Přidat komentář
Kniha vyborna, jako vse od pana Josefa Opatrneho.
Jen bych chtel upresnit, ze kniha nespada do dobrodruzne beletrie, ale spise do publicistiky, popularne naucne { a ze tu naucnost dokaze autor podat vybirne a ctive}, nebot dr. Opatrny je vedec, etnolog, profesor a take velmi zdatny popularizator americkych dejin.
Oproti Poslednim indianskym valkam byla tato pro me ponekud podrobna, ale je fakt, ze zde se zabyva jen bitvou u Little Big Hornu a udalostmi okolo.
Ony severoamericke dejiny a tim padem i dejiny stretu osadniku a vojska s Indiany jsou velice obsahle, vzhledem k rozloze USA a potu kmenu od vychodu na Zapad je to i logicke.
Pro mne jako pro cloveka, jenz o severoamer. Indianech precetl vse mozne a dostupne {dokonce knihu o Kiowech v angline}, je pro mne kniha od dr. Opatrneho prijemna nezbytnost:-}}.
Pan Opatrný je v psaní poněkud neosobní, což často ochuzuje charakteristiky hlavních protagonistů. Výhodou je, že v rámci možností popíše události jasně a nestranně,s úctou k faktu. Já osobně mám radši ty klepy, podrobnosti, historky, které usnadňují a obohacují text, ale Josefa Opatrného si taky rád přečtu.
Jinak knížce by rozhodně prospěla bohatší obrazová příloha.
K této knize musím podotknout, že pravda je někdy mnohem dobrodružnější a zajímavější než romantické příběhy. Velmi čtivě napsané a pro milovníky Divokého západu jako dělané!
Věděli jste, že bitva u Litlle Big Hornu trvala vlastně dva dny a nepadla v ní celá sedmá kavalérie, ale jen jedna její část vedená Custerem?! Kdybyste tuto skvělou a neprávem opomíjenou knihu četli, tak byste to věděli. :-)
Štítky knihy
Indiáni Divoký západ bitvy 2. pol. 19. století indiánské války bitva u Little Bighornu (1876)Autorovy další knížky
1986 | Válka Severu proti Jihu |
2000 | Válka Mohykánů |
2005 | Velká siouxská válka |
1994 | Konec Syna jitřní hvězdy |
1994 | Amerika prezidenta Granta |
(SPOILER) Velmi podrobná práce o bitvě u Little Big Hornu a vůbec o věcech, které s ní souvisely. Opatrný využil spoustu amerických prací na toto téma. Rozhodně jsem se dozvěděl některé zajímavé informace, avšak nemohu dát knize více než průměrné tříhvězdičkové hodnocení. Řekl bych totiž, že pan Opatrný není příliš objektivní. Neberu mu kritiku tzv. revizionistických historiků, kteří líčili indiány ve velmi kladném světle a uváděli i řadu nesmyslných údajů a názorů k válkám mezi indiány a bílými, ale Opatrný zase pro změnu vyloženě fandí bílým dobyvatelům/Američanům. Neubírá jim právo na získání území na úkor zaostalých a nepříliš početných kmenů, jež obývaly obrovské území. Podle této logiky bychom ovšem nemohli např. Rusku zazlívat, že zničí Ukrajinu, pokud na to bude mít kapacity (nebo vyčítat carskému Rusku dobytí Sibiře či Kavkazu). S něčím takovým nemohu souhlasit. To, že byla většina indiánů divošská a "zaostalá za západní civilizací", neopravňovalo dobyvatele k dobývání indiánského území. Moje sympatie jsou na straně Siouxů, Šajenů, Arrapahů, Kajovů, Komančů, Apačů, Seminolů atd.