Kráľovstvo

Kráľovstvo
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447624/bmid_kralovstvo-HY3-447624.jpg 4 1419 1419

Kráľovstvo (SK) série

Mechanik Roy Opgard vedie pokojný, jednoduchý život na rodinnom statku hlboko v nórskych horách. Jeho mladší brat Carl je obchodník a po rokoch sa vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Roy kedysi bránil svojho brata pred šikanovaním a zlomyseľnými rečami, dnes však jeho lojalita voči rodine prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada. Čím väčšmi sa Roy usiluje chrániť Carla, tým viac prekvapivých a šokujúcich tajomstiev sa vynára z minulosti oboch bratov i obyvateľov neďalekej dediny. Zrazu nič nie je ako predtým. Miestny šerif chce za každú cenu objasniť okolnosti tragickej smrti Royových a Carlových rodičov a v hre sú ďalšie životy. Koľko ľudí ešte musí zomrieť? Roya čaká rozhodnutie, čo všetko je kvôli bratovi a láske k jeho manželke Shannon ochotný obetovať.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Kongeriket, 2020

Hobo
24.09.2022 5 z 5

To je skutečný čtenářský zážitek. Shakespearovská úroveň.

AndelkaZoubek
14.09.2022 5 z 5

Kniha mě okamžitě vtáhla do děje, v podstatě od prvního odstavce. Čtenář hned "načichne" norskou, horskou, atmosféru. Zprvu kniha působí spíše jako román, ale postupně se objevuje zápletka spojená se smrtí rodičů obou bratrů a z knihy se tak stává, pro Nesba typičtější, thriller. Příběh je představován v několika časových liniích. Čtenář se ani chvíli nenudí, text je nepředvídatelný, propracovaný, protkaný drobnými úvahami ze života. Jen konec knihy (aniž bych prozrazovala více) mě mírně zklamal a přišel mi již lehce "za hranou", ačkoliv je částečně v souladu s povahovými rysy jednoho z bratrů... Celkově jsem si četbu velmi užila, více takových děl!

Adriane
22.08.2022 5 z 5

Tohle bylo jedním slovem úžasné!! Možná to není kniha pro každého a ani se neshoduje s jinými od Nesba, ale mě uchvátila. Zkrátka - skvělý příběh, velmi originální, kniha, která rychle vtáhne do děje a mate pocit, že se snad s postavami i znáte.
Velmi doporučuji.

Lucienka220
11.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Nikdy asi nebudu bezvýhradnou fanynkou knih Jo Nesba.
Knihu Království jsem četla v angličtině, což pro mne vždy znamená, že čtu pomalu, soustředěně a pozorně.
Musím přiznat, že první polovina knihy mi připadala trochu zdlouhavá, expozice postav a místa poněkud rozvláčné. Celá ta záležitost s otcem nechutná (zvláště, když bylo jasné, že matka musela aspoň něco tušit a nic neudělala) a jedná se o Norsko, kde, jak mám pocit z tisku, úřady okamžitě při podezření na něco takového zakročí.
Potom kniha nabrala spád, bylo tam několik zajímavých a pro mne nečekaných zvratů. Mrtvoly se tak nějak v knize začínají objevovat jako houby po dešti (a mizí beze stopy v propasti).
Co je Carl zač, jsem "prokoukla" hned na začátku, musela jsem přemýšlet, zda se jako soucitná a citlivá patologická osobnost narodil, či se jí stal po létech zneužívání.
Tak trochu jsem nechápala, proč mu Roy v závěru pomohl zakamuflovat poslední vraždu....
A na závěr. Pokud budu chtít někdy spáchat nějaký zločin, musím si dát velký pozor na to, kde jsou mobily zúčastněných.

Strnady095
26.07.2022 3 z 5

Nejprve prima sága, prima zápletka, pak jen čekání na konec...předvídatelny...

PetraBery
24.07.2022 4 z 5

V norské vsi na horách žije Roy, kterému se po letech vrací jeho mladší bratr Carl. A my začínáme odhalovat minulost, která formuje přítomnost i budoucnost, protože pro Opgardovi je rodina nadevše. Autorův rukopis je znatelný, překvapivé zvraty až do konce knihy. Jen těch mrtvol mohlo být méně.

kačka567
10.07.2022 3 z 5

Kniha byla čtivá, i když se v ní vlastně nic moc nedělo - sem tam někdo někoho zabil, ale nedělala se z toho věda. Líbila se mi, ale chápu i ty, kteří ji nedočetli. Je to jako koprovka - někdo ji miluje a někdo nenávidí, záleží na chuti každého čtenáře.

Stromovous
01.07.2022 5 z 5

Skvělá kniha! Je to světový román, ale s počtem mrtvých se vyrovná i thrilleru. Způsob podání příběho mi vyhovoval, ale knihu jsem četl nějaký čas i díky tomu, že je příběh psán nespisovně a mě to do začtení se do příběhu rušilo. Chápu proč to Nesbø udělal, ale konec mě dostal... Je to první kniha od Jo Nesbøa a určitě ne poslední!

dagmar7365
30.06.2022 3 z 5

Jo Nesbo umí psát čtivě, dokázal udržet mou pozornost a zvědavost, jak to celé dopadne. Líbí se mi jak detailně dokáže příběh postavit, v tomto případě například ornitologické poznámky. Ale jinak jsem z příběhu zklamaná, Royova oddanost pro mě byla nepochopitelná.

the_res13
13.06.2022 2 z 5

Pro mě velké zklamání. Knihu jsem četla skoro tři měsíce, kvůli její nečtivosti a neschopnosti vás vtáhnout. Nesympatické a nerealistické hlavní postavy, příběh jak ze špatného filmu, kam se autor snaží nacpat vše, včetně několika velmi závažných témat, a vyjde mu z toho vlastně nic.

Temi001
07.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Bohužel musím říct, že já se nezařadím mezi velké fanoušky této knihy. Tak do tři čtvrtin jsem byla nadšená. Moc se mi líbilo postupné odhalování minulosti. Závěr mi ale připomínal spíš nějakou černou komedii, házet lidi jen tak do propasti a ono to prostě jen tak prochází. Nebo ta logika hlavní postavy. Nejprve celý život brání vlastního bráchu, přehlíží i vraždu a pak se ho rozhode zlikvidovat kvůli podvodu, aby v závěru když mu zabije jeho milovanou osobu ho opět kryl.

Kopretinka784
04.06.2022 4 z 5

Po několika letech jsem opět sáhla po tomto autorovi. Tak jako dříve jsem měla problém se začíst. Ovšem nevzdala jsem to a vyplatilo se. Nehodnotila bych jako nej nej, ale četla jsem s napětím, co bude dál. Konec mě překvapil. Čekala jsem úplně jiné zakončení.

VěraČamková
01.06.2022 3 z 5

Měla jsem trochu problém se začíst, HH to v žádném případě nebyl, já jsem od autora očekávala více, takže pro mě příběh nebyl až tak úchvatný a skutečně jsem se musela občas k přečtení donutit.

daPhytCZ
22.05.2022 5 z 5

Komplexní román ze zapadlé vsi v norských horách. Příběh dvou bratrů je správně seversky depresivní, ale velmi čtivý.

Swaii
17.05.2022 4 z 5

Ze začátku se mi nedařilo se začíst, minimálně 2x jsem musela knihu odložit a pak se k ní vrátit, ale jakmile se dej rozjel už jsem se chytla a byl to starý známý Jo Nesbo se svýma tragickýma postavama, hromadou deprese ale taky místy až lyrickými pohledy na svět (Carlova záliba v ptácích a jejich přirovnávání k osobám, pouto s horami). Jsem ráda že jsem knihu neodložila a nakonec si příběh užila.

pablito
01.05.2022 5 z 5

Zločin a trest zasazený do 21. století. Neitelektuálně se přiznám, že řádově záživnější než od Dostojevkého.

Vlaďkaa4
30.04.2022 4 z 5

Tak toto bylo fakt jiné, tolik neobjasněnych vražd a tolik různých kriminálních činnů v jedné knize.

david9690
26.04.2022 3 z 5

Asi se nepřidám k ostatním 5 hvězdičkovým nadšeným reakcím, ale mě ta kniha až tak moc neuchvátila a rozhodně jsem od pana spisovatele (kterého mám jinak celkem i rád) čekal něco lepšího. Není zkrátka každý den posvícení. Nepřišlo mi to bohužel ani napínavé, ani nějak strhující , že by se člověk začetl a knihu nemohl odložit. Hlavní postavy se mi jevily takové ploché, nesympatické a děj příběhu byl spíše průměrný, někdy až zbytečně naivní. Dočetl jsem to protože jsem chtěl splnit výzvu - 4. Kniha, jejíž děj se odehrává na horách.

ZuzanaZ83
18.04.2022 5 z 5

Další brilantní dílo skvělého autora. Měla jsem trochu strach po fenoménu HH. Začátek knihy mě děsil a bála jsem se, co je hlavní hrdina zač. Ale pak bylo všechno jinak.
Skvělý příběh o rodinném prokletí Opgardových.

Janadvorackova
13.04.2022 3 z 5

(SPOILER) V té zatáčce by vážně měla být svodidla -:))).
Místy trochu k smíchu, je mi líto.