Královi rytíři
Richard Dostál
Román z počátku čtrnáctého století se odehrává za vlády krále Václava II. Popisuje jeho cestu, která pozvedla České království a udělala z něj politickou velmoc. Václav získává polskou korunu a brzy nato i uherskou. Zároveň však chápe, že střet s Římskou říší je nevyhnutelný. Ve hře je i stará zášť k habsburské dynastii, která kdysi zničila jeho otce Přemysla Otakara. Když konečně ke střetu dojde a království je napadeno ze tří stran současně, vlivem politických her ztrácí veškeré spojence. Přesto se mu podaří útok odrazit…... celý text
Přidat komentář
První kniha od pana Dostála a hned mě dostala.
Skvěle napsaný zajímavý pohled na počátek kariéry Jindřicha z Lipé.
Dobře vložena kriminální zápletka.
Moc příjemné překvapení! Předtím jsem nic od autora nečetl, ale toto dílo mě dostalo. Skvělé vyprávění, díky kterému se kniha velmi dobře četla.
Na tohoto autora se budu muset zaměřit. Jeho vypravěčský styl mě zaujal stejně jako obsah jeho knihy. Období panování Václava II., dětství Elišky Rejčky. Je to dobře napsaný a čtivý román z našich dějin, plný životných postav i situací. Proto dávám 5 hvězdiček, padl mi do noty.
Jedná se o knihu z méně známého, přesto však zajímavého období naší dějin. Přestože se v zde střídají pasáže poklidné s těmi, kde děj jenom letí, celkově na mě kniha působila jako příjemně vyprávěný příběh, který se takto klidně mohl odehrát.
Knihy pana Dostála jsou u mě číslo jedna. I tato je dokonalá svým příběhem plným napětí i romantiky. Moc se mi líbilo vyobrazení hlavních hrdinů Jindřicha z Lipé a Jana z Vartenberka.
Skvělá, moc se mi líbila, jen ty chyby... :( to je velká škoda :(
Jinak moc fajn čtení. Více v recenzích nebo na FB stránce Tučňákův knižní svět.
Těšil jsem se na další Případ, ale tato historická fikce mě mile překvapila. Na Václava II. pořád přetrvává ten náhled z doby našich babiček či spíš už prababiček jako na chudinku vězně na Bezdězu. Přitom především po ekonomické stránce jeden z nejschopnějších vladařů. Kdyby přežil dalších 10 let, možná by byl za otce vlasti považován Přemyslovec. Mohlo by to být zajímavé téma pro Drnka, kdyby se vykašlal už na Rakušáky :-) a věnoval se Čechům. Případně i Kotouč, ale pro toho asi málo technické období. O autorovi se pořád nic nedozvíte. A já v těch jeho knihách pořád cítím ženskou ruku. Minimálně na pozici úzké spolupracovnice.
Historická fikce z české historie, jak už je píší mnozí další naši spisovatelé. Tentokráte jde o dobu vlády Václava II. a hrdiny jsou především Jindřich z Lipé a Jan z Vartenberka. Až na drobnou zdlouhavost se to dá dobře číst, zápletka s ženitbou krále s Eliškou Rejčkou a vpád císaře do Čech je dostatečně nosná.
Historický příběh z posledních let vlády Václava II. Škoda, že zemřel tak mladý. Naše historie mohla vypadat jinak (ale to bychom zase neměli Karla IV.). První část knihy o vysvobození Elišky Rejčky z Braniborska pěkně "odsejpá". Druhá část o válce s Habsburky už je nudnější. Nechybí ani romantické linky - vztah Elišky k Jindřichovi z Lipé a Václava II. k Anežce. Dost mne zarazil věk některých hrdinů. V r. 1300, kdy se odehrává první část knihy, bylo Rejčce opravdu 12 let, ale Jindřich měl už nejméně 25 a už byl asi pět let ženatý se Scholastikou, s níž měl postupně 7 dětí. A ještě s uzarděním musím přiznat, že letos o dovolené jsem byla docela překvapená, když jsem zjistila, že Jindřichův přídomek z Lipé znamená tvrz v České Lípě. Člověk se stále učí...
Čtivě napsaný historický román ,autor si některé věci přizpůsobil. Jindřich z Lipé nebyl až tak mladý ,v době bitvy u Kutné Hory mu bylo 34 let a byl ženatý.
Kniha má spád a čte se velmi snadno a rychle. Autor vypráví fiktivní příběh dvou hlavních hrdinů (a skutečných historických postav) Jindřicha z Lipé a Jana z Vartenberka, který se odehrává v období konce vlády krále Václava II. Příběh je inspirován skutečnými historickými reáliemi, ale jazyk knihy moderní a některé výrazy až trochu rušivé vzhledem k historickému kontextu. A občas se objeví i nějaká pravopisná chyba ... Ale jako oddechové prázdninové čtení mohu knihu doporučit.
Historický román ze 14. století za vlády krále Václava II., ve které najdete historické události jako např. žitavský incident s Branibory, vpád vojsk Albrechta Habsburského a následnou bitvu v Čechách nebo obléhání Kutné Hory. Důležitými postavami tady jsou rytíři Jan z Vartenberka a Jindřich z Lipé.
Svižně napsaný příběh bez sáhodlouhého popisu historických reálií, který se velmi pěkně čte a má šmrnc.
Nesuď knihu podle obalu. Kdybych se tím řídila...
Ano, obálka nádherná, obsah už je horší. Pravopisné chyby, neustále se opakující slova, málo bohatá slovní zásoba autora. I příběh bohužel pokulhával za slibným tématem, ze kterého by šlo vyždímat mnohem víc.
Celá kniha je rozdělená do několika strohých dějových proudů, z nichž mě zaujal jen příběh Jindřicha z Lipé a stále jsem čekala, že autor naznačí Jindřichovu budoucí romanci s Eliškou Rejčkou, ale kromě toho, že po ní pán z Lipé obdivně těká očima a v souboji brání její čest, se mezi nimi nestane nic.
Boj o Kutnou Horu mi přišel trochu uspěchaný a místy zmatečný, ale svůj účel to splnilo.
Z knihy bych ale úplně vyškrtla detektivní zápletku s hledáním najmutého vraha. To patří do úplně jiného žánru literatury a při čtení těchto pasáží jsem trochu usínala.
Kniha v sobě ale i přes své chyby nese nádech národní pýchy a uvědomění, za to jí uděluji dvě hvězdy a připojuji další za tu krásnou obálku.
Vzdor tomu, ze knihu nepokládám za historický román - jde spíše o dobrodružný příběh o historických postavách psaný moderním jazykem - pro mě celkem příjemné překvapení. V podstatě jde o dvě dlouhé povídky (o přivezení princezny Elišky Rejčky do Čech a o obléhání Kutné Hory o několik let později) volně propojené prostřední krátkou povídkou (kde jde o zabití Hermanna Barbyho). Všechno jsou to události založené na historii, leč pojednané volně jako akční dobrodružství pro mládež. To mi ale nevadilo. Dynamika mezi mladým Jindřichem z Lipé a Janem z Vartemberka jako přáteli funguje velmi dobře, akční scény ujdou. Ostatní postavy mě bavily. Otázkou je, zda čtenáře neznámého historického kontextu nezmate jejich množství, podrobností o politických souvislostech příběhu v textu moc není.
Protože je psáno primárně jako dobrodružství, ani mě nedráždí moderní slovník (ten je spíš kladem, snaha po užívání archaické řeči často v současných knihách působí křečovitě a nepřirozeně) nebo drobné nelady s dějinami každodennosti nebo obecnými. Pravopisné chyby ovšem závadou jsou! Autore a korektore, stráže jsou rodu ženského a v přísudku tedy má být tvrdé y, i když jsou to chlapi, a město se dobývá, ne dobívá, a to jsou jenom ty nejvíc do očí bijící jevy.
Celkově doporučuji na odreagování i pro zlepšení nálady po jiném chmurnějším a vážnějším čtení. Není to žádné veledílo, ale milá oddechovka ano.
Tak to bylo milé překvapení. Zamilovala jsem se do Jana z Vartenberka a obdivovala Jindřicha z Lipé. Zase trochu jiný pohled na dobu vlády Václava II.
Příjemná historická oddechovka. Jen je opravdu veliká škoda, že autor vzal tento příběh z doby vlády Václava II. takovým hopem a více se v určitých bodech nerozepsal. Rozhodne si kniha říkala o daleko obsáhlejší příběh, ale co jsem vypozoroval, tak ani jiné tituly autora si nezakládají na zevrubném a delším popisu příběhu. Zřejmě mají sloužit jako kratší oddechové čtení, tak budiž mu odpuštěno;-).
Stěžejní postavy knihy mi byly sympatické. Ať už šlo o ranné vyobrazení budoucích mocných pánů naší země (Jindřicha z Lipé a Jana z Vartenberka), tak i vedlejší minipříběh a osudy biřice Jiříka Kulhavce s jeho nenásilnou detektivní zápletkou děj pěkně doplnily.
Královi rytíři jsou docela dobře a čtivě napsaný ani ne tak historický román jako spíše trochu obsáhlejší povídka z doby vlády Václava II. Konkrétně jde o dvě události, za prvé o převoz princezny Richenzy Polské u nás známé jako Eliška Rejčka z Branibor a za druhé o obléhání Kutné Hory armádou Římského krále Albrechta Habsburského, mezi těmito událostmi byla časová prodleva 4 let, nabitá událostmi které autor mohl využít buď k rozsáhlejšímu románu nebo klidně k více dílné sérii, takhle ta časová mezera vyzněla aspoň pro mne trochu divně.
Štítky knihy
14. století Václav II., král, 1271–1305 české dějiny boj o nezávislost historické romány
Autorovy další knížky
2006 | Čachtická paní z Karlštejna |
2020 | Královi rytíři |
2004 | Případy královského soudce |
2022 | Žižka: Grunwald 1410 |
2005 | Křižák a čarodějnice |
Zajímavé podání období Václava II. a Elišky Rejšky.
Dobrá kniha - doporučuji.