Kruh

Kruh
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453514/bmid_kruh-ge1-453514.jpg 4 2194 2194

Martin Servaz série

Druhý díl detektivní trilogie s komisařem Martinem Servazem, jež se stala bestsellerovou senzací ve Francii! Uvnitř domu je nalezena mrtvá žena. Spoutaná a utopená ve vaně. U bazénu v zahradě sedí její žák a milenec, který je pod vlivem sedativ. Je to vrah? Na nic si nepamatuje… Marsac je zdánlivě klidné městečko v Pyrenejích, známé díky elitní univerzitě. Dokud ovšem není zavražděna jedna z přednášejících a dokud není o pár dní později nalezeno tělo místního chovatele psů, které roztrhala na kusy jeho vlastní zvířata… Kdo a proč rozpoutal v tomto univerzitním městečku šílenství smrti? Mohly by být vraždy dílem uprchlého sériového vraha? Stačí jeden tajemný email a telefonát a komisař Martin Servaz je vtažen do vyšetřování. Hlavním podezřelým se stane syn jeho bývalé lásky z místní univerzity. Když Servaze požádá, aby se případu ujal, nemůže odmítnout… Aby vrchní komisař Servaz případ vyřešil, musí se ponořit do své vlastní minulosti a znovu otevřít své staré rány. Bude to jeho nejnebezpečnější a nejosobnější vyšetřování dosud!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , XYZ (ČR)

Le Cercle , 2012

Evišťátko
04.02.2018 5 z 5

Napětí od začátku až do konce, do děje vstupují další a další protagonisté, a nutí klást čtenáře otázku: "Že by ten byl vrah?" Ale vše je vždy jinak než to na první, druhý či třetí pohled vypadá!

monika2299
31.01.2018 5 z 5

Doporucuji, opet napinave cteni!

HanWali
23.01.2018 5 z 5

výborná, o chloupek slabší než Tma, ale absolutně výborné čtení....

Dumicek
12.01.2018 4 z 5

Kniha nebyla špatná, ale přišlo mi,že až zbytečně prodlužovaná pasážemi, které tam dle mého opravdu být nemuseli..kniha by byla fajn s 300 stránkami, ale takhle už to bylo moc, ale i tak dávám 4 hvězdy. Námět byl skvělý, ale zas mi přišel trošku nereálný..puberťáci a zvládnou tolik zločinů bez toho,aby se prozradili? To opravdu museli být géniové..Servaze mám ráda až na to, že mi občas přijde naprosto neschopný a nedokáže se sám pořádně bránit, ale zase mu to myslí..jinak je to příjemné čtení, které určitě neurazí a je pravda, že se těším a poslední díl, takže se do něj asi hned pustím :)

Tiffany
09.01.2018 4 z 5

Měla jsem v úmyslu, pustit se hned do třetího dílu, ale nějak nemám sílu... I když mi jsou postavy nad míru sympatické a jen kvůli nim, dávám 4 hvězdičky, jinak bych dala 3 ... , té omáčky okolo a "psychologie" je prostě nějak moc... . Na můj vkus to ztrácelo švih a kolikrát jsem se v těch osobách ztrácela, protože než se k nim zase v nějaké kapitole , po utahaných odstavcích autor vrátil, musela jsem si osvěžit, kdo je kdo ... . Už se začínám bát knížek, které mají přes 600 stránek... .
PS : Místy mě to přijde i takové přitažené za vlasy.

Makii
05.01.2018 3 z 5

Četlo se to samo, jedním dechem. Ale vlastně to není dobré :D Je to přeplácané, hlavní hrdina nemožný a úplně neuvěřitelný (tím nadáváním na fotbal a fanoušky si to u mě dost rozlil teda.. :-), taky dost neschopný. V každé kapitole x odstavců o počasí - které je celou dobu stejné. Kapitolu o setkání Servaze a manželky jeho podřízeného jsem úplně nepochopila, v knize byla úplně zbytečně. A to nemluvím opět o množství chyb a překlepů. No nic, další díl si stejně přečtu :D Je to prostě oddychovka.

Jaruš7
27.12.2017 5 z 5

Načtená, skvělá, zvykám si, první Mráz se mi zdál snad příliš zahlcený, tento Kruh má v sobě reálnou tragédii a vývoj se mi jeví logický, od tohoto autora nelze očekávat, že laťku svého kréda sníží, takže opak je skutečností a je to dobře. Život je všestranným scénáristou a citlivý pozorovatel má šanci být pozoruhodným vypravěčem.
B.M. má jiskřivou fantazii a ta je adrenalinová, takže fajnové.

petra.kind
25.12.2017 2 z 5

Tak trochu autora podezírám, že si z nás dělá srandu. Že to nemyslí vážně a že to má být míněno i jako parodie. Jinak si nedovedu vysvětlit kombinaci nešikovného, ze všeho vyděšeného, věčně zmláceného a dobitého vyšetřovatele, který neumí zacházet se zbraní, a jeho neohrožené pomocnice, která jezdí na motorce, je hacker, létá s vrtulníkem a jen tak mimochodem (jaká náhoda!) je taktéž instruktorka prvního stupně potápění ve Francii a dvouhvězdičková instruktorka v podmořském potápění. Aneb kniha nabízí i spoustu úsměvných momentů :D Bohužel ale úsměvné nejspíš být nemají. Třetí díl si možná přečtu, abych se dozvěděla, co četnice Zieglerová ještě ovládá ;-)

MonikaV
09.12.2017 5 z 5

Servaz opět v akci, vynikající, jdu hned na další díl....

katka9574
05.12.2017 5 z 5

Opět 5 hvězd za naprosto skvělé čtení, bez debat ;)

katerina.p.
29.11.2017 5 z 5

Výborná detektivka, originální zápletka, šokující konec.

Iv8
28.11.2017 4 z 5

Zajímavý námět ze studentského vysokoškolského prostředí. Kniha se dobře četla.

Chesterton
28.11.2017 3 z 5

Četla jsem, abych se utvrdila v tom, že knihy tohoto autora jsou zbytečně tlusté :))
Měl by brát lekce u Tess Gerritsen :))

Lolila
25.11.2017 4 z 5

Kniha sa veľmi dobre a rýchlo čítala, autor vie navodiť atmosféru. Určite by sa dalo niečo vytknúť (niekedy nezmyselné správanie Servaza...), ale neubralo to z napätia. Dej má spád a nechýbajú prekvapivé zvraty. Určite prečítam aj Tmu, keďže niečo ostalo ešte nedopovedané.:-)

shay
19.11.2017 2 z 5

Ze začátku jsem si říkala, jaká dobrá a napínavá kniha to bude, určitě lepší než Mráz. Samozřejmě kvůli počtu stranám jsem čekala, že se děj bude hrozně natahovat. Na posledních stranách, kde se motiv konečně začne odhalovat, jsem si řekla 'A to je všechno?'. No na to, jak začátek začínal dobře, konec teda nic moc. Čekala jsem od knihy daleko víc.

Pav
02.11.2017 3 z 5

Ke škodě příběhu to bylo úmorně dlouhé. Po 200 stránkách jsem se naučila přeskakovat bezvýznamné plkání a popisné statě typu: jak jde někdo lesem... Opravdu nepotřebuji detailně vědět, jak se obléká neopren, potápí a vynořuje, na to byly sepsány jiné příručky. Hlavní příběh je ale zajímavý a vedlejší linka o vězněné ženě mě ke konci knihy dostala.

PADA123
01.11.2017 4 z 5

Kruh na mě nezapůsobil, tak chytlavě jako Mráz. Slabší zápletka a celkový děj. Rozuzlení ovšem opět nezklamalo, proto za 4 *.

Braenn
27.10.2017 2 z 5

Kniha by se dala shrnout do několika částí:
1. Martin bloudí temným městem v depresi, že ho před dvacet lety podvedla přítelkyně.
2. Martin bloudí temným městem a sám leze na místa, kde mu někdo následně ublíží. Občas to místo Martina vyfasuje někdo jiný.
3. Martin má pocit, že je tomu na stopě. Ale něco chybí. Ten pocit, to svrbění, že je něčemu velkému blízko. Pak ho osvítí. Ale ne, ještě je tu něco, co nezapadá do řetězu událostí. Něco mu uniká, ale má pocit, že je na stopě... Nebo ne?

Tolik k ději. Většina zlomů a zápletek je o tom, že proti zdravému rozumu, policejním zvyklostem i logice někdo někam jde, ne, díky, nepotřebuji doprovod/hlídání/pomoc, a pak bum, už ho/ji praští po hlavě, málem znásilní, zabije, shodí... a tak. Martin, protože je hlavní hrdina, má tu čest těchto nehod inkasovat nejvíc. Když už by bylo opravdu hloupé, aby mu tyhle věci dělal někdo jiný, způsobí si je sám, například při potápění.

Jeho kolegyně je sice jen četnicí, ale mimo to také dokonalý počítačový mág, bojovnice, potápěčka, já už nevím co všechno. A lesba. Nic proti lesbám. Nicméně v detektivce asi napříště omrzím stránkový popis toho, jak svým ohanbím vzrušeně tře o pohlaví své milenky. Autor je fér i k hetero čtenářům, takže se taktéž dozvíme, co dělal Martinův úd v jeho bývalce. Dost detailně. Nevyhýbám se erotické literatuře, ale nemusím ji mít všude.

Ono v téhle knize je toho dost, co bych popravdě omrzela. Například:
Příliš mnoho dějových linek. Je trochu smutné, když jako čtenář zjistím, že linka hlavního hrdiny mne baví o dost méně, než ta věnovaná jeho dceři. Uklízeči. A kolegyni.

- Příliš mnoho detailů o hrdinově životě. Martin neuvěřitelný spisovatel, filosof, nadějný žák, zhrzený policista. Traumatizovaný dětstvím, zrazený přítelem, bývalkou. Autor se vší silou snaží, abychom poznali Martina ze všech stran, pochopili každé jeho hnutí mysli a pod vší tou lítostí, kterou vzbuzuje, viděli osudem vláčeného nenaplněného génia literatury. Já, nemohu si pomoct, vidím jen idiota, který není schopen nosit a použít zbraň a neustále jen leze, kam nemá.

- Příliš mnoho náhod. Za mne vede, z pohledu násilníka, tato: Můj cíl vchází do banky, předtím se díval na kameru, takže si půjde prohlédnout záznamy. Schází se s ředitelem a mizí v kanceláři. To je moje šance! Zavřu se na záchodcích a budu doufat, že jediné vyústění situace bude, že ho tam ředitel nechá samotného, nezapne alarm a propustí všechny zaměstnance, a já ho pak budu moci na osamělém místě bacit do hlavy. Risk je zisk, zřejmě.

- Příliš mnoho smutných, citlivých a uplakaných věcí. V prvním díle byl snad každý zneužitý, nebo zneužíval, zato tady se naladíme spíše do takové té podzimní, všelidské deprese. O každé postavě zjistíme každou smutnou podrobnost z jejího pohnutého života. A když už druhá postava pláče nad dokonalostí hrdinovy nevydané povídky, mám chuť plakat taky. Jen z jiných důvodů.

No a na pozadí toho máme silný, zajímavý originální příběh, který se pod vším tím balastem ztrácí a rozmělňuje. Momenty, které se vryjí do paměti, pro mne to třeba byla scéna s plavajícími panenkami. Jenže autor se také nechal pohltit svou vlastní genialitou a přišlo mu, že nepřidat sto stránek navíc je mrhání talentem. Škoda!

Velmi, velmi váhám s hodnocením knihy. Příběh je opravdu dobrý! Ale je tu ale. Slabounké tři, lepší dvě? Když srovnám s jedničkou, lepší příběh, víc balastu.

Hm... Silnější dvě. A to jen proto, že jsem to četla a ne poslouchala, v tom případě bych bušila hlavou do zdi ještě teď.

pocitac311
22.10.2017 4 z 5

S prekvapením musím priznať, že táto druhá časť sa mi páčila omnoho viac ako prvá (Mráz). Ak sa čitateľ zmieri s vyšetrovateľom, ktorého napína na vracanie na každej druhej strane a pištoľ mu vypadáva z ruky skôr, ako dokáže vystreliť, je to celkom napínavé (:-) a vzrušujúce čítanie. Dej má pomerne dobrý spád a nie je núdza o prekvapivé zvraty. Asi si od tohto autora prečítam aj ďalšie knihy....

Ildi
21.10.2017 5 z 5

Kruh je kvalitná detektívka, ktorá ako jedna z mála má aj akýsi zahmlený dej. Autorov štýl mi sedí a kriminalista Servaz je neskutočný sympaťák. Čo sa teda Kruhu týka, ide o výborné dielo so zaujímavou zápletkou, kniha je čtivá, má spád. Dej je zasadený do univerzitného prostredia a do okolí jazier, čo dáva knihe taký jemnejší nádych ( oproti Mrázu). Je tam menej krviprelievania, čo mi , ale vôbec nevadilo. Páči sa mi taký neuzavretý dej, ktorý núti k čítaniu Tmy. ... už teraz sa teším...

francouzská literatura thrillery sérioví vrazi

Bernard Minier
francouzská, 1960