Kladivo na čarodějnice
Václav Kaplický
Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi.... celý text
Přidat komentář
Tato kniha je skvělá i hrozná zároveň.. pokaždé ve mě dokáže vzbudit tolik emocí najednou, že to snad ani popsat nejde.. cítím vztek, smutek, beznaděj, znechucení a opovržení, lítost...
Tentokrát jsem si ji dala jako audioknihu načtenou panem Rímským a to je opravdu neskutečná lahoda pro uši..
Je až neskutečné, jaká zvěrstva se na Zemi v průběhu věků děla, dějí a dít se bohužel budou..
Jedním z nich jsou i čarodějnické procesy, kdy většinou úplně nevinní lidé zemřeli a trpěli nepopsatelná muka při mučení. V našich krajinách, hlavně na Šumpersku, pod tyranem Jindřichem Františekem Bobligem z Edelstadtu, který nechal zmučit a upálit více než 100 osob, jež obviňoval z čarodějnictví a jejichž majetky si poté přivlastňoval.. Nemluvě o tom kolik lidí měl na svědomí v procesech, v rodném Slezsku...
A ačkoliv mnozí nevěřili ve vinu odsouzených, neudělali a neřekli nic, jak už to bývá, jelikož pan Boblig se těšil takovému jménu, kterého se báli všichni široko daleko a kdyby se mu někdo postavil, skončil by ihned na hranici taktéž.. Tak strašná a bestiální, psychicky narušená zrůda, jež toužila po větším a větším majetku a vlivu to byla..
Příběh je napsán velmi čtivě a člověk až do poslední chvíle doufá, že to skončí alespoň trochu dobře, ale bohužel... na konci je spoustu slz..
Drsný, mysteriózní, hororový a velmi napínavý historický psychothriller stojí za přečtení. Velice silný námět, náhled do zvrácené fanatičnosti víry a zamyšleníhodný příběh. I filmové zpracování stálo za to.
Neskutečné zvěrstvo .
Jak někdo může uvěřit lži a pomluvám aniž by si vyslechli i druhou stranu. Jasně chápu někteří měli strach z obvinění ale ti který mohli tomu zabránit byli líní a chtěli svoji pohodu a klid . Je smutné že nevěřili ani svému děkanovi a pochybovačnému advokátovi kterému šlo jenom po penězích věřili .
Šílená Bestie jménem Boblig .
Jedni se bály mu postavit ze strachu, - (dobře), ale ti který to opravdu mohli zastavit, ti radši uvěřili lžím,než aby se k tomu postavili a vyslechli je . A to jen proto ,že byli líní, měli rádi svoje pohodlí a klid. Bylo lehčí schválit, dát pečeť a podepsat. Nechápu, věřili víc podezřelému advokátovi než vlastnímu děkanovi.
"Knih není nikdy dost, pane." Mám zkušenost, Důstojnosti. Mnoho knih zatěžuje mozek." (str.64)
Dlouho jsem odmítal zatěžovat si mozek knihami od Kaplického. Historická literatura není zrovna můj šálek kávy. Nakonec jsem ozkoušel. Díky Kladivu zkusím i jiné ...
Bohužel přesný obraz i dnešní doby. Opět strach se ozvat kvůli pravdě a všudypřítomná lež a podpora falešného systému pro moc a peníze.
" To není hřích, nalejvat břich. Pij, až se na zem svalíš. A když, cos vypil, zvrátíš, pij znovu, až se svalíš..." 85%.
Skvěle napsaná kniha, ale ten obsah. Několikrát jsem musel přerušit čtení, protože mi bylo špatně. Bohužel i dnes jsou někteří lidé schopní uvěřit kdejakému blábolu a v jeho jménu i konat zrůdnosti.
Velmi uspokojivé.
(SPOILER)
Tuto knihu jsem četla už kdysi dávno, a jelikož mne to tedy před lety docela dost bavilo, říkala jsem si, že si to připomenu. A tak jsem se pustila do audioknihy a opět to byl silný zážitek.
Matně jsem si pamatovala, že tahle kniha je obsahově hodně hutná a tíživá. A ten samý pocit jsem měla i tentokrát. Autor tu podává dost děsivý příběh založený na událostech, které se skutečně staly, a valí na čtenáře dost nepříjemný obraz plný bezmocnosti, strachu, bolesti na straně jedné a zároveň hamižnosti, touhy po moci a pocitu nadřazenosti na straně druhé. Obraz je to velice neutěšený, atmosféra nevlídná, dusivá - člověk s každou další stránkou tak nějak tuší, že to s postavami lepší nebude ale přitom pořád doufá, že se nějaká pomoc objeví.
Zároveň mne to přimělo přemýšlet nad tím, jak moc těžké to muselo v té době pro lidi být - žít ve strachu zasáhnout, když člověk měl pocit, že se lidem děje bezpráví (a že tam určité postavy věděly, že to, co se děje, je hrozně špatně). A přesto ze strachu lidé radši nezasahovali, aby se nestali dalším cílem pro inkvizici. Zároveň ten fanatismus, který postihl některé postavy, byl teda taky dost děsivý - je hrozné, jak snadno se někteří nechají strhnout. Zvlášť o to je to děsivější, jak moc je téma fanatismu aktuální i v dnešní době.
Kaplický tady předvádí mistrovské dílo. Kladivo na čarodějnice mi přijde jako jeden z klenotů české literatury a určitě si i v dnešní době zaslouží pozornost - ať už to čtete v tištěné podobě, nebo to posloucháte jako audioknihu. Já poslouchala audio v podání úžasného Pavla Rímského a bylo to úžasné. Za sebe moc doporučuji.
„Tolik neděl již celý kraj leží v hluboké tmě. Husté mraky zakrývají měsíc i slunce, neboť co je inkvizice než takový mrak? Jistě to však není na věčnost, jednou zase vyjde slunce a zlatými paprsky ozáří zemi. Ale proč je teď taková hrozná tma, jaký to má smysl?“
Strašlivá část naší historie skvěle popsaná v knize. Kdyby děj nebyl podložen skutečnými událostmi, řeknu skvělý horor. Ale takhle to člověka chytá za srdce a působí až úzkost. Film jsem viděla několikrát dávno v minulosti (podívám se teď po přečtení knihy znovu), doba, ve které vznikl jistě inkvizici připodobňuje k temnému období komunismu. Praktiky podobné, bezmoc a nespravedlnost tehdy vítězila. Opět zdůrazňuji-važme si doby ve které žijeme.
Chystala jsem se na tento titul roky, ale stále jsem neměla odvahu knihu otevřít . Teď jsem dočetla a musím říct, že jsem opravdu mile překvapená. Kaplický je opravdu skvělý vypravěč a umí upoutat od prvního řádku. Velice zajímavé téma zakládající se na skutečných událostech. Opravdu doporučuji přečíst.
Kladivo je nejlepší knihou Václava Kaplického, nejlepším filmem Otakara Vávry, a nejděsivějším československým hororem vůbec. Dnes o Valpuržině noci, vzpomeňme na Václava Lohniského a jeho citáty z knihy Malleus Maleficarum, které se do knihy nedostaly....
„Čarodějnice jsou osoby, které uzavírají s ďáblem řádný spolek, a přijímají ďábla za svého pána. On jim za to propůjčuje konati rozličné nadpřirozené věci.“
„Na sněmy přilétají čarodějnice povětřím. Aby se mohly vznést do vzduchu, musí se pomazat zvláštní mastí z morku a sádla zavražděných neviňátek, rozmíchaného s čerstvou krví panen vycezenou zpod srdce. Obkročují pometlo, hřeblo, vidle, přeslici nebo kozla a vyjíždějí na nich jako na koních komínem do vzduchu.“
„Lucifer vystoupí ze země, dole kosmatý jako kozel, od boků výš zářící jako slunce. Čarodějnice padají před ním na kolena, líbají mu levou nohu a řiť. Potom nejvyšší ďábel slouží v plném kněžském ornátu černou mši.“
„Na ukončení Valpurginy noci, Lucifer spálí sám sebe a jeho popel se rozdává čarodějnicím.“
Je až děsivé co za zvěrstva dokáže dělat člověk (nejen) člověku a ještě to schovávat-svádět na Boha či ďábla. Vše co jako lidé děláme jsou jen naše rozhodnutí, naše svobodná volba. O to děsivější je, že se v tomto ohledu lidé nikam neposunuli. Jediné co se změnilo jsou metody a prostředky....
Velmi dobře napsaná kniha o čarodějnických procesech v naší zemi. Tak dobře napsaná, že doslova cítíte všechen ten strach, zoufalství, bolest a beznaděj. Pro mne je to velmi silná kniha a to nejen proto, že nejde o fikci....
Výborně napsaná obžaloba mučitelů všech svobodomyslných žen a těch, kteří mají smysl pro to, co je "mezi".
Štítky knihy
čarodějnice zfilmováno 17. století inkvizice katolická církev upalování čarodějnic právo útrpné perzekuce Velké Losiny čarodějnické procesyAutorovy další knížky
2007 | Kladivo na čarodějnice |
1954 | Železná koruna I - Dobré srdce císařovo |
1977 | Veliké theatrum |
1956 | Čtveráci |
1976 | Škůdce zemský Jiří Kopidlanský |
„Spoléhal na Boha, ale ten se postavil na stranu jeho nepřátel.“
Jak bolestivé a zdrcující je číst o tom, jak zlo dokáže připravit člověka o víru.
Jak bolestivé a zdrcující je číst o chvílích, kdy i zbožný kněz, pevně věřící v Boha, začne pochybovat o Jeho existenci.
Jak bolestivé a zdrcující je číst o naprosté bezmoci, o ztrátě důstojnosti a lidskosti v tom nejzákladnějším slova smyslu.
Kladivo na čarodějnice je podle mého soudu románem nesmírné síly, jehož autor se svého díla zhostil s obdivuhodnou precizností, a to jak po stránce literární, tak obsahové. Nelze neocenit množství práce věnované rešerším, což je patrné nejen z pečlivého vykreslení historických reálií, ale také z doslovu, který prozrazuje, že k napsání knihy inspiroval autora čtenářům návrh.
Atmosféra, kterou Václav Kaplický dokázal vytvořit, je nesmírně sugestivní. Výběr slov, střídmé, avšak působivé používání latiny, to vše nejen dokresluje dobové církevní prostředí, ale zároveň nabízí čtenáři možnost připomenout si či objevit krásu tohoto klasického jazyka. Kniha se rovněž vyznačuje vytříbeným slohem – knižními výrazy, přechodníky a stylistickou uhlazeností, což dodává textu mimořádnou eleganci.
Zprvu se mi příběh jevil jako jasně vymezený zápas mezi dobrem a zlem, černobílý konflikt bez hlubšího rozměru. Časem jsem však byla mile překvapena jeho vrstevnatostí a hloubkou. Kaplický neidealizuje své hrdiny – děkan Lautner, coby zástupce „dobra“, není bezchybným vzorem ctnosti, což jeho postavě dodává autentičnost a lidskost. Tento přístup navíc celý příběh pozdvihuje na vyšší úroveň.
Na druhé straně stojí inkvizitor Boblig, který je téměř archetypálním ztělesněním zla. Nepamatuji si jediný moment, kdy by projevil kousek cti nebo jakoukoli formu sebereflexe. Libuje si ve své nadřazenosti a mocenském postavení, rád se kochá strachem, který vyvolává.
Zajímavou otázkou, kterou kniha nepřímo klade, je povaha zla v širším kontextu. Boblig je bezpochyby hlavním představitelem zla, ale co ti, kteří se na těch hrůzných událostech podíleli? Jednal každý z nich ze stejného důvodu? Věřili skutečně v pověry a ve svou misi boje proti ďáblu? Nebo je poháněl strach z mocného a nemilosrdného Bobliga, který neváhá zničit kohokoli, kdo by se mu postavil do cesty – včetně těch, kdo mu byli blízcí?
Četba mě několikrát přivedla k úvaze, zda si Kaplický nezvolil téma procesů s čarodějnicemi záměrně, aby jím mohl kritizovat politické procesy padesátých let. Po dočtení jsem již neměla pochyb – paralely jsou zřejmé, a právě tento kontext činí román stále aktuálním a naléhavým.