Kráľovstvo

Kráľovstvo
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447624/bmid_kralovstvo-HY3-447624.jpg 4 1419 1419

Kráľovstvo (SK) série

Mechanik Roy Opgard vedie pokojný, jednoduchý život na rodinnom statku hlboko v nórskych horách. Jeho mladší brat Carl je obchodník a po rokoch sa vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Roy kedysi bránil svojho brata pred šikanovaním a zlomyseľnými rečami, dnes však jeho lojalita voči rodine prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada. Čím väčšmi sa Roy usiluje chrániť Carla, tým viac prekvapivých a šokujúcich tajomstiev sa vynára z minulosti oboch bratov i obyvateľov neďalekej dediny. Zrazu nič nie je ako predtým. Miestny šerif chce za každú cenu objasniť okolnosti tragickej smrti Royových a Carlových rodičov a v hre sú ďalšie životy. Koľko ľudí ešte musí zomrieť? Roya čaká rozhodnutie, čo všetko je kvôli bratovi a láske k jeho manželke Shannon ochotný obetovať.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Kongeriket, 2020

Eva88
23.01.2022 4 z 5

Moje první seznámení s Jo Nesbøem. A teda bylo to něco. Příběh čtivý od začátku do konce. Napínavá, ponurá atmosféra. Za mě sympatický a empatický hlavní "hrdina". Jestli ho tak lze v jeho případě označit. :-) Rozhodně se těším na další knihy tohoto autora. Království bylo pecka.

Doubravka1975
22.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Super, Super , Super!!!
Příběh a jeho vypravěč se mi dostal pod kůží od první stránky....

No, když jsi ve sračkách až po krk, je dobrý nevěšet hlavu.
Udělej co je třeba a udělej to hned !

Spoiler!
A i když jsem si moc přála jiný konec. Tak S. jsem prostě nevěřila, to co udělala, to já neodpouštím, to se prostě nedělá.....

85098211
18.01.2022 5 z 5

U této knihy jsem měla tu potíž, že jsem ji nutně potřebovala poslouchat jako audio (moji oblíbení jsou povětšinou obeznámeni s tím, že mám opravdu hodně špatný zrak), ale v češtině mi nevyhovoval nespisovný překlad. Proto jsem posléze začala poslouchat knihu ve slovenštině. Ta se mi sice líbila, ale je bohužel zkrácená - a to mi vadí také. Nakonec jsem si ji tedy pořídila v němčině a konečně jsem byla spokojená ;-). Pokud jde o příběh jako takový, tak ten je opravdu hodně neobvyklý, pokud jste od autora zvyklí na sérii s Harrym Holem. Toto srovnání je ale naprosto zbytečné, protože i zde se jedná o výborně napsanou a neskutečně čtivou knihu, přestože si jsem jistá, že nesedne každému ;-). Máme tady trojúhelník, který tvoří Roy, jeho mladší bratr Carl a Shannon. Jak již bylo v komentářích níže napsáno, všechny osoby jsou nesympatické a většina z nich také zkažená až do morku kostí. Začátek knihy ještě dává jakousi naději, že by všechno nemuselo být úplně marné a i já jsem původně s Royem víceméně sympatizovala... Brzy se ale ukázalo, jak hluboce jsem se (nejen) v něm mýlila. Protože oba bratři jsou stejně špatní, i když každý z nich jinak. Postupem času mi už začalo vadit, že se v knize vraždí až nenormálně často - ale na druhé straně to tak asi autor zamýšlel, proto mu jeho záměr nebudu kritizovat :-). A také toho hnusu začínalo být i na mě trochu moc. Závěr knihy mne nepřekvapil, přestože jsem toužila aspoň po nepatrném happyendu... No, nestalo se tak, právě naopak, celkově na mne kniha zapůsobila spíš dost depresivně. Plný počet si ale právem zaslouží a také doporučení pro milovníky brutálních, drsných a originálních thrillerů! ;-)

smardice
14.01.2022 4 z 5

Drsná, psychologická krutost, divné morální hodnoty, temný a ponurý příběh s překvapivým koncem.

petra.kind
10.01.2022 4 z 5

Pan Nesbø bude opravdu "the king of Nordic Noir" :) Tohle mě ohromně bavilo! Skvělé postavy, takové trochu panoptikum :D, zajímavý způsob vyprávění, dokonce ani ty ptačí odbočky mě nenudily. Snad jen trochu navíc mi tam přišla ta epizodka z kadeřnictví. Asi jsem divná, ale dokonce mi to ani nepřišlo nějak brutální, ale to bude tím, že mám ještě v poměrně živé paměti poslední knižní setkání s Keplerovci :D

Karoley
07.01.2022 5 z 5

Poprvé jsem sáhla mimo osvědčenou sérii detektivek s Harrym Holem a jsem moc spokojená, Nesbo umí. Zapadlá vesnice v norských horách, dva bratři, jedno království, nespočet tajemství. Příběh o lásce a smrti. Poslední stránky jsem dočítala nad ránem, celá napnutá, jak tohle jenom může dopadnout. Silný čtenářský zážitek, vřele doporučuji.

hrozinka
07.01.2022 5 z 5

(SPOILER) (spoiler) Skvělá kniha, ač začátek se mi zdál mírně nezáživný. Kniha vyprávěná vrahem, žádná velká akce a napětí, ale způsob, jakým vrah vyprávěl a likvidoval jako by to byla normální samozřejmá věc, byl prostě krásně čtivý. Miluju Harryho, ale toto byla taky pecka! Určitě doporučuju (nejen) milovníkům Nesba.

lenka.plaszova
02.01.2022 2 z 5

Na knihu jsem se po přečtení recenzí a hlavně série s Harry Holem těšila. Případám si tedy trochu zvláštně, protože mě vlastně moc nezaujala. Bylo to úplně něco jiného, než knihy s Holem, vadil mi táhlý začátek, styl jazyka... A po přečtení recenzí se slovy, že byla kniha místy brutální, jsem čekala alespoň něco ve stylu Chrise Cartera. Brutální tedy asi byla, ale trochu jiným způsobem. A konec byl očekávaný. Tuhle knížku už znovu pravděpodobně číst nebudu.

MichaelaS081
01.01.2022 5 z 5

Super Nesbo nezklame.

evik_svistik
30.12.2021 4 z 5

Kniha byla skvělá, ale ze začátku se mi dost táhla a místy byla zdlouhavá.

Dakie
29.12.2021 5 z 5

Baví, moc mě tahle kniha bavila. Nemohl jsem se od ní odtrhnout. Přečteno za 2 dny Nesbo je prostě špička.

Sisinka874
28.12.2021 5 z 5

Opět masterpiece, čtivá do poslední stránky.

Ethys
28.12.2021 5 z 5

Autor mě opět překvapil, to jsem nečekala. Knihu doporučuji všem milovníkům nesba.

martina8425
24.12.2021 5 z 5

Nesbo je pan vypravěč. I přes počet stran jsem knihu přečetla jedním dechem, protože prostě chcete vědět, co bude dál. Skvěle vykreslené postavy, žádná z nich není černobílá. Postoj a sympatie k nim se vám během příběhu mění a tak vlastně nevíte, co si o nich máte myslet. A tak to má být. Právě to dělá knihu tak napínavou a zajímavou. Nenajdete tam žádné zbytečné pasáže, každý postřeh, každou situaci a každý detail vypravěč využívá, aby vás ještě víc vtáhnul do děje. Bravo!

Restang
12.12.2021 5 z 5

Jiné než jeho známá série, ovšem výborné, čtivé, skvělé popisy, vykreslení postav a stále vás to nuti číst dál, abyste věděli kam se to posune. Za mne rozhodně 5*

Péťa86
11.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Originálně pojatá detektivka. Vyprávěno očima vraha. Pět let jsem neměla v ruce knihu od Nesbo. Jsem nadšená stylem, kterým byla kniha napsaná. Poutavě, drsně,… Můžu vřele doporučit, knihu jsem přečetla jedním dechem.

Miliarda
05.12.2021 5 z 5

Drsné, syrové drama o dvou bratrech, kteří v sobě díky hrůznému tajemství z minulosti drží temnotu, která se pomalu dere na povrch. Předzvěst neodvratitelné tragédie, která se nezadržitelně blíží nenechá čtenáře v klidu a nutí ho otáčet stránku za stránkou. Nesbo opět ukazuje, že je mistrem svého řemesla a že i kniha bez Harry Holea dokáže nést jeho jedinečný rukopis, který činí jeho knihy natolik čtivými.

jejda.majda
04.12.2021 5 z 5

Takový normální příběh ze zapadlé vesničky na norském venkově, kde se zastavil čas, který se vyloupl v neobyčejně napínavou detektivku. Jednoznačně další skvělá detektivka od Jo Nesbøho.

Kniha je psaná netradičně z pohledu vraha, ke kterému ale tentokrát vůbec nechováte zášť, vlastně s ním soucítíte. Skvělý je také velkolepý závěr, který dopadne úplně jinak, než by se dalo čekat. A to mě baví!

Sarka14
02.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Trošku jiné, než na co jsem od tohoto autora zvyklá, ale vůbec ne špatné. Vyprávění z pohledu vraha mi přijde skutečně zajímavé a během čtení jsem ho měla vlastně čím dál tím raději. Což je myslím od autora mistrovský tah. Pravda, ke konci už se dalo opravdu předvídat jak to skončí. Ale happy end jsem ani nečekala. Přesto bych si ho pro něj přála. Děj místy dost brutální. Některé děje mi přišly už trochu přes čáru a nerealistické. Jako celek nicméně moc povedené a jednoznačně můžu doporučit.

boxas
27.11.2021 5 z 5

Prolog, tedy příběh s Dogem, to je alfa a omega celého Nesbova Království. Tam, u této příhody z dětství, všechno začíná a také končí. Tam leží pochopení celé knihy.
Jo Nesbo to tak dělá často. Jeho prology, to nejsou jen upoutávky k ději, je to většinou něco mnohem víc.
Ze začátku možná až moc poklidný příběh z malého městečka na norském venkově, které zakrátko v dohledné době, až bude dokončena nová silnice, vlastně skoro zmizí z mapy. Lidé, kteří se znají odnepaměti. Místní aférky a skandálky, které by jinde prošly bez povšimnutí, ale na které se zde nikdy nezapomíná. Zdánlivě klidný, až nudný život vesničanů.
A pak je tu vztah dvou bratrů, staršího Roye, který "dělá, co musí", a mladšího Carla, který je... prostě takový, jaký je...
Bratrská láska, pochopení, přijetí, odpuštění, závist a nenávist, "my" Opgardovi vůči světu...
A toto všechno zarámováno nádhernou norskou přírodou.
To, z čeho by průměrný autor udělal průměrnou knihu, Jo Nesbo povýšil na výborný čtenářský zážitek.
Možná to bude tím, že Jo Nesbo průměrný autor není. :-)