaké knize. Pěkně pohromadě a na jednom místě. Po 40 letech se mi to splnilo a já jsem si okamžitě zakoupil tento 2. díl (první jsem vynechal, byl žánrově trochu jinde).
Černou "bichli" pana Černého jsem poctivě přečetl, zavzpomínal a v dalších letech přikoupil také 3. a 4. část. Po přečtení jsem však zjistil, že už nemám potřebu se k těm článkům vracet, snad mi chyběl ten měsíční formát Melodie, nebo důležité průvodní fotografie, které jsem měl s každým článkem spojené. Rozhodl jsem se tedy předat knihy nějakému dalšímu čtenáři, který je zpětně více docení. Nic to nemění na tom, že knihy jsou vypraveny velice pečlivě a graficky vkusně (nakladatelství Galén), ani na tom, že Jiřího Černého považuji za našeho nejlepšího hudebního i společenského publicistu.
Stejný "problém" jsem řešil i u sebraných článků Jana Rejžka v knize "Jak tohle vůbec můžete otisknout ... ", která je také výborná a kterou jsem také poslal čtenářsky dál.


pavel8388
14.04.2015

Ad předchozí komentář. Zmíněný posudek není zas taková rarita, protože vyšel v tzv. Hnědé knize komunismu. Raritou jsou spíš ty ostatní texty ze starých periodik jako Repertoár malých scén, Aktuality Melodie nebo Divadelní a filmové noviny, protože ty skutečně nebyly od dob svého vzniku reeditované.