Kráľovstvo

Kráľovstvo
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447624/bmid_kralovstvo-HY3-447624.jpg 4 1419 1419

Kráľovstvo (SK) série

Mechanik Roy Opgard vedie pokojný, jednoduchý život na rodinnom statku hlboko v nórskych horách. Jeho mladší brat Carl je obchodník a po rokoch sa vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Roy kedysi bránil svojho brata pred šikanovaním a zlomyseľnými rečami, dnes však jeho lojalita voči rodine prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada. Čím väčšmi sa Roy usiluje chrániť Carla, tým viac prekvapivých a šokujúcich tajomstiev sa vynára z minulosti oboch bratov i obyvateľov neďalekej dediny. Zrazu nič nie je ako predtým. Miestny šerif chce za každú cenu objasniť okolnosti tragickej smrti Royových a Carlových rodičov a v hre sú ďalšie životy. Koľko ľudí ešte musí zomrieť? Roya čaká rozhodnutie, čo všetko je kvôli bratovi a láske k jeho manželke Shannon ochotný obetovať.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Kongeriket, 2020

Monika_cz
16.09.2021 5 z 5

Kniha je něco úplně jiného, než jsem čekala. Od autora jsem četla už několik knih, hlavně jeho detektivní sérii, ale tohle bylo něco zcela jiného. Je to klidně čtení, které Vás drží a nepustí. Je plná napětí. Do první poloviny nevíte, co si myslet. Nechci nic prozradit, ale myslíte na to nejhorší a i přes to hlavnímu hrdinovi fandíte. Pak se vše vyjasní a odkrývají se postupně další věci, o kterých jste neměli ani tušení. A závěr je zase něco překvapujícího.

luksky
14.09.2021 1 z 5

Za mě vcelku zklamání. Čekal jsem mnohem více.

Belanna
07.09.2021 5 z 5

K seznámení s panem Nesbem jsem si záměrně nevolila knížky s postavou Harryho Hola.
Kniha Království je prostě perlou na náhrdelníku letošních knížek.
Na začátku to vypadá jako život na idylickém statku, o lásce dvou bratrů, která je silnější než všechny ostatní city i rozum. Ale potom začnete cítit, že je tu něco špatně, moc špatně a dere se to na povrch, zpočátku pomalu a pak stále rychleji a rychleji.
Nejde se odtrhnout, chytí to a nepustí.
Autor nejenže mistrovsky popisuje kraj a přírodu, ale také charaktery postav a jejich myšlenkové pochody. Celé to působí lehce, nenápadně, ale přesto temně a ponuře.
Osobně bych uvítala více kapitol na podrobnější uzavření celé knížky .... vždyť Jáma ještě nemá svodidla :)

studentice
05.09.2021 4 z 5

Nesbo je prostě pan spisovatel. Jen byla na mne tato kniha až moc temná

Dixinka
01.09.2021 4 z 5

Očekávala jsem víc Konec byl naprosto nečekaný.

katerina.marko
25.08.2021 5 z 5

Moje první od tohoto autora a jsem velmi mile překvapená. Vůbec jsem se nemohla odtrhnout. Celou dobu vlastně chápete proč kdo, co udělal, ale zároveň nechápete vůbec nic. A ta láska mezi bratry je až děsivá. Ještě teď mi běhá mráz po zádech...

ŠárkaStrnadová
25.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Tak jako v Lovcích hlav, jste ochotni číst i dočíst i přesto, že hlavní postava je záporák se spoustou charakterových vad... Bylo to dlouhé, ale ne nudné, asi to tak bylo třeba u takovéhoto příběhu to takto stavět i s odbočkami k pochopení všech souvislostí.

bolkovo
23.08.2021 5 z 5

Jooo! Nesbooo! Tak to byla paráda. Vrahoun je sympaťák, popis vesnice dokonalý a hodně oceňuji nápaditost scény "Rozpuštěný vypuštěný" a "Klouzám do jámy"..

klikas
22.08.2021 5 z 5

Skvost! Jako by to ani nebyl Nesbó. Jedna z nejlepších novinek, co jsem četl za posledních několik let.!

IvaDek
20.08.2021 5 z 5

Nesbo je můj top. Sérii HH hltám jedním dechem, jinak to ani nelze. Jenomže Království, to je úplně jiná liga, možná dokonce jiný sport. Takové nahlédnutí do vrahova mozku, kdy je vám ho vlastně líto, to mě fakt baví. Už po padesáti stránkách jsem si říkala - tohle je ono, tohle chci číst pořád. Jinak, než plným počtem, hodnotit nelze!!!

NADEI
12.08.2021 5 z 5

Království je naprostá bomba, která mě vynesla do čtenářského nebe. Citové propojení a láska mezi bratry nezná mezí. Ještě teď mi běhá mráz po zádech. Doporučuji - skvělé !

allart
12.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Výborné a trochu nezvyčajné. Pohľad na dej očami vraha, dokonca niekoľkonásobného, ktorého vedú k činom najskôr ušľachtilé pohnútky v mene spravdlivosti, potom v mene ochrany rodiny. Jo Nesbo a životný príbeh pijanského detektíva Harryho Holea sú v skutku výborné detektívky, avšak Kráľovstvo je odlišné, akoby pohľadom z druhej strany, no napriek tomu skvelé čítanie. Akosi som tušil, že niektorá z hlavných postáv dá tomu "záverečnú bodku", len som nevedel, kto.

Dundan
12.08.2021 5 z 5

Patřím k těm, kterým HH nesedl. Ale tahle kniha mě vtahla okamžitě. Strašně se mi to líbilo. Taková psychologická sonda. Precetla jsem ji během dvou dnů.

RipaRiba
09.08.2021 3 z 5

Čistá deprese, napsáno tak jak Nesbo umí, poutavě, lákavě, ale obsah... ten obsah, nicotnost vztahů, narušenost jedinců, nejhezčí pasáže byly o ptactvu...

Klaara.cz
05.08.2021 5 z 5

Vlastně moc nechápu, jak může někdo (a opravdu autora nepodezřívám, že by byl sám vrah) popsat tak reálně myšlenky a rozhodovací procesy v situacích pro mě tak dalekých vlastní realitě. Opět Nesbo ukázal, co umí. Ukazuje zde, že je opravdu pánem pera, protože kniha je tak rozdílná od série HH, že jsem ani nechtěla věřit, že ji napsal stejný autor.

Bar16
04.08.2021 5 z 5

Miluju sérii HH a nedám na ni dopustit, možná proto byly pro mě samostatné knihy vždy o kapánek slabší - kromě této.
Tahle měla to 'něco', co mi u ostatních chybělo. Pouto mezi bratry, perfektní atmosféru, vesnici, kde se všichni znali až moc dobře a přitom vlastně vůbec... Bylo to dokonalé. Úžasné. Chtěla bych se tam vrátit a prožít příběh znovu poprvé... Hlavního hrdinu Roye jsem si opravu zamilovala.

Česneksmedem
02.08.2021 5 z 5

Je to velice zvláštní špalek, takže chápu ty různorodé komentáře. Možná je problém ve stereotypu. Některý čtenář zřejmě od Nesba očekává jisté vzorce, které zná z jeho minulých knih. A najednou tohle!
Z mého pohledu je to přemýšlivé a hluboce temné (zapřemýšlejte například nad prvním odstavcem na straně 160). Řekl bych, že tato kniha je založena na záporných lidských stránkách a na kostlivcích ve skříni, kteří nás tíží a provází životem. Dokládá to třeba i absence kladného hrdiny.
Závěr potvrzuje spisovatelovo bourání zažitých schémat. Připojuji se k těm, kterým se kniha líbila. A to moc.

Peyka
01.08.2021 3 z 5

Jo Nesbo je velký fenomén u nás i ve světě. Je to mistr brutálních příběhů s psychoušskými postavami žijícími v chladném skandinávském prostředí. Sněhulák je jedna z nejlepších krimi, kterou jsem četla. Nicméně, u této knihy jsem byla zklamaná.

Kompozici bych nic nevytkla, možná až na ty anglická slovíčka a fráze v textu. I mě, jako angličtináře, to hodně rušilo - nechápu tento trend objevující se ve scandi noir knížkách v českých překladech.

Dále k samotnénu příběhu, za mě se příběh docela dobře rozjel už v začatku, rychle jsem se začetla, námět zajímavý, postavy jakbysmet. Prostředí typické žánru scandi noir. Ale zastavila jsem se tak v půlce a horko těžko se mi dočítalo. Příběh ztrácí tempo a tak nějak chodí okolo horké kaše, aniž by k něčemu vedl, kromě přičítání více a více mrtvol. Druhá půlka je překombinovaná, nezáživná, brutální a obscénní zároveň. Výsledek nenadchne a spíš urazí. Jako po 600. stránkách jsem dospěla k tomuhle?! Ach jo...

*opět postřehy z překladu - Shannon referuje o "hillbillies" jako o spodině v Appalačských horách, nicméně oblast Appalachia, odkud "hillbillies" nebo "rednecks" pochází, je něco úplně jiného. Bohužel za mě 60%

mol378
25.07.2021 5 z 5

Líbí se mi a výborně se čtou všechny autorovy knihy, jen některý HH byl trochu slabší, ale tak to už u velkých sérií bývá. Tahle kniha je ovšem přímo skvělá. Ke hlavní postavě nelze nepociťovat sympatie, zároveň Royovy temné stránky můžou čtenáře trochu strašit _ prostě rozporuplné a nejednoznačné jako život sám. Carl mi ovšem byl bytostně, snad až fyzicky odporný _ vyčuraný slaboch a bezpáteřní oportunista. Dopadlo to podle očekávání, napětí až do poslední strany a dál si to může každý představovat, jak chce. Spousta dobře charakterizovaných postav, pěkně, až psychologicky rozebraných a naservírovaných se spisovatelským mistrovstvím. A černý humor _ tři havarovaná drahá a krásná auta ve strži mezi skalami, slisovaná do sebe jako zmáčknutý sendvič, ta představa... A co se stane, když tam najdou další auto? _ Asi tam daji svodidla! Vtipný vrah se zálibou v ornitologii s citlivou duší mě moc bavil a myslím, že vás bude taky.

martina.riz
23.07.2021 5 z 5