Krysař

Krysař
https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 6590 6590

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

Janinka14
14.04.2019

Rychlé přečteno, pěkný konec.

Yorika
05.04.2019 4 z 5

Věděl to už Viktor Dyk.Lidé jsou jako ovce.Stačí jen zapískat a stádo se bezhlavě vrhá do propasti.Někdo omámen zvuky píšťal, jiný za sladkou koblihu.

leona_m
01.04.2019 4 z 5

Velmi čtivý příběh, který se hezky čte. Dílo jsem četla v rámci maturitní četby a jsem ráda, že jsem po této knize nakonec sáhla. Kniha má velmi nečekaný konec a rozhodně se k ní v budoucnu ráda vrátím.

frantisek6180
27.03.2019 2 z 5

Přečteno kdysi k maturitě a letos v rámci ČV. Ačkoliv to není úplně špatné, za celou knihu se mi nepodařilo přijít na to, co dělá zrovna z Krysaře tak "vyjímečné" dílo.

tomjurd95
26.03.2019 4 z 5

Zajímavé příběh, knihu jsem měl jako povinnou četbu, ale určitě bych se k ní dostal i dobrovolně.

hana22097
24.03.2019 4 z 5

Krásný a zároveň smutný příběh. Poutavě napsaná knížka, přečtena za jeden den. :)

NienorNíniel
24.03.2019 5 z 5

Hodně temná knížka, plná lidských hříchů. S bezejmenou hlavní postavou, která je stejně zkažená a temná, jako všichni z Hameln. Přesto závěr není až tak depresivní tím, že to malé dítě a rybář jsou ušetřeni.

Krisařka
21.03.2019 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou jsem četla několikrát, má zamilovaná

Acamar
20.03.2019 5 z 5

I když se asi stěží najde čtenář, který by obsahově nebyl aspoň v hrubých rysech seznámen s pověstí o tajemném krysaři, četbě to v ničem neubírá a v mých očích se V.Dykovi podařilo svým básnicky uhrančivým převyprávěním vyrovnat tomu v příběhu nejpodstatnějšímu - podmanivosti krysařovy flétny.
Krátký a zvláštně poeticky úsporný text určitě lze vnímat v různých rovinách a různé si z něj odnést, mně se nejsilněji otiskly motivy neschopnosti odolávat, bránit se, podléhání... Agnes podléhající svým milencům, měšťané podléhající své lakotě a jiným nedokonalostem, Krysař podléhající našeptávání ďábla o použití své moci, a nakonec všichni živí obyvatelé Hammeln (kterým to fyzická či psychická způsobilost dovolí) podléhající tajemnému volání flétny... stejně tak jsem podlehla kouzlu Dykova vyprávění.

Monika_cz
20.03.2019 5 z 5

Klasika, kterou by si měl přečíst každý. Zapíská a všichni jdou, jako jedno stádo. Působivé a pravdivé.

Tedíkpikolík
18.03.2019 5 z 5

Nádherný, silný příběh.

Pog
14.03.2019 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem kdy četla.

KnihomolkaKatka
10.03.2019 4 z 5

Přečtena téměř jedním dechem během jednoho dne, ale přesto tam byly některé věci, které mi až tak moc nesedly. Myslím si, že se k ní časem vrátím.

Mosula
07.03.2019 5 z 5

Nechápu, jak mi tak dlouho mohl tento klenot české literatury unikat. Poezie v próze, jazyk mě naprosto uchvátil, nechala jsem se unášet příběhem a vůbec nechtěla, aby to skončilo. "Dej nám, bože, dojít v sedmihradskou zem..."

Srni
06.03.2019 3 z 5

Jsou tam zajímavé myšlenky ale nečetlo se mi to dobře.

anibeni
06.03.2019 4 z 5

Příběh Krysaře jsem dnes vnímala úplně jinak než kdysi jako čtenář povinné četby.. Teď jsem si uvědomila sílu toho příběhu...

Allys
04.03.2019 5 z 5

Som veľmi rada, že som sa vďaka čitateľskej výzve dostala aj k tejto klasike. Je to krásny príbeh, v ktorom sa nachádza mnoho zaujímavých myšlienok, ktoré stoja za rozvinutie. Kniha má síce menej strán, ale všetko podstatné tam je. Rada sa ku knihe ešte niekedy vrátim.

jes09
03.03.2019 5 z 5

Krátký příběh, který pohltí.

Galadwen
01.03.2019 3 z 5

Tak ani nevím, co jsem od téhle knihy čekala (krom bodu do čtenářské výzvy). Asi něco jiného, než jsem dostala. Čte se rychle, je kraťoučká, ale nějak mi nesedla ani dějem (minimální), ani způsobem vyprávění a vyznění, ani stylisticky (výrazný a hodně archaický rukopis). Nicméně jsem ráda, že jsem si o tuto klasiku doplnila vzdělání.

Andrea81
27.02.2019 5 z 5

Jedna z knih, která ve mě zanechala krásný a smutný dojem, budu se k ní ráda vracet.