Kronika zániku Evropy: 1984–2054
Vlastimil Vondruška
Román vypráví o osudech rodiny Wagnerů, která prožívá postupný úpadek evropské civilizace. Kniha je rozdělena na dvě části. První díl nazvaný „Jak to celé začalo“ popisuje léta 1984–2019 a vychází z reálného vývoje Čech a Evropy. Druhý díl „Jak by to celé mohlo skončit“ modeluje formou utopie jeden z možných vývojů společnosti po roce 2020, který by mohl vést až k zániku evropské civilizace. Zakladatel rodu Adam Wagner, sociolog a odborník na Orwellovo dílo, předvídá budoucí rozpad západoevropské demokracie, a proto s členy rodiny a přáteli budují malé chráněné sídlo, za jehož hradbami se hodlají bránit, až dojde k sociálnímu rozvratu, hospodářské krizi a bojům o přežití.... celý text
Přidat komentář
Rozsáhlá knížka, ale má spád a 779 stran člověk přečte rychle. Právem je v názvu slovo kronika, tak je kniha skutečně psaná. Obsahuje útržky z důležitých událostí života hlavních hrdinů, které jsou nadepsány časovým údajem. Události kolem jedné postavy jsou pak sdruženy do kapitoly označené jeho jménem. Velmi se mi líbilo, jak děj je "napasovaný" na skutečné události, které jsem si tak připomněla a dala do časové souvislosti (spousta nedávné historie mi splývá).
Pokud se týká děje, tak do doby vydání (rok 2019) odpovídá realitě. Ve skutečnosti by se asi všechny dějové linky nestaly v rámci několika málo propojených rodin, ale chápu, že autor chtěl do knížky dostat co nejvíce variant osudů v popisované době a počet postav není nekonečný. I tak jich je tam ke konci dost (děti dětí, jejich partneři, tcháni...). Vztahy mezi některými hrdiny jsou možná až moc pěkné, ale ono v knize nejde o každodenní žabomyší konflikty, jako spíše o dlouhodobou soudržnost rodiny, takže proč ne.
Co se týká nástinu budoucnosti, je to sice fikce, ale bohužel uvěřitelná. V detailech se bude lišit, nicméně něco v tom směru nás asi čeká. Snad ne tak drsně, jak knížka končí. Je to na nás.
První část určitě minimálně za pět hvězd. Bavila mě rekapitulace všech údalostí, co se opravdu staly. Bohužel druhá část byla místy tak nudná, že jsem musel stránky po deseti přeskakovat. Věřím ovšem, že tato tendeční kniha se opírá o aktuální vývoj, co nás doufám nečeká v reálu.
Tedy, pokud by se něco takového mělo stát, pánbůh s námi... I když je to zhruba od půlky fikce, ta první část mne fakt nadzvedávala ze židle, dílo vzniklo někdy kolem roku 2019 a mraky věcí, které Vondruška popisuje, se ukazují v plné nahotě. Islamisté, neřízená migrace, tupé hlavy v Bruselu, Green Deal, a hlavně multikulturalismus, což jsem dávno prorokoval jako absolutní nesmysl. Jednu hvězdu odnímám za vlasy přitažené období do roku 2045, jinak perfektní.
Nikto nemôže od fikcie v druhej časti očakávať historickú presnosť. Je ale vidno, že autor sa zaoberá históriou a tiež je známe že história sa často opakuje. Vychádza z toho, že zatiaľ žiadna dominancia netrvala večne a celkom rozumne predpokladá pokračovanie tohto trendu. A navyše vie písať preto sú postavy, ktoré nás fiktívnou históriou sprevádzajú mnohorozmerné. Niekedy sa s nimi stotožňujete inokedy ich odsudzujete. A navyše dobre sa to číta.
Musím se přiznat, že romány od Vondrušky vůbec nečtu, jen literaturu faktu. Tohle je můj první román od autora a celkem mě bavil. Hodně se mi líbilo, že se autor s ničím nemaže a napíše to tak, jak to vidí a cítí. Doufám ,že román zůstane jen fikcí, ale mám strach při pohledu na dnešní Evropu, že se to žene do záhuby. Knihu můžu jen doporučit
Pana Vondrušku čtu rád. A díky tomu,že se mi styl jeho psaní líbí jsem toto dílo dočetl. I když mě to v závěru už vůbec nebavilo. Už několikrát jsem tu v mých hodnoceních obsáhlých knih psal,že někdy méně znamená více a za tím si stojím i ted'. Docela jsem se těšil na to jak pan Vondruška dystopii pojme a zpočátku se mi jeho pojetí líbilo. Líbilo se mi i to,že se nebál mluvit o muslimech a romech a jejich ne-přínosu společnostem do kterých se snaží dostat a na kterých chtějí jen a pouze parazitovat. Jenže ten příběh byl zbytečně dlouhý a ke konci už mě nebavil. Dočetl jsem ho jen s velkým vypětím svých duševních sil. V každém případě se těším na další historickou detektivku z pera pana Vondrušky.
Pan Vondruška ukazuje, že studium historie skutečně může vést k porozumění lidským dějinám. A mohlo by vést i tomu, aby se lidé poučili a neopakovali minulé chyby... Ovšem pochybuji, že by to četl třeba někdo z politiků, kteří mají možnost v tomto směru jednat. Ty zajímají jen jejich koryta... Čte se to dobře i jako akční příběh - jen doufejme, že popisující opravdu jen fiktivní buducnost.
Mistrně zpracované dějiny našeho státu a Evropy od roku 1984. Jde o fiktivní příběh sociologa Adama Wagnera a průběžně dalších členů jeho rodiny, i dvou přátel, se kterými později založil společnost České lesy. Děj se odehrává v rozmezí let od roku 1984 do roku 2054.
V první části jsou popisovány skutečné události z doby totalitního režimu v letech 1984 až 1989, následně pak doba po sametové revoluci a veškeré politické dění až do roku 2019, kde spisovatel skončil s obdobím skutečných událostí. Následuje pak druhá část knihy s názvem „Jak by to mohlo skončit“.
Když se mi dostala do rukou tato objemná a příliš těžká kniha o 776 stránkách, nevěřila jsem, že se do ní začtu, a dokonce budu ve čtení pokračovat. Velkým přínosem pro mne byly události od roku 1984, popis doby totalitního režimu, příchod roku 1989 a události, které byly důkladně popsány na zážitcích hlavních hrdinů, jak se všechno seběhlo, což jsem já dříve nikdy dobře nechápala. Další politické události, rozvíjející se problém ilegální migrace do Evropy, až po dobu její eskalace od roku 2015. To všechno byly události, které jsem zažila, ale jelikož jsem politice příliš neholdovala, moc věcí mi zůstávalo nesrozumitelných.
Sledovala jsem osudy hlavního hrdiny, sociologa Adama Wagnera a jeho rodiny. K nim přibyli dva další, František Hrouda, bývalý komunista a estébák, který po revoluci otočil, stal se podílníkem nově vybudované Společnosti České lesy, a třetí partner advokát Vojtěch Zýka. Vzájemnou důvěru mezi sebou upevnili rodinnými vazbami. František Hrouda dohodil Adamovi za ženu svoji příbuznou Miladu, a Adamova dcera Barborka se provdala za syna Vojtěcha Zýky, Kamila. Vytknout bych mohla jedině příliš ideální vztahy hlavních osob a jejich rodin, kdy každý se oženil s tou skutečně pravou, všichni byli neskutečně bohatí, měli se moc dobře a byli šťastní.
Už méně užitečné bylo čtení druhé části, kdy se jen spekulovalo, kam by se mohla Evropa po roce 2019 ubírat. Do dnešní doby to známe, jsme svědky, co se za poslední čtyři léta stalo. Co bude dál, je jen hypotéza. Věřila bych ale, že spisovatel s jeho popisem, jak do Evropy zasahovala „Německá islámská republika“, nebude zřejmě daleko od pravdy.
(SPOILER)
První polovina je ne moc zajímavý pohled do elitářské rodiny, kde se každému daří, všichni jsou vystudovaní, bohatí a mocní. Galská předehra je pak asi nejlepší část knihy, pohled na liberální Francii, kterou ovládnou muslimové a začnou požírat všechno a všechny. Bohužel kniha v dalších částech neuvěřitelně ztratí dech a z celoevropské katastrofy se přesuneme do Čech kde pan Vondruška předkládá svou vysněnou vizi lokálního feudalismu 21. století - těžká nuda.
Knihu jsem začal číst s otevřenou myslí a na rovinu; právo šaría, zahalování, zákaz vepřového a teroristické útoky, to všechno ve fikci beru, ale když je v knize řečeno že papež ve Vatikánu uznal korán jako svou svatou knihu tak už jsem to fakt lostnul :DD to už je pravděpodobnější, že vyhlásí další křížovou výpravu, než že přijme Alláha ne?
Zajímavý náhled na historické události nedávných českých dějin. Predikce budoucnosti k zamyšlení v kontextu k aktuálnímu dění. Poslední čtvrtina knihy už poměrně jednotvárně zaměřená. Děj zasazený do našeho okresu, známá místa, což dává knize větší zajímavost. Ale to jen subjektivně.
Z věcné stránky se mi to líbilo, tedy minimálně do chvíle, kdy se to překlopí do módu budoucnost by mohla vypadat takhle. S přibývajícími léty to pak začne být už dost diskutabilní, ale je to holt tenký led, kam se autor pustil. Takže na rozdíl od většiny místních s tím nemám problém v rovině ideologické, spíš úplně nekvituju tu velmi velmi jednoduchou formu vyprávění a především pak to, jak je to přehnaně přímočaré, naivní a zejména v oblasti vztahů mezi hlavními postavami to hraničí s červenou knihovnou. Je to moje první knížka od Vondrušky, takže nevím, jestli takhle píše běžně, ale podle hodnocení ostatních jeho děl bych se vsadil, že ne. Takže za mě trochu zabitý potenciál, nebo jsem holt jen už moc rozmlsanej mistry vypravěči tuypu Stephena Kinga a Arthura Haileyho.
Překvapivé, pro mě určitě.
Snad každý soudný člověk si sám pro sebe nějak vykládá vývoj společnosti, porovnává ho s názory lidí povolaných a případně posléze koriguje podle reality a také podle svého rozumu. Jenže kdo z nás dokáže (a chce) své názory, postřehy a případné prognózy zpracovat ve formě čtivého příběhu prostého neznalosti, naivity, případně stupidity?
V. Vondruška je zkušený autor mnoha knih, a proto se nezalekl a napsal neuvěřitelně rozsáhlou knihu o dvou částech: jak to celé začalo a jak by to mohlo skončit. Měla jsem obavu, zdali utáhnu první část; čím dál častěji totiž pociťuju nechuť číst o časech, které jsem sama prožívala. Paradoxně jsem ale největší problémy měla s částí druhou, tedy s nástinem budoucnosti. Možná to bylo i únavou z různorodých osudů mnoha hrdinů rodinné ságy, možná jsem postrádala normální lidi, nevím. Každopádně se přiznávám, že jsem tuhle knihu o téměř osmi stech stranách vzdala zhruba ve dvou třetinách.
Proto nehodnotím, ale ani nedoporučím. Anebo jinak: doporučuju, aby si každý přečetl a udělal svůj názor. Nemyslím si, že bychom v dnešním globalizovaném světě měli šanci na zásadní změnu. Ale vždycky bylo, je a snad i bude užitečné a přínosné používat vlastní rozum a nevěřit všemu, co nám - často účelově - předkládá/předžvýká jakékoli médium.
P.S. Zaujal mě komentář Titus, přidává k mým postřehům (typu Libye těžila naftu) další omyly, které by se v knihách tohoto typu objevovat určitě neměly.
Nepíšu to často, ale tohle je téměř dokonalá kniha. Autor píše čtivě příběh o sebedestrukci Evropy, což vlastně v přímém přenosu sledujeme i my. V některých věcech se moc nespletl (psal to před 4 lety). Samozřejmě je třeba to brát jako román zasazen do reálné doby, a budoucnost se může, nebo nemusí vyplnit. Za mě výborné čtení.
Historie je učitelkou života, pan Vondruška má historii v malíčku a množství čtivých a krásných knih, které napsal poučen historií, nasvědčuje, že je dobrým žákem. Kronika zániku Evropy začíná v poměrně nedávné minulosti, věrná interpretace událostí a fakt stylem padni komu padni postupně přechází do málo veselé budoucnosti. Pan Vondruška je jeden z mála, kdo je schopen, či lépe řečeno, kdo má odvahu pojmenovat problém bez ohledu na to "co se právě nosí". (Taky to pěkně schytal, jak je vidět v některých komentářích...) Přečteno jedním dechem. Výborná kniha.
Pan Vondruška ovládá středověk, jeho Přemyslovce i husity jsem hltala, ale tohle je odpad. Až se člověku nechce věřit, že to napsal tento autor. Oslava estébáků, podvodníků, rodina Wagnerů je parta zbohatlíků, kterým se majetkem může rovnat max. několik desítek Čechů, ale rozhodně to není běžná česká rodina. Rusofilství z toho přímo tryská. Nedočteno, v půlce odloženo a pokus o dočtení vylučuji.
Obávám se, že v předpovědích se autor výrazně zmýlil. Nepřítel v podobě islamismu ustupuje do pozadí a mnohem více se zjevuje obludná příšera, doposud skrytá za programy, jako je gender, green deal a Eu, jak správně upozorňuje xvalenta.
Skvěle napsaná kniha a doporučuji všem k přečtení, rozhodně za to stojí.
Nic by mi neudělalo větší radost, než aby se autor ve svých předpovědích osudu Evropy mýlil, ale obávám se, že přesně k takové budoucnosti směřujeme. Dokud se místo zásadních a životně důležitých problémů bude řešit gender, milion pohlaví, zcela nesmyslně vymyšlený green deal a dokud maličká rádobydemokratická Evropa (myšleno hlavně Evropská unie) pořád bude mít pocit, že je pro celý svět nepostradatelná a nikdo se bez ní neobejde (místo aby se starala především o svoje vlastní přežití), spějeme opravdu ke svému zániku.
Štítky knihy
antiutopie, dystopie, kakotopie islám ságy bludaři dějiny USA pseudohistorie
Autorovy další knížky
2014 | Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. |
2019 | Kronika zániku Evropy: 1984–2054 |
2011 | Velký král Přemysl Otakar I. |
2002 | Dýka s hadem |
2019 | Falknovská huť |
Moc hezky napsaná kniha, nechápu proč z pana Vondruška dělají rusofila, asi proto
ze nazývá věci pravimy jmény a tu historii má nastudovanou. Co se týče pohledu do budoucnosti tak doufám že se Evropa probere a nebude to tak horké, jak je psáno v knize. Ale jak bylo roztahovačné křesťanství tak teď se roztahuje islám po Evropě.