Kráľovstvo

Kráľovstvo
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447624/bmid_kralovstvo-HY3-447624.jpg 4 1419 1419

Kráľovstvo (SK) série

Mechanik Roy Opgard vedie pokojný, jednoduchý život na rodinnom statku hlboko v nórskych horách. Jeho mladší brat Carl je obchodník a po rokoch sa vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Roy kedysi bránil svojho brata pred šikanovaním a zlomyseľnými rečami, dnes však jeho lojalita voči rodine prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada. Čím väčšmi sa Roy usiluje chrániť Carla, tým viac prekvapivých a šokujúcich tajomstiev sa vynára z minulosti oboch bratov i obyvateľov neďalekej dediny. Zrazu nič nie je ako predtým. Miestny šerif chce za každú cenu objasniť okolnosti tragickej smrti Royových a Carlových rodičov a v hre sú ďalšie životy. Koľko ľudí ešte musí zomrieť? Roya čaká rozhodnutie, čo všetko je kvôli bratovi a láske k jeho manželke Shannon ochotný obetovať.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Kongeriket, 2020

Bybyla
22.07.2021 3 z 5

Tak ja nevím, ale docela mi trvalo, než jsem se začetla...vždycky si říkám, jak je trapný, když vrahové a další padouchové mluví spisovně, že mi to prostě nesedí. A najednou příběh psaný hovorově, nespisovně, někdy vulgárně a mě to normálně rušilo, špatně se mi četlo. Od půlky už jsem si zvykla a i příběh se celkem rozjel, ale závěr... No zkrátka mi to asi celé nějak úplně nesedlo, ale dalo se.

Standa24
18.07.2021 5 z 5

Velmi čtivý příběh, ve kterém se mísí tajemství z minulosti Roye a Carla s jejich tajemstvími z přítomnosti. Celá kniha je vyprávěna z pohledu Roye a během čtení můžeme dobře sledovat jeho myšlenky a následně pochopit jeho činy. Na knize je zajímavé, že v ní není žádný vysloveně kladný hrdina. V kontextu toho, jak Roy žije a přemýšlí není závěr překvapivý ...

Hoxer
17.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak to je paráda! Jedna z nejlepších Nesbových knih podle mě. Svou kvalitou se může rovnat topovým knihám ze série Harry Hole. Vyprávění příběhu z pohledu samotného vraha je velice zajímavý nápad, který jsem ještě nikdy v knize nenašel. Nesbo opravdu mistrně vykresluje postavy příběhu, jako obvykle snad žádná není čistě dobrá bez stinných stránek. Velice se mi libilo retrospektivní vyprávění, které postupně odhaluje rodinu Opgardových. Druhou polovinu knihy jsem přečetl prakticky na jeden nádech, byla opravdu velmi poutavá. Závěr taky skvělý, i když jsem to moc takhle nečekal. Nejlepší část byla podle mě výslech Kriposu na statku Opgardových ohledně vraždy Willumsena a pak vyřízení Dána. Fakt špičková kniha, doporučuju všem příznivcům kvalitní severské krimi a Jo Nesba.

Mira7
17.07.2021 5 z 5

Určitě velká změna oproti sérii s HH, což platilo i pro případ Syna. Navíc mi přišlo, že autor povýšil i úroveň literární. Zajímavé je, jak Jo Nesbø umí vystavět příběh i s hrdiny bez nějakých vyloženě kladných postav. Až jsem se chvílemi zlobil, čemu všemu mne přiměl svým ostrovtipem se zasmát? Při „mávání kbelíkem na rozloučenou“ jsem musel knihu na několik minut odložit…

Dajine
11.07.2021 5 z 5

No velká paráda. Z počátku jsem myslela, že mi bude pan detektiv chybět, ale ne. Příběh na jedničku. Rodina a její síla, není nic, co by se nedalo odpustit, vyřešit, tolerovat a pomstít. Konec - nečekaný, i když předpokládaný. Jinak to ani dopadnout nemohlo.

Vilma232
11.07.2021 5 z 5

Jo! Něco zcela jiného, než případy HH, ale četla jsem se stejným zaujetím. Postupné odhalování dost drsného rodinného příběhu z norského venkova

Agatha84
08.07.2021 5 z 5

Tentokrát byla má očekávání naprosto překonána. Neuvěřitelná drsná psychologická sonda do života jedné rodiny, příběh o lásce, ať už je její podoba jakkoli zvrácená. Od začátku jsem se cítila lapena tím, co je předkládáno. Neustále zvyšující se napětí a dávkování informací tak akorát, abych měla pocit, že musím začít další kapitolu. Po celou dobu jsem se vlastně necítila nijak dobře a čekala, "kdy to přijde". Zcela hloupě jsem se nechala navést na jakési romantické vize a doufajíc ve šťastné zítřky jsem byla ve své nedospělé naivitě rozdrcena. Dokonalé!

432830
07.07.2021 5 z 5

Vaham mezi ctyrmi a peti hvezdickami. Prvni tretina knihy me neskutecne pohltila, myslela jsem, ze kniha bude dramaticky rozvijet klubko s tematem zneuzivani. To se vsak nestalo, dej se vydal uplne jinym smerem. A to me trochu zklamalo. Nesbo vypravi pribeh z opacne strany, nez je v serii s Holem, popravde to byl od Hola moc prijemny oddych, jelikoz Nesbuv styl psani miluju, vyzvyknute tema Alkoholik a drsnak Hole uz mi asi stacilo.
Zaver byl docela prekvapivy, to ano, nicmene chybel mi takovy ten WAU efekt, navic moc nemusim otevrene konce (tim myslim stavba hotelu, Kurtovo vysetrovani, Carl,...). Presto po velikeeem vahani dam plny pocet, protoze pravda je, ze jsem se moc tesila na okamzik, kdy vezmu knihu zase do ruky.

MirkaProk
05.07.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Nesbo je prostě skvělý spisovatel. Drsný příběh zasazený do drsné krajiny. Hezky vylíčeny charaktery postav. A i přesto, že Roy je popsán jako záporná postava, tak jsem s ním sympatizovala a Carl mi byl naopak velmi nesympatický.

GaleW
29.06.2021 4 z 5

Jo Nesbo umí psát, umí psát napínavě, čtivě, místy nechutně :-) a agresivně, a i přesto nebo právě proto ho mám ráda. Království patří mezi jeho další povedené kousky, i přesto, že charismatický HH tu chybí a ani jeden z hlavních hrdinů vám není stoprocentně sympatický. Ale za přečtení to stojí, rozhodně litovat nebudete.

ber-tram
18.06.2021 3 z 5

Království patří do pohádek. A jednu nám Nesbo zeširoka vypráví. Má odvahu udělat ústřední postavy z chladnokrevných primitivů, kterým vše prochází, jsa obklopeni nedůvtipnými vesnickými mamlasy. Nespisovné samomluvy mají asi sugerovat, že pumpařský křupan sežral všechnu moudrost světa a na leccos má fungující recept.
Nakladatel nemusel napovídat, jak by nasycení čtenářského hladu neuškodilo nějaké to traumatizující zneužívání a fráze “miluji tě”. Tak to tam autor nekriticky naštosoval.
Trnul jsem, kdy se sem nasomruje vypítko Harry Hole... 8/21

Marcela52
16.06.2021 5 z 5

Po dočtení knihy se nabízí přirovnání, novodobá shakespearovská tragédie. Strhující drama dvou bratrů, kteří žijí na zapadlé vesnici v norských horách, vás od počátku vtahuje do složitých rodinných poměrů. Téma zneužívání v dětství není v literatuře až tak ojedinělé, ale tady je popsáno velmi citlivě a sugestivně, až se nám chce věřit, že jiná cesta, než odstranit rodiče, kteří se jako rodiče nechovají, neexistuje. A tak se postupně vrší jeden zločin za druhým, až se čtenář nestačí divit, co všechno si člověk dokáže ospravedlnit. Autor je mistr psychologických úvah, takže si určitě počtete, ale upozorňuji, že je to opravdu jen pro silné povahy. Výborně napsané, včetně úchvatných popisů norské přírody, ale už si od tohoto autora zase dlouho nic nepřečtu, negativních emocí bylo zkrátka moc...

kkouzlo
14.06.2021 4 z 5

Úplně jiný Nesbo, nevím, jestli lepší než série s HH, prostě jiný, ale stejně čtivý.

ejwa1937
10.06.2021 5 z 5

Člověk pořád čeká, že se tam ten Harry někde objeví ... Kniha plná zvratů a přitom jde jen o stavbu hotelu, že jo.... :))

amanek
10.06.2021 5 z 5

Před časem jsem Nesba přestala číst, série HH už byla moc neuvěřitelná a HH nesmrtelný.
Teď jsem sice ráda, že jsem si Království přečetla. Čtivé, napínavé, ale prostě neuvěřitelné. Konec mě trochu zklamal. Zase si dám nějaký čas pauzu, ale určitě na Nesba ještě dojde.

Kopta
09.06.2021 4 z 5

Nesbø píše tragédii na několik dějství. Říz MacBeth a Romea a Julie. Až nečekaně moc. Děj sám o sobě je jízda sama. Autor opět ukazuje svůj um a neustále nám předkládá neustále nějaký děj a případnou akci. Občas člověk trochu znejistí, zda náhodou trochu neztrácí nit a jeho kapitoly nejsou tak trochu zcestné. Nakonec se ukáže, že mnohdy tomu tak není a nebo alespoň je to mistrovsky zamaskováno, že se to ani nezdá. Celá kniha má v sobě určitý stockholmský syndrom, kdy se vše čte jedna báseň a příběh hezky plyne. Vztah k postavám naleznete také lehce. To, co je trochu složitější je občas logika děje a určitá zanedbanost. Roy si jen tak odjede na druhý konec Norska jen protože je zaláskovaný a nikoho moc nezajímá jak a proč. Je to samozřejmost, i když to nedává moc smysl v rámci nějaké logiky i celkového života. Zároveň je to tak trochu telenovela. Občas nějaká vražda, občas nějaké milostné pletky, které se někomu nelíbí. Chybí už jenom Armando. Mnohdy se zamýšlím nad tím, jak by kniha mohla vypadat jako film. Zde by to bylo dost zvláštní. Děj by mnohdy spadl až k vágnosti, nereálnosti a něčemu až bláznivému. Asi by to moc nefungovalo. Království tak funguje skvěle jako kniha. Jednoduché plynutí děje, které nepotřebuje nějaký konstrukt. Tím to asi končí. V rámci celé té logičnosti a podobných věcí se skoro zdá, že Království je asi nejslabší kina jakou jsem od Nesba kdy četl. I přesto jde stále o jednu z nejlepších knížek, kterou jsem četl tento rok.

Jiparis
04.06.2021 4 z 5

Hodně ponurá kniha o vážných problémech v rodině. Stále jsem čekala na něco trochu pozitivního, ale tahle problematika se asi jinak nedala napsat. Nesbo umí vystupňovat napětí a nepokouší se skrývat žádnou lidskou špatnost

verden
30.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Kráľovstvo sa mi do rúk dostalo náhodou a ja som sa napriek predchádzajúcim skúsenostiam s Jo-om doňho bez väčšieho nadšenia rozhodla zahryznúť. A ten beťár ma úplne zmietol z nôh!

Taká atmosféra, taká psychológia a taký spisovateľský kumšt, až som si začínala myslieť, že ho vezmem na milosť a vytiahnem zo žumpy, do ktorej som dávno pohádzala škandinávskych krimi-autorov. Malo to takú kingovskú esenciu a vážne si myslím, že keby som Roya poznala osobne, nemala by som problém, rovnako ako Julie, sa doňho totálne zamilovať, hehe.

No bohužiaľ, to všetko, vďaka čomu som sa od knihy nevedela odtrhnúť, sa niekde po polovici pomerne rýchlo vytratilo. Krásne to vystihol vo svojom komente toni-az a súhlasím s ním, že nebyť zbytočných vrážd a toho nepodareného záveru, bolo by to na najvyššie hodnotenie. Takto mi však neostáva iné, len smutné krútiť hlavou nad tým, prečo to Jo takto dogabal.

Malovec
28.05.2021 4 z 5

Nesbo se nemusí komentovat. Zatím nikdy nezklamal

martousek
22.05.2021 5 z 5

Naprosto odlišný Nesbo, než jsme byli doposud zvyklí. Ale i tak skvělý. Celý příběh je mnohem víc psychologicky prokreslený, popis vesnického prostředí, přírody...nic nemá chybu.