Kniha divů
Jeff VanderMeer
Kniha divů by se také dala nazvat biblí začínajících i pokročilejších spisovatelů. Nabízí komplexní pohled a rady týkající se stylu, struktury a metodologie tvůrčího psaní, doplněné komentáři od slavných a úspěšných autorů ze světa fantastiky i mimo něj. Získáte cenné rady, jak strukturovat příběh, mistrně vystavět zápletku či rozvinout děj. Naučíte se budovat charakteristiku postav a tvořit svoje nové, zcela originální literární světy.... celý text
Literatura naučná Jazyky, lingvistika O literatuře
Vydáno: 2019 , Fragment (ČR)Originální název:
Wonderbook, 2013
více info...
Přidat komentář
Když jsem si knihu kupovala, netušila jsem, že půjde o poměrně složité čtení, ale nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Přelouskala jsem ji velice rychle, vzala si z ní spoustu dobrého a k některým pasážím se poměrně pravidelně vracím. Nicméně pro člověka zatím nepolíbeného psaním není zrovna nejvhodnější, v takovém případě bych určitě sáhla po něčem jednodušším.
Ačkoliv je tohle jistě přínosná kniha, mám k ní jisté výhrady. Když jsem ji začal číst, čekal jsem že to bude učebnice. Netradičně pojatá, ale stále učebnice. Ale když jsem se začetl, zjistil jsem že její obsah je často jaksi neuchopitelný a čtenář má pocit jako by kniha nesdělovala nic konkrétního, spíš na něj chrlila neuchopitelné úvahy a on musí zkusit tyto úvahy aplikovat na konkrétní práci, kterou zrovna píše. Mezi ním a knihou tak vzniká propast. Mě osobně přisly přínosnější články od jiných spisovatelů, které se v knize objevují, spíše než samotné VanderMeerovy texty.
Na druhou stranu, když překonáte jisté překážky které se při čtení zjevují, shledáte tuto knihu vysoce inspirativní a přínosnou. Už jen tím, že nabízí spousty autorských úkolů pro posilnění vašich spisovatelských schopností a vede vás ke skutečně tvůrčím činnostem.
Co se týče grafického zpracování knihy, je velmi výrazné. Text samotný je zakomponován mezi všelijaké ozdobné rámečky a obrázjy na okrajích, objevují se zde i celostránkové ilustrace. Většina těchto obrázků však ve vztahu k textu nedává smysl. Obsah knihy zase tolik neobohacují často jejejich jediný smysl to, že zpestřují stránky. I když je pravda že i to je užitečná funkce, protože pomáhá udržovat čtenářovu pozornost. Pak tu jsou ilustrace v podobě grafů a různých nákresů přes celé stránky, které předstírají že se vztahují na to o čem pojednává text, ale ve skutečnosti ksou v podstatě bezvýznamné. Například: v jinak velmi dobře napsané kapitole o střihu scén je graf, který by měl znázorňovat možnosti střihu určité scény. Takový graf by byl užitečný, kdyby nebyl stylizován do podoby barevné ponorky, která ztrácí všechnu přehlednost.
Na internetu jsem narazil na zajímavý komentář od KATEŘINY ŠARDICKÉ, který se zmiňeje v podstatě o stejných věcech jako ten můj, ale z jiného úhlu pohledu:
"Kniha divů je hra, dvojí hra, a je jen na čtenáři, jak k ní přistoupí! Troufám si říct, že je to od autora chyták – abyste mi rozuměli, v životě jsem nedostala do ruky komplikovanější příručku. Jeff Vandermeer se rozhodl napsat průvodce světem tvůrčího psaní, který je obrovský, těžký, plný ilustrací, map, vsuvek, odboček a komplikovaných cest, které zdánlivě nikam nevedou. Brodíte se horou šílených obrazů a obtížných vět, pochybujete o svém i autorově duševním zdraví. Jenže! Vandermeer je génius – jeho kniha jakoby ilustrovala samotný proces psaní. Takhle přesně vypadá moje hlava, když se zakousnu do nového příběhu. Jako shluk obrazů, jako generátor náhodných slov, jako chaos. Musíte na jeho hru přistoupit, ponořit se dovnitř, do vlastního nitra a spolu se čtením rovnou tvořit. Nehledejte v tom přímočarý návod, jak psát. Návody jsou k ničemu. Hledejte v tom zábavu, cvičení, naplno zahoďte zábrany a hrajte si! Pro začátečníky v psaní to bude komplikovanější, ale pokud máte dostatek představivosti (jakože byste měli mít, pokud chcete psát!), kniha vás spolkne a nepustí. Jen se nesmíte bát otevřít všechna pomyslná dvířka, co jste ve své hlavě zavřeli."
Tak za sebe mohu říct několik věcí: je opravdu velmi bohatě a krásně ilustrovaná. Pro inspiraci či podporu fantazie výborná.
Ze samotného obsahu už bych úplně nejásala. Někdo prohlašuje, že je to plné balastu a zbytečných vět, ale že se v tom nějaké rady nakonec najít dají. Souhlasím, že by se dost věcí dalo říct jednodušeji.
Je to doporučováno jak pokročilým, tak zcela začínajícím autorům. Popravdě já mohu říct, že jsem ráda, že jsem toto začala číst už jako pokročilá, protože být na úplném startu a dostat tohle do ruky - tak se na celé psaní asi vykašlu. Měla bych z knihy dojem, že tohle v životě nemůžu pojmout. Jen díky tomu, že už v hodně ohledech vím o čem je řeč, dokážu vidět, jak strašně zbytečně složitě jsou jednotlivé aspekty podávány až přímo pitvány, přitom by je šlo říct normálně a polopaticky. Jeden příklad za všechny: Protože každá oběžná dráha prochází Konečníkem světa, zjistí pečlivý pozorovatel, že jde o druhotný výraz pro éterické reziduum, vyvržené z otvoru po tangenciální trajektorii směrem k obecně oscilující orientaci recidivy. (Co je míněno Konečníkem světa je vysvětleno obdobně srozumitelně).
No, takže jestli někdo od této knihy čeká, že si večer sedne a za chvíli bude našlapanej informacema, tak je opravdu vedle. Ovšem pokud si rádi dáte u čtení kávičku a nohy nahoru, máte v ruce rozhodně ideální materiál ke čtení. Jen je otázkou, zda si čtení užijete, mně se dost často stávalo, že jsem přečetla odstavec dva, a neměla šajnu, o čem to čtu (z důvodu uvedeného výše).
Jen nechápu, proč se vydavatelé rozhodli pro paperback. Z toho bude brzo solidní salát :(
Jde skutečně o jakousi příručku tvůrčího psaní. Nic víc. Jakkoli působí „divně“, je to jen zdání. „Divná“ je především její grafická úprava a použité ilustrace. Co se textového obsahu týče, divná není ani náhodou. Je tam dost postřehů a dobrých rad (typu „Neposlouchejte dobré rady“). Ale taky spousta úkolů a cvičení. Jen eseje ostatních literátů mají podivnou kvalitu. Někdy je to zajímavé čtení (hlavně když je to vybraný esej, původně napsaný pro jiný účel), někdy je to literární cvičení jak od gymnaziána. Ale na to, jaká je to bichle a že to není beletrie, se to čte překvapivě snadno. Určitě doporučuju.