Klub Pickwicků - 1. díl
Charles Dickens
Kronika Pickwickova klubu série
>
Kronika Pickwikova klubu je humoristický román, v němž autor popisuje příhody, které se udály při zakládání klubu. Autor zde líčí poměry v konzervativní Anglii a kriticky se vyjadřuje proti některým institucím. Román zprvu vycházel v novinách na pokračování, a tak podle ohlasu byl autor nucen do děje zasahovat a dodávat stále nové postavy. Předními postavami jsou čtyři členové Pickwikova klubu, kteří spolu cestují po Anglii a poznávají život na venkově. Zpočátku spatřují ve venkově idylu, ale následně zjistí, že to není takové jak si mysleli, venkov sužuje hlad a bída, lidé zde žijí v chudobě. Navštíví hodně míst a zažívají spoustu dobrodružství a komických příhod. Autor v románu vystihuje svůj kritický postoj k sirotčincům, k továrnám, kde pracují děti.... celý text
Literatura světová Humor Romány
Vydáno: 1928 , Gutenberg Ota LebenhartOriginální název:
The Posthumous Papers of the Pickwick Club, 1837
více info...
Přidat komentář
Pomalu se blížím ke konci Dickensovské edice. U pana Pickwicka se mi potvrdilo to, co jsem si několikrát u autorových románů myslel. Mám rád jeho příběhy, popisy a smutné okamžiky. Jeho pokus o humor mě však míjí velkým obloukem a to je u tohoto románu, který je na humoru postaven, špatné. Tohle je ale můj problém a pokud si ho odmyslím, tak je tu pořád dobře napsaná odpočinková kniha.
Po přečtení prvního dílu, dost dobře nechápu důvod, proč byl tento román napsán. Asi by to mělo být humorné, což mi moc nepřipadá. Já v tom nevidím humor, napětí, v zásadě ani příběh a dobrodružství a nějaké poučení pro život už vůbec ne. Nicméně jsem dokázal přečíst všech 458 stránek aniž bych usnul. Takže zas až tak nudné to není. Souhlasím s tím, že překlad je kvalitní. Uvidíme co druhý díl. (Můj názor! Respektuji, že někdo jiný to může vidět jinak.)
Jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla. A úžasné vyprávěnky "kolemjdoucích"... ! Příběh staré lenošky, Zápisky šílencovy a tak...
Tak tohle je perla perel, jedna z mých nejoblíbenějších knížek (nelze nazvat "knihou", i když má několik set stran)! Banda joudů, kteří bez bázně a hany vyrážejí bojovat proti blbosti tehdejších Angličanů (a co si budeme povídat, lze to napasovat na jakýkoliv národ či věk) a díky nezlomně kouzelnému optimismu se z každého dobrodružství vracejí se štítem (a ne na něm) a navíc i s několika novými přáteli a životními zkušenostmi. Ironické, servítky si neberoucí, ale velmi velmi laskavě a vtipně podané. Klenot!
Výborná kniha, s výborným překladem. Pan Dickens měl opravdu mistrný smysl pro humor, který nám v knize představuje s ohromnou lehkostí. Zajímavé a povětšinou úsměvné zážitky z cest několika postarších, ovšem duchem stále mladých, gentlemanů žijících v Anglii v 19. století tedy zaujmou velkou škálu čtenářů různého věku. I přes to, že se jedná o starší literaturu mi přišla stále aktuální i jazyk byl lehce čitelný. Já sama u knihy strávila hezké chvilky a rozhodně bych ji všem jen doporučila!
Štítky knihy
anglická literaturaAutorovy další knížky
1966 | Oliver Twist |
2010 | Vánoční koleda |
1960 | Nadějné vyhlídky |
2015 | David Copperfield |
1961 | Kronika Pickwickova klubu |
Je pravda kdo nečet není čtenář,moc pěkné