Krysař

Krysař
https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 6591 6591

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

Ticiana
23.01.2019 4 z 5

Za mne supr.

Alexxxka
23.01.2019 4 z 5

Moc hezká knížka. Rozhodně stojí za přečtení.

R.A
21.01.2019 5 z 5

Konečně jsem se dostala ke Krysařovi v plné verzi, ne jenom ve formě výcucu ze školy. Na to, jak malý formát to je, je to překvapivě barvité.

Nelíísek
17.01.2019 2 z 5

Krysař patří mezi ty lehčí a kratší knížky k maturitě, hlavně snadno zapamatovatelné.. to ale že by mě kniha nějak bavila by se říci nedalo...

alois.randa
15.01.2019 5 z 5

Kniha, ke které se rád vracím. Láska, nenávist, radost a nakonec smutek. Občas by se krysař uplatnil i v našem životě.

hANS6
13.01.2019 4 z 5

Zpočátku knihy jsem si říkal, že nemůže mít více jak deset stran, ale postupně se začala rozvíjet tak, že jsem si říkal, že by mohla mít i více než jen 70. Kniha naznačuje mnoho myšlenek jako je například otázka svobody; Krysař přemýšlí jestli byl více svobodný když cestoval nebo když prožíval lásku k Agnes. Další myšlenkou by mohlo být podceňování (ale i vlastní přeceňování) lidí v případě Fausta.

allebra
13.01.2019 4 z 5

Děj jsem znala ze školy, ale blíže jsem se seznámila s Krysařem až prostřednictvím muzikálu, který se mi moc líbil. Konečně došlo i na knihu, především díky Čtenářské výzvě a jsem za to ráda, nezklamala.

marta14
13.01.2019 3 z 5

Četla jsem to jen kvůli povinné četbě. Někdo říkal, že je to skvělé, tak jsem to musela vyzkoušet. Bohužel, čekala jsem o dost víc. Nesedlo mi to, jak autor píše. Většinu toho jsem nechápala. Přišlo mi to hrozně zdlouhavé. Posledních dvacet stránek se mi však líbilo. Knihu jsem nakonec pochopila a rozhodla se, že tomu dám tři hvězdičky, ale ten začátek byl vážně utrpení.

Andarielka
12.01.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla kvůli povinné četbě a musím říct, že se mi kniha neuvěřitelně líbila. Opravdu nádherný příběh.

Dida86
08.01.2019 5 z 5

Znala jsem jen zkrácenou verzi z pohádek pro děti, konec mě docela překvapil. Zajímavý příběh.

Lilda
07.01.2019 5 z 5

O Krysaři jsem před přečtením nic nevěděla. Ale byla jsem překvapena a potěšena. Na první pohled zvláštní příběh. Nad kterým se málokdo pozastaví. Při hlubším zkoumání nám toho může hodně předat. Jiný pohled na svět. Náročné a zároveň krásné je to, že se zde vyskytuje mnoho metafor. A člověk si tam může najít to svoje. Líbil se mi rozpor Krysaře o tom, jak a pro co se rozhodnout. Byla jsem proti Agnes. Je pro mě takovým oxymorónem. Čisté jméno, možná i čistá pověst, ale skutečnost je jiná. Bylo mi líto, že skončila, jak skončila, ale pro takové věci se člověk rozhoduje sám. Možná to je tím, že sama taková nechci být. Určitě doporučuji a oceňuji výběr do povinné literatury.

RHorse
07.01.2019 5 z 5

Knihu jsem již jednou četla v rámci povinné četby a pamatovala jsem si ,že se mi líbila a že si jí chci někdy přečíst znovu a teď jsem se k ní znovu dostala. Výborná knížka, kraťoučká, ale skvěle atmosferická. Líbí se mi, jakým stylem to je psáno, protože to není obvyklé. Taky jste si připadali jako někdo, kdo se nad těmi posatavami vznáší a všechno vidí, jak se to stalo?

Ana72154
06.01.2019 5 z 5

Kniha je hezká, ale smutná. Vybrala jsem si ji k maturitě.

babystar
05.01.2019 3 z 5

Knihu jsem si vybrala díky "Čtenářské výzvě", protože už hodně dlouho nemusím číst povinnou četbu. Původní pověst znám, takže mne děj nepřekvapil. Možná v mládí bych byla nadšena příběhem lásky a nenávisti, ale teď mne spíš zaujalo slepé následování krysaře, jehož píšťala slibovala lidem ráj, ale přivedla je k propasti a přinesla jim smrt (kolik "proroků" nám již slibovalo ráj na zemi a jak to dopadlo...). Naděje na nový život však umírá poslední ( zapomenuté dítě a prosťáček zachrání svět ?...)

Disinka
01.01.2019 5 z 5

Krysar je krasne dilo... osobne zboznuji tento pribeh, nikdy me neprestane bavit ho cist...

Twinny
28.12.2018 4 z 5

Přichází odnikud a míří nikam. Má moc ovládat krysy. A nejen je. Má moc ovládat lidi. Protože lidstvo je jako stádo ovcí, které se bezhlavě žene za úspěchem a penězi. Stejně tak se žene za vším krásným, aniž by vědělo, že směřuje k záhubě.

rutto45
27.12.2018 4 z 5

Nemilosrdný popravca. Pre mňa však aj hrdina bez plášťa. Menší počet strán mi pri tomto diele vôbec neprekáža, keďže bolo povedané všetko, čo bolo treba. Aspoň ste to stihli zhltnúť medzi prestupmi na vlak.

Ventimiglia
26.12.2018 4 z 5

Krásný jazyk, dokonalá výstavba (půvabný je např. opakovaný motiv se snítkou jasmínu, kterou posléze Agnes odevzdá Krysařovi), ale marná sláva, celé mi to připadá příliš patetické - a patos příliš nemám v oblibě. Nicméně je zajímavé, jak rozdílné výklady novela vzbuzuje; sama vnímám jako zásadní Krysařovo váhání, zda se nechat spoutat láskou, či zda se nevázat. A romantická rozporuplnost této postavy. Zaváhání ho stojí příliš mnoho...
Tak snad jen pár citátů jako důkaz: "Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován; vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti; to ti radí krysař, který mnoho viděl."
"A cože činí nepokojným jeho hrdé nitro? Krysař jde, kam chce, stane, kde chce, a odejde, kdy chce. Byl by opravdu zajat?"

Kuža007
11.12.2018 4 z 5

Nádherná novela, krásný děj založený na staroněmecké pověsti. Krysař jako romantický hrdina začátku 20. stol.

jakub2199
10.12.2018 5 z 5

Nádherná novela, zpracovaný příběh je trefnou kritikou společnosti a povrchnosti lidí. Varování před morálním úpadkem lidské společnosti, převtělený do romantického příběhu. Četl jsem ho několikrát a pokaždé na mě zapůsobí stejně silně. Přestože nejde o stejná díla, tak mi velmi připomíná Obraz Doriana Graye od O.Wilda, stejně jako jeho sbírku pohádek Šťastný princ. Příběhy obsahují kritiku, ale přesto si zachovávají jistou naději, tužbu v šanci na lepší budoucnost, ne pouze distopickou predikci naší nevyhnutelné zkázy v důsledku našich chyb.