Krysař

Krysař
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330004/bmid_krysar-OHf-330004.jpg 4 6590 6590

Tajemný muž. Město. Krysy. Proč tady je? A co nastane? Jsou hlodavci jedinou špínou ve městečku Hameln, která záhadného hrdinu čeká? Viktoru Dykovi jako inspirace posloužila staroněmecká pověst. V knize plné překvapivých zvratů můžeme hledat snahu se mstít, ale také potřebu milovat.

TallulahDragon
10.08.2015 5 z 5

Krysař přichází do Hammeln jako Nikdo. Chladný muž se zamiluje a vplétá se do sítí citů, které si dlouhá léta nepřipouštěl. Je rozrušený a pohnut osudem své milé nechá flétnu znít ulicemi města, kde smí konečně svrhnout z ramen veškerá břemena, jimiž ho osud obtěžkal.
Velmi hluboký příběh pro toho, kdo umí číst mezi řádky.

lushi
20.06.2015

Zpracování pověsti, kterou všichni nějakým způsobem známe. Dyk píše lehce, příběh je dramatický a dějově nasycený. Jedno z nejlepších děl, které jsem si vybrala k maturitě.

kacenka7206
05.06.2015 2 z 5

Kniha se necetla nejlip, ale byla rychle prectena.

Cathy0
01.06.2015 2 z 5

Hrozna nuda, štěstí že je tahle novela tak krátka, jinak bych ji ani nedočetla...

Maverick
23.05.2015 3 z 5

Krátké a nenáročné čtení. K maturitě ideální!

Andy74
03.05.2015 3 z 5

"A vaše jméno?
Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař." Tak tahle věta mě dostala hned ze začátku. Netušila jsem, co od knihy čekat, četla jsem spíše ze zvědavosti.
Nevadí mi, že to bylo čtení ponuré, smutné - ba naopak. Dokonce jsem vyhledala na netu i krysařovu písničku - zvuk píšťaly. Ne celý muzikál, to mě moc nebere, ani Daniel Landa, ale pouze zvuk té píšťaly.
To mě v duchu doprovázelo po celou dobu čtení.......
"Chceš-li, Jörgene, řeknu ti celé tajemství ... pro dva lidi je jen určitá míra lásky, ohraničená a nezměnitelná. Nemiluj přespříliš, chceš-li být milován, sám vyčerpáš všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš ničí možnost lásky, kterou bys měl brát. To ti radí krysař, který mnoho viděl.
Klasika, která mne nutí přemýšlet, jak pravdivé i v dnešní době .....

knihomolka01
30.04.2015 5 z 5

I když to byla hodně krátká kniha, řekla toho mnoho. Prozradila nám skutečné pocity všech lidí z Hameln a nezatajovala pravdu.

SuperFrankie
21.04.2015 5 z 5

''Milovati ženu není lepší než topiti krysy!''

Nadčasová kniha. Postava Krysaře si mě naprosto získala a zkaženost malého hanzovního města ze stránek knihy přímo prosakuje. Motiv zhrzené lásky, biblické narážky na pastýře lidí, Sodomu a Gomoru, mistrné postrkování figurek příběhu ve stylu šachového velmistra, to všechno zvládl Dyk vměstnat do tak tenké knížky. Smekám.

kotasbk
08.04.2015 1 z 5

Nesnesitelná nuda. Už nikdy víc!

Představuje pro mě jakýsi vrchol maturitní četby - nuda, zastaralý jazyk a kde nic, tu nic. Jsem velice rád, že jsem to dočetl a musel jsem se přemlouvat, abych pokračoval. Jediné, co mi drželo při čtení byla vidina, že to brzo skončí a všichni pochcípají.

Hlubší význam to asi má, ale já jsem ho nenašel. A mým cílem ani přáním není ho nalézt, ale vys***t se na hledání.

hladko
01.04.2015 2 z 5

Krysaře, coby povinnou četbu, jsem poslouchal v audio formě. Ač se jedná o „pouhé“ přečtení knihy vypravěčem, pocit z knihy je zásadně ovlivněn jeho projevem. Nejedná se o přímý kontakt autor - čtenář, který je sám o sobě fascinující (např. říci si: "včera ke mě promlouval Dostojevskij"), ale přibývá další informaci zprostředkovávající uzel, který má přímý vliv na pocit z díla. Čím více uzlů mezi autorem a čtenářem, tím zásadněji může dojít k ohnutí autorova prvotního záměru. (např. kniha - scénář - film a desítky individualit mající vliv na jeho konečný výsledek - kritika...). Tedy je pravděpodobné, že by můj pocit z Krysaře byl jiný, kdyby jej načetl třeba Eduard Cupák, Josef Somr, nebo nejlépe kdybych si knihu přečetl sám. Na druhou stranu, my sami máme na závěrečný pocit z knihy vliv, a v tomto případě se ani nemusí jednat o audio knihu, a to tím v jakém rozpoložení, věku, ročním období a místě ji budeme číst, vstřebávat. Přesto je kniha nádherný formát, který se většinou dokáže rozkročit nad více vnitřními polohami čtenáře. Tedy alespoň u mě to tak je, protože nejsem hltoun, který spolkne knihu za noc.
Krysař mě ale nezaujal, snad tedy také proto, že mě nezaujal projev Jiřího Dvořáka. Ale aspoň mě donutil zapřemýšlet nad formou, což je při ranní cestě vlakem do práce činnost docela příjemná. A omlouvám se všem, kteří za tímto příspěvkem hledali více informací o knize. Za trest mi nedejte palec a nechejte mě mluvit do prázdna až tam úplně dole, pod hromadou komentářového smetí. Zasloužím si to.

Alexander1918
28.03.2015 4 z 5

Tož shrnul bych to takhle ... dávejme si pozor na to, kdo nám mává, kdo nám nastavuje nohu a kdo nám mává a nastavuje nohu.

RobertRoberts
27.03.2015 3 z 5

Smysl a obsah samozřejmě chápu, ale styl jakým je příběh napsán mne vůbec neoslovil..

Strange
25.03.2015 5 z 5

Nevím, jak definovat tuto knížečku. Rozhodně stojí za to si ji přečíst, člověk splyne s dějem a s krysařem. Příběh je dobře vyprávěn. Kniha mě do sebe vtáhla a nepustila.

W123
24.03.2015 4 z 5

Krásná, čtivá a smutná knížka.
"Lidé ho vidí rádi přicházet, ale ještě raději odcházet."
Krysař je velice tajemnou a samotářskou postavou. Svojí práci odvedl, ale nedostal za ní to, co si zasloužil. Byl vlastně podveden. Pomocí své kouzelné píšťaly mohl tyto nevděčné lidi potrestat. Jenže krysař našel lásku v dívce ze stejného města, a díky ní pocítil touhu se usadit a potlačit svojí touhu po pomstě.
Vedlejší postavou je zpomalený Sepp Jorgen, který hraje v této knize svojí roli.
I přes špatný konec, stojí tato knížka k přečtení.

Daniel.95
05.03.2015 5 z 5

Má první kniha z povinné četby k maturitě, velmi skvěle napsaná kniha se zajímavým příběhem a i dnes s aktuálním poselstvím k zamyšlení na konci.

Nunee
23.02.2015 5 z 5

Moc se mi Krysař líbil. Mám obrovskou úctu ke klasikám. Mají totiž jednu společnou vlastnost. Jsou podstatou a tím, co nám chtějí sdělit (bohužel) vždy aktuální...

Matt Baker
27.01.2015 5 z 5

Výborně napsaný smutný příběh o lidské zkaženosti a nevděčnosti. Nádherně zpracovaný příběh o hammelnském krysaři, ze kterého by si spousta lidí v dnešní době měla vzít příklad.

Lodja
23.01.2015 4 z 5

Jakožto malá nevycválaná gymnasistka (která ještě k tomu valnou většinu knížky přečetla cestou z tréninku) říkám, že to mělo jenom epický děj, krátké kapitoly a velké písmo, geraltovského Krysaře a zajímavý konec. Za pár let možná pochopím nějaké hlubší alegorické myšlenky, dnes si z toho odnáším jenom: NESERTE KRYSAŘE!

Plútarchos
19.01.2015 3 z 5

Krysař, město Hameln, Agnes, Sepp Jorgen a další postavy Dykovy prózy. Krysař, původně najatý konšely města Hameln, aby zbavil město krys, se stává svědkem hříšnosti, chamtivosti, maloměšťáctví místních obyvatel. I když je sám oklamán místními radními, kteří mu odmítají následně zaplatit dohodnutou cenu za vymýcení nepříjemných krys, nepociťuje za nutné konšely potrestat. Teprve ztráta Agnes uvolňuje Krysařův hněv. Krysař bere svou píšťalu, začíná hrát tklivou píseň a odvádí všechny obyvatele města Hameln na kopec Koppel k úpatí propasti - vstupní brány do země sedmihradské. Všechny, mimo Seppa Jorgena a zapomenutého nemluvněte, kteří jdou hledat ženu, která dá dítěti napít....

Leslie739
03.01.2015 3 z 5

Přijde mi, že na Krysaře člověk potřebuje dost pevné nervy, jistý flegmatismus kypící z Krysaře mě nepřesvědčoval o kvalitách a správnosti jeho rozhodování a myšlenka díla by tak mohla být sepsána pouze na jedné stránce.