Kráľovstvo

Kráľovstvo
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447624/bmid_kralovstvo-HY3-447624.jpg 4 1419 1419

Kráľovstvo (SK) série

Mechanik Roy Opgard vedie pokojný, jednoduchý život na rodinnom statku hlboko v nórskych horách. Jeho mladší brat Carl je obchodník a po rokoch sa vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Roy kedysi bránil svojho brata pred šikanovaním a zlomyseľnými rečami, dnes však jeho lojalita voči rodine prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada. Čím väčšmi sa Roy usiluje chrániť Carla, tým viac prekvapivých a šokujúcich tajomstiev sa vynára z minulosti oboch bratov i obyvateľov neďalekej dediny. Zrazu nič nie je ako predtým. Miestny šerif chce za každú cenu objasniť okolnosti tragickej smrti Royových a Carlových rodičov a v hre sú ďalšie životy. Koľko ľudí ešte musí zomrieť? Roya čaká rozhodnutie, čo všetko je kvôli bratovi a láske k jeho manželke Shannon ochotný obetovať.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Kongeriket, 2020

jancapen
21.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Knížka se četla dobře, mám toho už od Nesba přečteného více a tahle se rozhodně řadí mezi ty dobré. Děj hladce plynul a alespoň já jsem si hlavního hrdinu Roye oblíbila, občas mi připomínal Dextera, že stejnojmenného seriálu. Bylo zajímavé, jak se postupně odkrývaly informace a člověk si utvořil, nebo i změnil názor na celý děj. Nicméně mi přišlo až neuvěřitelné, jak oběma bratrům všechno procházelo a některá úmrtí mi přišla až zbytečná. V několika úsecích jsem si říkala, jak je na ději znát, že příběh psal chlap a ne žena. Ačkoliv mě konec taky trochu zklamal, celkově hodnotím Království jako nadprůměrný román.

Adiemus
17.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Dobře napsané, ale námět mi neseděl, stejně jako u obou Půlnočních sluncí a Macbetha. Když zhruba od poloviny tušíte, že to skončí špatně (a ono skončí), i když nevíte přesně jak, není to zkrátka ono. Jen tak na okraj, ve slovenské verzi mi vadilo množství anglických obratů; zmiňuju se o tom, protože jsem v komentářích narazila na výtku "čecháčkovský překlad". Inu, není nad to, když čtenář zvládne číst v originále.

Riccione
14.04.2021 2 z 5

Trvalo mi dlouho se zacist a ani pak cteni moc neodsypalo. Zajimavy namet, ale za me psano prilis rozvlekle.

martini.ce
13.04.2021 5 z 5

Ach bože, to byla KNIHA. Na první straně jsem zapomněla, že je to Nesbo. Na 100. stránce jsem chtěla, ať nikdy neskončí. Výborný děj, situace, postavy a zvraty. Hory při úsvitu i západu slunce. Roy bude jedna z mých nejoblíbenějších postav ever. Chytila mě za srdce.

Miruš
13.04.2021 5 z 5

Parádní čtení, Jo je prostě PAN SPISOVATEL

dRaco
13.04.2021 4 z 5

Instantní norská depka o patologickém vztahu dvou bratrů na pozadí syrového prostředí horské vesnice a benzínky. Instantní ve smyslu, že na vás skočí hned a jen tak nepustí. Jinak je to dílo o sedmi výživných chodech, přičemž některé se přežvykují hůře a déle, než ty závěrečné. Nesbø ušel od Netopýra obrovský kus cesty a mě ty jeho loutkohry, kdy si čtenáře trochu potměšile vodí dějem a skrze přesně volené střípky nutí skládat nabízející se obraz, aby ho vzápětí zcela změnil, moc baví. A na Království mě nejvíce fascinoval Royův často až brutální pragmatismus. Skvělý román, který jsem si užil. A teď další Harry? :-)

zpevSusannah
12.04.2021 4 z 5

Tohle bylo jiné. Tohle bylo nezvykle jiné. Ale přesto stále dobré.
Je pravdou, že začátek byl utahavý, ale podle mě nezbytný. Dal celému příběhu první obrysy, které se postupně vybarvovaly, stínovaly, až jsme nakonec dostali ucelený obrázek rodiny žijící v norském "království".
Fascinovala mě perfektně uchopená psychologie postav. Nemohla jsem se rozhodnout, kdo je více narušenou osobou. Každý si v sobě nesl to něco. Někdo více, někdo méně. A to vše dohromady vytvořilo zajímavou knihu plnou chmuru, zloby, sobectví a okořeněnou jakousi nezdravou sourozeneckou láskou.
Dávam o hvězdičku méně, protože si myslím, že Nesbo umí toho ukázat i více.

Hella
11.04.2021 5 z 5

Vydržte ten trochu rozvleklý začátek a dostane se vám odměny v podobě téměř dokonalého psychothrilleru. Nesbo opět mistrovsky vykresluje jednotlivé postavy a nutí čtenáře měnit v průběhu příběhu několikrát názor na všechny hlavní hrdiny. Škoda, že ten konec nebyl jiný, i když i tady mě napadá, nebylo-li by to i tak po čase zase ve starých kolejích.

kap66
10.04.2021 3 z 5

Nesbo své čtenáře testuje a pohrává si s nimi, zkouší, kam až může zajít. I v Harrym Holeovi to dělal: jakmile se objevila nějaká opravdu dobrá postava, nemilosrdně ji odkrouhnul – a stejně mu to všichni baští. Já na to taky přistoupila; jednak jsou to detektivky, nadsázka připuštěna, jednak – a to hlavně - je hranice dobro-zlo jasná.
Tady jsem se ale cítila podobně, jako se mi v realitě stává při setkání s člověkem, jenž mě testuje každou svou promluvou, manipuluje mnou, neustále mě hodnotí. Cítila jsem až fyzickou nepohodu. Myslím, že Nesbo se baví: rozvolnil tady hranice morálky a svým výborným stylem psaní provokuje čtenáře, otřásá jejich jistotou, viklá jejich mříží oddělující dobro a zlo. Mohla jsem se nad to povznést a jen žasnout nad jeho uměním – to umím ale jen částečně. Mohla jsem se tím nechat pohltit, přistoupit na to a hledat ospravedlnění všeho toho odporného – toho jsem ale schopná jen do určité, dost malé míry. Musím to napsat, omlouvám se; pro mě je to skvěle napsaná hnusárna.

Makropulos
09.04.2021 2 z 5

Zkusila jsem to. Ale pro mě Nesbo prostě není.

Nepri
06.04.2021 4 z 5

Moc jsem se na knihu těšila. Po přečtení asi 60ti stran jsem si říkala, to je hodně jiný než série o HH. Chtěla jsem jí dokonce odložit, ale pak jsem si řekla, že to dám - a dala. Na jednu malou vesnici až příliš nevyřešených vražd. Dva bratři, kteří spolu drží i za cenu lidských obětí, které jim zkříží cestu. Až podezřele lehce jim vše prochází. Pokřivený charakter obou bratrů má sice kořeny v dětství, rodiče se na nich fakt podepsali, ale jsou to nebezpeční sociopati, brrr. Skvěle napsaný psychologický román, jen dávám jednu hvězdu mínus za rozvleklý začátek. Doporučuji přečíst

DeathTheKid
05.04.2021 5 z 5

Kdykoli se objeví informace, že Nesbo píše novou knihu, zbystřím. Je to prostě můj nejoblíbenější autor, celou sérii s Harrym žeru a rád mám i jeho "bokovky" (kromě doktora Proctora, toho jsem nečetl), takže když vyšlo Království, nebylo o čem.

Když máte jako spisovatel sérii s detektivem o 12 knihách, je vám jasné, že tu a tam prostě odskočíte jiným směrem. Ne přímo ze žánru, ale pozměníte stylizaci, stejně jako hudební skupiny 20 let nehrají to samé, ale upravují svůj styl. Království je tedy komorně zasazeno do jedné vesnice v Norsku u vody, s hlavní postavou, která se klasifikuje jako "ne-moudrá", ačkoli je u Nesboho zvykem, že i jeho "ne-moudré" postavy mají vlastně za ušima. Vlastně vám z děje nic vyzradit nechci, ten si můžete zprznit přečtením výtahu na přebalu knihy, jen bych dodal, že Roy s bráchou jsou sympaťaci, kniha se neobejde bez thrillerového hávu a čte se to naprosto samo. Nikdy jsem 600 stran nepřečetl za 4 dny.

ivet92
04.04.2021 5 z 5

Jo, jo a zase jo. Rada jsem si odpocinula od HH.

Booksaddict
03.04.2021 4 z 5

Napínavý příběh, který pravidelní čtenáři Nesba trochu dokážou rozluštit. Hlavní hrdina typu Jánošíka, milostná zápletka, osamělý citlivý vrah, který by ani mouše neublížil. To už je Nesbova klasika, za kterou strhávám jednu hvězdičku. Už by to chtělo něco nového.
Hrozně se mi líbí, jak autor pracuje s morálkou, jak se na ni dá dívat z různých úhlů pohledu a jak Roye dokázal popsat. Já hlavnímu hrdinovi jako ve všech Nesbových knížkách zase fandila.

katst
02.04.2021 2 z 5

Musím přiznat, že jsem u čtení spíš trpěla, než si ho užívala.
Vleklé rozpitvávání minulosti dvou bratrů, kdy ani jeden není postava s kterou bych sympatizovala (ostatně všechny postavy působí dost pokřiveně a normální v knize snad ani nikdo není...). K tomu dosti ponurá atmosféra zapadlé horské vesnice, pár dokonalých neobjasněných vražd na jednom místě a konec, který jediný byl překvapivý, jenže takovým tím způsobem, kdy si řeknete, že tohle už autor snad ani nemůže myslet vážně...
Nic co bych chtěla číst znovu.

jituliste
31.03.2021 5 z 5

Skvělé čtení. Kniha začíná pozvolně, naznačuje, vstupuje do minulosti a pak se všechny náznaky propojují se současností a přiběh graduje. Ne, že by se neobjevila brutalita, je jí víc než dost, přesto je to takové psychologické čtení. Protože má možnost čtenář číst myšlenky Roye, dokáže "většinou" jeho jednání porozumět nebo si ho alespoň zdůvodnit, sympatizuje s ním, protože ví, že primárně ubližovat nechce, ale kvůli Carlovi je zaháčkovaný do stále většího marastu, přesto ho z pochopitelných důvodů brání za každou cenu a hasí jeden problém za druhým. A závěr, který si nepřejete.... Krásně popsáné prostředí, tu horskou vesničku včetně Království Roye a Carla jsem si barvitě představovala.

Gugu
29.03.2021 4 z 5

Vynikající Nesbo, který umí psát, ať už píše sérii o HH nebo cokoliv jiného. Drží vás v napětí, pěkně si vás povodí, že už...už přece víte... a stačí věta, dvě a všechno je jinak. Napínavé, komplikované, psychologické, smutné...ze začátku sympatie k hlavnímu hrdinovi, následně přesně naopak. Co bych vytkla, je poslední čtvrtina knihy, která by vůbec nemusela být a byla by za mě celkově na pět hvězd. Takto konec zbytečně trochu natahovaný, znovu zapletený, a tak zdlouhavý. Každopádně doporučuji.

MartinkaSl
28.03.2021 5 z 5

Trochu jiný Nesbo, ale stejně dobrý jako při sérii s HH. Možná i lepší. Kniha se mi líbila, zajímavé zpracování postav, ke kterým během knihy měníte názor. Čekala a doufala jsem v jiný konec.

jana277
26.03.2021 4 z 5

Nesbo z iného súdka... Tak ako Mackbeth. No ten ma neoslovil a túto knihu som si vychutnala.
Od začiatku vieme, že hlavný hrdina sa nezastaví pred klamstvom, zlom, vraždou, keď ide o rodinu, záchranu brata, čo sa prelína celým dejom. Roy nemá problém rozporcovať človeka, detailne naplánovať vraždu, zahladiť stopy, pohotovo sa vynájsť. Spisovateľ ho ale vykresli tak, že mu fandíme a má naše sympatie. Veď je pracovitý, spoľahlivý, priamy, v mnohom čestný...
V reálnom svete by som takého vraždiaceho sympaťáka určite nechcela stretnúť.

Nikitka62
25.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Takový trošku jiný Nesbo. Líbilo se mi to. Zasazeno do ledových hor v Norsku. Zvláštní postavy, na které postupně měníte názor díky postupnému osvětlování skutečností. Trošku mi vadilo, že všechno jim v pohodě prošlo včetně poslední vraždy, která mě opravdu zasáhla...