Klement Gottwald 1951-1953

Klement Gottwald 1951-1953
https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 1 1 1

Soubor projevů K. Gottwalda v posledním období jeho života. Poslední je zde ze dne 7. března 1953. Sestavil Ústav dějin KSČ.

Apo73
11.09.2021 1 z 5

Tady jde o to, jak dnes k takovému výboru projevů a statí přistupovat. Pokud jako k historickému artefaktu, měl bych tomu dát 5 hvězdiček. Je to vybroušená propaganda, lze na tom studovat jazyk totalitního režimu, všechny ty floskule, myšlenkové postupy, principy komunikace s veřejností (jak obecnou - viz projevy do rozhlasu 1. ledna, tak úžeji zaměřenou cílovou skupinou - horníci, armáda, účastníci Jiráskova Hronova apod.). Je to přehledná, krystalicky čistá, čitelná myšlenková mapa stalinistického komunismu 50. let. Takže z tohoto hlediska nelze než doporučit. Skvělý historický artefakt! Pokud k tomu přistoupím jako k literárnímu dílu autora naplňující žánr veřejných proslovů, (např. by se dalo srovnávat s jinými projevy třeba V. Havla), pak je to skutečně odpad. Ta myšlenková plochost, těch deset pozic, které neustále opakuje, to klanění SSSR a "velkému Stalinovi", "největšímu géniovi lidstva" atp., to obludné - ne kvůli Stalinovi, toho nehodnotím. Ta dogmatická autorova plochost ho prostě vede ke zbožštění sovětské říše a ničím neprovokuje k myšlení. Proces myšlení se po čtení těchto projevů prostě ve čtenáři nerozbíhá. (Jsem šťastný, že jsem to nemusel poslouchat a číst v té době jako autentickou politickou realitu.) A to říkám proto, že kdo pohlédne do mých přečtených knih, vidí, že mě projevy komunismu jako studijní látka velmi zajímají, myslím, že je to podstatné i pro porozumění dnešní době a politické kultuře. A rozhodně jsem dalek toho, že všechno marxistické je stejně blbé jako tyto projevy. Oceňuji Václavka, Fučíka (zejm. jeho divadelní kritiky), Štolla (Z bojů na levé frontě a Občan F. X. Šalda), protože jsem pochopil, že i v marxismu lze najít mnoho podob a valérů (viz kniha o revizionismu od historika Kopečka). Ale dogmatismus, bohužel, je inspirativní pro život pouze tím, že je potřeba se jej vyvarovat. "Leninismus je praporem boje za svržení kapitalismu, a odstranění vykořisťování člověka člověkem, praporem boje za chléb, práci a blahobyt, praporem boje za vládu lidu, za socialismus," říká Gottwald na str. 13. - a pak ještě mnohokrát. Je dobré si přečíst takovouhle knihu, aby člověk (např. před volbami) lépe rozuměl jednoduchým a laciným myšlenkovým konstruktům, které slyší. Takže ano, paradoxně mohu konstatovat, že Gottwaldovy projev jsou učebnicí pro život. S hlavním poselstvím: "Tudy ne, přátelé!"