Kdo tu mluvil o vítězství? Osm cvičení ve filosofické rezignaci

Kdo tu mluvil o vítězství? Osm cvičení ve filosofické rezignaci
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515230/bmid_kdo-tu-mluvil-o-vitezstvi-osm-cvice-MZX-515230.jpg 4 23 23

Tradiční kultury znají cvičení, která člověku vštěpují kázeň. Rovněž moderní autoři, Hegel, Nietzsche nebo Kierkegaard, ještě věnovali zvláštní péči vlastnímu úsilí o duchovnost, byť mimo náboženské rámce. Máme-li ale skutečně růst, je naopak třeba rozvolnit vztah k sobě samému. Sem vstupuje pojem rezignace. Rezignovaná vůle není slabá, umí sama sobě – a potažmo i druhým – odolávat. Taková rezignace je obranou před tím, že se člověk stane pouhým článkem v řadě událostí či dějů. Umění, filosofie, ale především svoboda tkví ve schopnosti vytvářet distanci. Tereza Matějčková ve své nejnovější knize nabízí víc než dějiny pojmu nebo tematické čtení odkazu známých myslitelů – svěží pohled na nově položenou otázku po sebepřijetí a růstu.... celý text

Přidat komentář

sasekr
05.12.2024

Paní Matějčkovou občas sleduji na youtube a jejímu mluvenému projevu veskrze rozumím. Je jistě velice inteligentní, vzdělaná a sečtělá. Nejsem fanda do filosofie, ale jména těch filosofů mi nejsou neznámá. Slibovala jsem si od zakoupení této knihy rozšíření vlastních obzorů a poučení. Mám technické vzdělání a v tomto směru pociťuji jistý deficit. Knihu jsem přečetla celou, mezi kapitolami jsem si dávala pauzy na strávení, takže mi to trvalo měsíce. Marná snaha. Nepochopila jsem téměř nic, z každé kapitoly (často vícekrát čtené) jsem porozuměla textu max 20%. Někdy těch 20% bylo opravdu fascinujících, ale vůči vynaložené energii to nemělo smysl. Jsem zřejmě příliš přízemní. Ne dost inteligentní na to, toto číst. V tom případě ale bude mít stejný problém naprostá většina čtenářů. Nechci nikoho odradit, jen upozornit, že to není kniha stravitelná pro širokou masu.

PMR
08.01.2024 4 z 5

V každé kapitole je několik zajímavých momentů.
Nicméně, kdybych já potkal někoho, kdo se trápí rezignací, tak bych mu do ruky rozhodně žádného Hegela nedával. Myslím, že poslední slovo světového ducha je také tím posledním, co člověk potřebuje slyšet :-)


painthers
06.10.2023 5 z 5

Tohle byla zase radost pro moje filozofické srdce. K Matěčkový jsem od začátku do konce cítila neuvěřitelný obdiv, jak se snaží vyjádřit slovy to, co slovy vyjádřit běžně nelze, a jakým způsobem dokáže myšlenky velkých moderních filozofů dále rozvíjet, interpretovat a jaké kniha klade člověku otázky. Je to skvěle napsané, ale rozhodně nečekejte nějakou oddechovku. Chce to plnou pozornost, místy se vracet a možná ani tak se vám nemusí podařit vše chytit. Také doporučuji alespoň bazální znalost Hegela, Nietzscheho, Camuse, Schopenhauera - usnadní vám to čtení (já sama filozofem nejsem, pouze nadšencem).

Honzajosl
29.12.2022 5 z 5

Poučená deskripce různých podob resignace z nichž obecně vyplývá, že v dnešní době důrazu na já, sebeprosazení, mít se rád, sebeprezentaci a aktivitu, přehlížíme výhody, které má resignace.Tu často vnímáme jako pasivní a nežádoucí. Že resignace je všechno jen ne to, co si o ní myslíme, Matějčková čtivě podává na příkladech z dějin filosofie a na ilustrativních postavách byrokrata, písaře, askety, Sisyfa a dalších.