Komanč a zálesák
Karl May
Píše se rok 1808 a ve Španělsku se setkávají hlavní hrdinové příběhu, jehož bohatý děj pokračuje po víc než dvaceti letech v Severní Americe. Nechybějí v něm boje bělochů s indiány, vražda a únos, svědek zločinu, romantická zápletka, spousta dramatických událostí a zajímavých osob. Statečný zálesák zvaný Velký orel a mladý komančský bojovník Sokolí oko musejí nejednou prokázat značnou odvahu, sílu ale i vtip a poctivost, než překonají všechna nebezpečí. V Komanči a zálesákovi sice Karel May převyprávěl starší román francouzského spisovatele Gabriela Ferryho, ale vytvořil především klasickou mayovku, která čtenáři poskytne vše, co od ní očekává.... celý text
Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1993 , OlympiaOriginální název:
Der Waldlaufer, 1879
více info...
Přidat komentář
První Mayova kniha z dob mnohem starších než ostatní. Zajímavá je jeho náklonnost ka komančům, která se později obrátila k apačům.
Zatím pokaždé, co jsem (v současnosti) rozečetl nějakou Mayovku, říkal jsem si, jestli na to už opravdu nejsem starej. Přijde mi to zpracované opravdu naivně, takový opravdu těžký řetěz klišé, jedno oko za druhým. A přístup k indiánům jako takovým, to je teda dnešní optikou docela soda.
A již po několikáté nelze nezmínit, jak autor (byť je to vlastně Mayem převyprávěno a asi i upraveno po jiném původním tvůrci) přistupuje ke smrti, mučení… když je to primárně román pro mládež.
Zajímavé. Ale prostě na to kdysi nahlíželi jinak no. Nejde mi to přes prsty no, přeci jen sentiment tlačí… ale já bych to hodnotil na 2,5/5
Jedná se o jeden z prvních románů Karla Maye, který v tomto případě navíc jen upravil a trochu přepracoval starší román francouzského spisovatele Gabriela Ferryho.
Komanč a zálesák je akční a solidní indiánka a také jediný román Karla Maye (byť „nepůvodní“), kde Apači vystupují jako záporní hrdinové. Příběh je velmi krvavý, v čemž se podobá jen nemnoha dílům Karla Maye. Z románů s Vinnetouem jsou v podobném duchu psány zejména první dva (Old Firehand, Kapitán Kajman alias Zajati na moři alias Ohnivá puška alias Sam Firegun). Hlavními kladnými hrdiny je většina postav bělochů a pouze pár významných indiánských bojovníků, v tomto případě komančských. Sympatie čtenářů ovšem mohou vzbuzovat i Apači, protože zlatý poklad se nachází na jejich území. Apači mají v příběhu velké ztráty, což je v rozporu s historickou skutečností (Apači ovládali partyzánský způsob boje).
2018/24
Nepřísluší mi hodnotit, ale stejně to udělám. Zásadní chyba s touto knihou je v tom, že jsem před ní četla Poklad ve Zlatém údolí (G. Ferry). - A tohle je z 90% přesná kopie, včetně konce, části jmen hrdinů, obsahu... Prostě jen napsané jinou rukou.
A číst knihu podruhé občas prostě není ono.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1969 | Syn lovce medvědů |
1971 | Divokým Kurdistánem |
1970 | Pouští |
1968 | Černý mustang |
1981 | Poklad ve Stříbrném jezeře |
Nevěřila jsem svým uším (audiokniha), Apači - kmen krutých bojovníků -skalperníků a Komančové - kmen čestných indiánů.
Pro vyjasnění mi životopis autora dal vysvětlení.
Takže po tomto díle, bylo nutné napravit křivdu, takže kmen Apačů se stal v příštích dílech tím Vinetuovým.
Bohatý příběh dobře vypreparovaný z několika románových sešitů - indiánek francouzského autora, cestovatele po americkém kontinentě.
Je toho hodně co museli hrdinové překonat za zlatou posedlostí. Jazyková vybavenost , odolnost vůči spravedlnosti, vražedné ambice, šlechtické móresy, zaláskování navzdory bohatství a chudobě a neuvěřitelné, po objevu zlatého pokladu, jej znovu zakopali a odjeli zpět do Evropy.
Perlička od autora - když si hrdinové v americké savaně vyjmenovávali šelmy, které na ně číhají v trsech travin, tak představivost, ( asi z evropského cirkusu) jim přilétla do mysli vedle kojotů, vlků, stepních lišek, pum, gepardů také kýho výra - tygra - asijskou to kočku.
Pestrost nezná mezí, lotři, rytíři, šlechta, indiáni, zlatokopové a zálesáci, na zrádné cestě ,osudu vzdorující něžná kráska, nedotčená zlými úmysly.
Napravovat zlo z vězení se cení.