Kaštánek

Kaštánek
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481011/bmid_kastanek-ZoV-481011.jpg 4 1985 1985

Podmanivý thriller od autora dánského seriálového hitu Zločin. Jednoho sychravého podzimního dne najde policie na předměstí Kodaně tělo mladé ženy. Někdo ji brutálně zavraždil a uřízl jednu ruku. Nad obětí visí panáček z kaštanů. Případu se ujímá mladá a ambiciózní vyšetřovatelka Naia Thulinová. Za parťáka dostane vyhořelého kolegu Marka Hesse, kterého právě vyhodili z hlavního sídla Europolu v Haagu a poslali zpět do Kodaně. Brzy přijdou na to, že kaštanový panáček na sobě nese stopu po zmizelé dívce, o které se všichni domnívají, že byla před rokem zavražděna: jedná se o dceru Rosy Hartungové, ministryně sociálních věcí. Případ je dávno objasněný a pachatel se k vraždě přiznal. Krátce nato je ale nalezena další oběť a s ní i další kaštanová figurka se stopou po mrtvé dívce. Thulinová s Hessem pátrají po souvislostech mezi případem dcery ministryně, zavražděnými ženami a vrahem, kterému se daří šířit strach po celé zemi. Hrají o čas. Obávají se, že se pachatel vydal na vražednou misi, která pro něho ještě zdaleka neskončila.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kastanjemanden, 2018

ddkk
17.11.2019 5 z 5

Výtečné! Zkušenosti autora vynikajícího seriálu Zločin (škoda, že II. a III. díl u nás v knižní podobě nevyšly) se zúročily. Neotřelá zápletka a překvapivé rozluštění, napínavý příběh, v němž figurují i politici (ale vůbec nevadí), chytré prolínání dějů a komplikované vyšetřování - to vše zvládnuté s naprostou profesionalitou. Výborná detektivka, od které se neodchází...doporučuji.

francouz
15.11.2019 5 z 5

V tomto případě jsem dal na doporučení a musím říci, že to zafungovalo naprosto náramě. nečekal jsem, že to bude taková jízda.
Výborně postavené postavy dvou naprosto odlišných policistů z nichž jeden je zde přece jenom na skok. Tak co by se namáhal.
opravdu sledujete dění se zatajeným dechem a to, že Vám autor předhazuje jednu možnsot pachatele za druhou, tak si říkáte , to snad není možné a ono je.
Vůbec nás nešetří, jede si svoji ligu a já mohu pouze říci, jej, kdy vájde další knížka....

edith79
14.11.2019 5 z 5

Dětské říkanky v dospěláckých knihách působí nesmírně děsivě. To věděla už Agatha Christie. Kaštánku, Kaštánku, ty jsi se mnou zamával. Moc jsem si od této knížky neslibovala a o to víc jsem nadšená. Bylo to napínavé a hrozivé a akční a vůbec to bylo super. Od teď kdykoli uvidím figurku z kaštanů, vzpomenu si na tento vážně hodně povedený thriller.

alexis818
13.11.2019 4 z 5

No,právě dočteno a musím napsat,že to bylo velmi dobré a precizně propracované dílo.Čtyři hvězdy dávám proto,že začátek byl dost zmatený a musela jsem si zvyknout na zvláštní způsob stylu psaní.Jako autorova prvotina zaslouží velké uznání.Doporučuji.

ennlady
13.11.2019 5 z 5

Super knížka pro milovníky detektivek! Prvopočátek v roce 1989 a pak skok do současnosti, v podstatě žádné prolínání více časových rovin, jen příběh, který se vleče celá desetiletí, kdy vrah za sebou zanechává mrtvá těla. Vyšetřování dvou "hlavních" policistů nemá chybu, pomalé zjišťování faktů, někdy krok trochu stranou, a i když už je motiv rozklíčovaný, závěr hodně překvapí (alespoň mě tedy ano). Já doporučuji.

lalaserka
12.11.2019 5 z 5

Děj byl napínavý až do konce. Kaštánky byli velmi originální. Pěkně se to četlo a mělo to spád, nemohla jsem se odrhnout jak mě to pohltilo.

Zara
12.11.2019 5 z 5

Renomovaní autoři jako Nesbo to mají těžké: každá jejich další kniha je posuzována optikou té předchozí a tlak na kvalitu je tudíž enormní.
K naprostých elévům, zvláštˇjde-li o jejich prvotinu, přistupuje čtenář mnohem, mnohem benevolentněji.
"Kaštánek" jakožto příklad druhého zmiňovaného typu je pro mě překvapením roku.
Naprosto srovnatelná, ne-li totožná kvalita s velmistry severského thrilleru, pecka, kterou jsem hltala dnem i nocí.
Nedočkavě vyhlížím další autorův titul.

Stani95
08.11.2019 4 z 5

Nejsem velký fanda detektivek, ale musím říct, že toto mě bavilo. Ze začátku žádný velký rozjezd, ale od poloviny jsem nechtěla přestat číst.

kikies
07.11.2019 5 z 5

Ideální podzimní čtení :-) Napínavé až do konce, dostatečně brutální a zvrhlé, zajímavá dvojice vyšetřovatelů, na jejichž vývoj se docela těším. Nápaditý motiv kaštanového panáčka chválím a aktuální tematika zneužívání dětí je také perfektní volbou.

morava
07.11.2019 4 z 5

V tomto sychravem podzimnim pocasi jsem se konecne pustila do teto knihy, ktera mi doma lezela uz nejakou dobu, ale uprimne se mi do ni moc nechtelo. Nakonec jsem rada, ze jsem po ni sahla.I kdyz mi hlavni hrdinove nijak zvlast k srdci neprirostli, dej i atmosfera pribehu bylo to hlavni, co me na teto knize bavilo.Za me fajn detektivka.Nevim, co jeste dodat, snad jen to, ze neni kastan, jako kastan, natoz kastanek ☺️

adoli
06.11.2019 4 z 5

Děj byl zajímavý, originální, skvělá atmosféra. Kniha měla spád, nemohla jsem se odtrhnout.

jana14
04.11.2019 4 z 5

(SPOILER) Velmi efektní úvod (kdysi ..před) a následovně hlavní motivace vraha mi dost připomněly jednu slavnou knihu od velmi slavného norského spisovatele tohoto žánru (nechci spoilerovat), ale nevadí, bylo to napínavé, kruté, zvrhlé atd. atd. Dobře jsem si početla. Kromě toho předpokládám, že to snad bude jenom začátek celé série. I když policistka Thulinová mi byla velmi nesympatická, tak ještě uvidíme.
TADY SPOILER, JEN PRO TY, CO ČETLI NEBO JE JIM TO JEDNO:
Nepochopila jsem původní vinu R.vychované v pěstounsé péči. Něco se stalo ve škole a ona něco vyprávěla doma a proto pěstouni rozhodli, že dvojčata (chlapec a děvče) u nich nemohou zůstat a oni se následně ocitli na tom hrozném místě se zrůdnými pěstouny..OK, ale jméno zmíněné dívky provádějící exhibici ve škole bylo jiné než jméno ženského dvojčete. Asi jsem něco přehlédla. Děkuji za názor.

Acquenta
03.11.2019 4 z 5

Perfektní nápad na kriminální příběh. Kaštánky byly hodně originální a je pravdou, že od přečtení knihy se na ně budu dívat tak trochu jinak :-). Super :-)

harena
02.11.2019 4 z 5

Začátek byl dost zdlouhavý a některé skutečnosti se tam zbytečně opakovaly a konec byl překombinovaný. Také mi vadilo, že na konci kapitol bylo jen naznačeno, že nastal zvrat ve vyšetřování nebo že právě Hess s Tholinovou přišli na něco velmi důležitého a v další kapitole se psalo o něčem jiném. Ale druhá polovina knihy už měla spád, hlavní hrdina Hess byl sympatický a příběh napínavý, že jsem ho k mému překvapení dočetla už dnes. Jen zbytečné popisování brutálních scén tam nemusím mít. A co bylo opravdu děsivé, to bylo chování sociálních institucí. No nechám se překvapit, jestli pan Sveistrup zůstane jen u psaní scénářů nebo bude pokračovat v psaní kriminálních thrillerů.

marinada
31.10.2019 5 z 5

Kaštánka moc doporučuji, děj se pěkně posouval, hezky seversky syrové, za mě po dlouhé době skvělý thriller.

jhsoft
31.10.2019 2 z 5

Evidentně jsem tenhle problém neměl jenom já..Hrozně moc postav, nemohl jsem se zorientovat...Špatně se mi to četlo .

romanka26
28.10.2019 2 z 5

Kniha se mi tolik nelíbila, čekala jsem více. Nemohla jsem se zacist, pletla se mi jména postav .. Četla jsem ji asi měsíc, mezitím přečetla tři jiné knihy..

Magnovak
27.10.2019 3 z 5

Pomalý rozjezd, trochu kostrbaté. Já jsem se občas ztrácela jak v postavách, tak v ději. Vrah mi byl celkem jasný, ale identifikovat ho mezi postavami se mi nepovedlo tak brzy, jak bych ráda :-) O to to bylo větší překvapení. Nejbrutálnější je asi ta sekundární linie týkající se děti a fungování sociálních institucí.. :-( Doporučuji přečíst, koupi sice já nelituji, ale asi je jen pro skalní fandy, nebo takové pošuky jako jsem já, co musí koupit každou druhou severskou krimi :-D

Sudin
21.10.2019 5 z 5

Perfektní severská krimi, jen jsem se občas ztrácel v dánských jménech. Po delší době kniha od které se nešlo odtrhnout.

Zmiu
20.10.2019 2 z 5

Autor je možná dobrý scénárista, ale u knihy bych ocenila nějakou hlubší charakteristiku postav. Na přebalu se sice odkazují ke Steigu Larssonovi, ale do něj má autor hodně daleko, i když jistou inspiraci zde vidím. Larsson byl čtivý ať šlo o soudní proces nebo politické zákulisí, Sveistrup mě nebavil, ani když se řešily vraždy. Ne, že by nebyl čtivý. Jen mi přišel zbytečně brutální, zápletka překombinovaná a hlavně dost neuvěřitelné, že si nikdo ničeho nevšiml a vrahovi vše vycházelo, jak mělo.