Béowulf
Kieron Gillen
Král, jenž byl a bude série
< 2. díl >
VEŠKERÉ LEGENDY A MÝTY... JSOU PRAVDIVÉ. Bridgette s Duncanem se sice podařilo zabránit Artušovi v tom, aby získal svatý grál, avšak nemrtvý britský král osnuje další plány, jak se dostat k moci a zmocnit se vlády nad světem. Příběh legendy byl změněn a říše Zásvětí upadla do chaosu, z něhož se nečekaně vynořují nové bájné postavy – a s nimi další potíže. Ve chvíli, kdy je z Britské knihovny uloupen pradávný rukopis, musí Bridgette s Duncanem čelit dalšímu z pradávných hrdinů Béowulfovi a spolu s ním také prozatím největší výzvě...... celý text
Literatura světová Komiksy
Vydáno: 2021 , Comics CentrumOriginální název:
Old English, 2020
více info...
Přidat komentář
„Bouřlivý čas přeměn skončil,
avšak odolal jsem jejich nátlaku a zůstal nezměněn.
Leč obdržel jsem velmi znepokojivou zprávu . . .
tímto světem již brzy bude kráčet
můj dávný nepřítel . . . “
„Příběh ožil a oni zabili hlavního hrdinu“
Už v první knize, prvním příběhu, se mi strašně líbilo, jak se Duncan mění. Z vyplašeného zajíčka se pomalu stává tvrdý bojovník, ne-li rytíř bez bázně a hany. Jen se podívejte na titulní kresbu. Ty rysy, ta tvrdost, to odhodlání a krutost. Nemluvím o Babče, ale o Duncanovo výrazu. Jen škoda, že s ním každý jen „zametá“. Vždycky ho někam pošlou a pak čekaj, zda přežije. Hned na počátku tohoto příběhu se setká s Galahadem. A řeknu vám, Galahad se krásně „vybarvil.“ Jeho vizáž i s tím koněm je prostě . . . nádherně pekelný a dokonalý!
Malá ochutnávka:
Hoj! Slyšme zpěv o slávě Dánů, věhlasu vládců dávných věků, kdy urození muži udatně si vedli. Dvorany dobýval jednu po druhé, národy děsil, byť nalezenec nejdřív byl ubohý, tak útěchy došel.
„Jsem zpět!“
(Béowulf , verš 1 – 8)
Legendární monstra ožívají, Babča se ošívá a Duncan někdy hláškuje víc než Babča. Jinak všechno hoří, krev stříká a horký olej se vylévá. Příběh je nadupaný akcí a zahalený tajemnem. Kresba je nádherná a tak jsem si to jen užíval. A to jsem se těchto příběhů kdysi bál. Teď jsem za ně rád. Vřele doporučuji. Na konci knihy najdete „Galerii obálek". A věřte, že je opravdu co obdivovat.
Citát: Motorová pila má mnoho předností, ale tiché připlížení k nim zrovna nepatří.
U jedničky jsem komentář zakončil slovy: "Ale nevím, další díl si asi nechám ujít...". No a nakonec nenechal a dal jsem tomu ještě šanci. A já prostě nevím, co na tom všichni vidí a odkud se berou ta pozitivní hodnocení. S mytologií to dle mého pracuje stylem hollywoodského braku, což by samo o sobě vlastně nevadilo, ale hlášky jsou suché, příběh jednoduchoučký, napětí nula a je to celé vlastně jedna velká nuda zabalená v líbivé kresbě a vychytaných barvách (to se tomu upřít nedá, ale je to zatraceně málo). Takže tentokrát komentář zakončím takhle: "A já už vím, další díl si už určitě nechám ujít." 2,5*
Král, jenž byl a bude 2: Béowulf je poriadne akčná krvavá jazda v tom najlepšom duchu fantasy hororov z 80. rokov! Keď babča Bridgette zobrala na prerastené monštrum motorovú pílu, bol som presvedčený o tom, že je to jedna z najlepších sérií, aké tu vychádzajú. K tomu perfektná kresba a úchvatné farby. Za mňa maximálna spokojnosť a odporúčam každému, kto sa chce predovšetkým u komiksu baviť.
Je to vtipné, rychlé, drsné, se spoustou suchých britských hlášek. Zároveň je to moderní, čtivé, s důrazem na legendy a jejich zkostnatělou podstatu dotaženou ad absurdum.
Více v recenzích.
Takže první díl nebyla náhoda, a já, ať dělám, co dělám, jsem si zamiloval zase jednu sérii. Kieron Gillen servíruje další porci úžasného mytologického guláše, tentokrát zahuštěného legendou o Béowulfovi a vším, co k němu patří. Bavil jsem se ještě víc než minule (to protože minule na místo činu nedorazila taková policie jako teď) a byl pořád zvědavý, kam to celé směřuje. Epilog mě zase nalákal na příští knihu s tím, to bude zase něco. P.S. A taky jsem se konečně podíval na to další, co Kieron Gillen napsal, a zjistil jsem, že většinu z toho jsem četl a že to bylo pokaždé super. Divím se? Ani ne.
Druhý díl nelze komentovat jinak než: Wow!
Artuš byla jízda, která mi trochu zamotala hlavu především tím, kam chce autor s příběhem jít. A tady to bylo ještě lepší. Navíc tentokrát bylo fajn vůbec nevědět, co bude následovat. Protože já toho vo Béowulfovi moc nevím. Teda "moc" jsem použila, protože to zní líp než "nic". Takže jo, nevěděla jsem, co se stane, když umře :D jsem barbar, co? :D a to jsme byli teprv na začátku knihy!
Celý příběh je najendou mnohem komplexnější dohromady i s prvním dílem. Hned od začátku plný akce. A vážně hodněkrát jsem se pořádně nasmála. A babča s motorovkou zabodovala.
Kresba Dana Mory jako vždy úchvatná a navíc tady se Tamra Bonvillain s barvama rozjela ještě víc než v jedničce a já jenom koukala. Vážně jsem se bavila. Moje očička si užívala.
Na další díl se samozřejmě těším. Vážně, tohle budu řadit mezi oblíbené série :)
Krasojízda anglickou mytologií pokračuje – poté, co se ukázalo, že král Artuš má krapet pifku na všechny Sasy světa a Merlin má blíže k ďáblovi, než k dobrému staříkovi, co to s národem myslí upřímně, před naší nesourodou dvojicí hrdinů vyvstává další problém. Někdo doslova oživil legendu o Béowulfovi, takže proslulými mokřady se začne potloukat monstrum, jež rádo lidské masíčko. A kdo jiný si s ním má poradit, než Bridgette s Duncanem? Tedy hned poté, co dořeší své vlastní rodinné neshody…
Král, jenž byl a bude není právě sérií, která by hýřila originalitou, ale staré osvědčené motivy zpracovává neortodoxním způsobem, přičemž neváhá sem tam sáhnout po důmyslných vtípcích pro fanoušky filmového či literárního braku. Ostatně, scéna s Jednotkou příliš rychlého nasazení je toho jasným důkazem. Naneštěstí se po vzoru úspěšných cyklů i Kieron Gillen snaží konec oddálit na maximum, a tak se zápletka spíš tříští, než že by nabírala směr ke konkrétnímu cíli. Ještě ale není všem dnům konec.
Autorovy další knížky
2018 | Star Wars: Vader / Stíny a tajemství |
2019 | Star Wars: Vader sestřelen / Věznice povstalců |
2019 | Star Wars: Válka na Shu-Torunu / Konec her |
2019 | Aphra / Citadela hrůzy |
2021 | Artuš |
Ech, takhle to bude i v dalších dílech? Vyběhne příšera, odpálíme ji. Přiběhne příšera, odstřelíme ji. Naběhne příšera... chápete. Navíc mě ta babka tak strašně irituje, to si nedovedete představit. Pokud pominu skvělou práci s barvami, tak vlastně dávám plusové body jen za to, že jsem bývalý student anglické literatury a Béowulf, Artuš nebo Zelený rytíř jsou mi velice blízcí a líbí se mi, jak si s nimi autoři hrají, ale jinak? Tohle přece nemůžeme točit do nekonečna.