Kytica z povestí národných

Kytica z povestí národných
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290475/bmid_kytica-z-povesti-narodnych-hNl-290475.jpeg 4 9321 9321

Slovenský preklad českej klasiky. Kytica je najznámejšia zbierka baladických básní, ktorú Karel Jaromír Erben začal písať už ako študent. Balady inšpirované slovanskými aj inými povesťami sa vyznačujú dejovo dramatickým spádom, zatiaľ čo prostredie je vykreslené stručne a popisne. Jednotlivé básne tejto zbierky nás zavedú väčšinou na českú dedinu a zoznamili z nás s príbehmi, ktoré sa odohrali kdesi v minulosti. 66-167-77... celý text

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Kytice je nádherný svazek básní. I když jsme se museli některé pasáže učit ve škole zpaměti, nezanevřela jsem na ni. Ráda v ní sem tam zalistuji.

mdracek
14.09.2014 5 z 5

Můj velmi sečtělý dědeček mě asi v mých 5 letech naučil Zlatý kolovrat, a já ho pak nadšeně recitovala ve školce na besídce.... Zpětně si uvědomuji, že to možná pro ostatní rodiče (i děti) musel být docela šok...
Já jsem se k přečtení celé Kytice donutila až teď, a musím říct, že to je bezesporu úžasné dílo! Většina básní sice začíná až možná idylicky, a na konci se to vždycky tak zkazí, ale to vůbec nevadí, vždyť v tom je právě ta genialita a krása.

rusalka123
07.09.2014 5 z 5

Moje milá Kytice, která mě baví natolik, že si i dobrovolně krátím čas učením se z ní nazpaměť. Zatím umím Polednici (první, kterou jsem znala a moji asi nejmilejší), Holoubka a Zlatý kolovrat (snad ještě pořád...) a myslím, že tím jsem ještě neskončila.;-) Já pro ni mám prostě zvláštní slabost...

Nagadir
03.09.2014 5 z 5

Kytici zbožňuju už od doby kdy jsem se naučila číst. Jako malou mě strašně děsila a děsivá je pořád, ale za tu dobu co jsem ji četla nesčetněkrát dokážu ocenit i celkový význam jednotlivých příběhů. Na poezii jsem sice nikdy zvlášť nebyla, ale hororový nádech mi učaroval. Svatební košile a Vodník jsou jednoznačně mými nejoblíbenejšími.

baterka.gs
27.08.2014 4 z 5

K této povinné četbě musí člověk dospět. Na škole pruda a v dospělosti zajímavé čtení.

BubuRybova
25.08.2014 4 z 5

Povinná četba no, řekla jsem si, že to stejnak zase přejedu očima, pak o tom napíšu zápis a už nikdy to neotevřu. A to jsem se tedy parádně spletla! Teď nepočítám, že to budu potřebovat i k maturitě a obecně k mému studiu na sš. Ale tato sbírka mi vzala dech. Několik básní z Kytice jsem si neuvěřitelně oblíbila.
Dávám 4 hvězdičky!

Pedruska01
21.08.2014 4 z 5

Kytice - povinná četba. Kolikrát já jsem jí otevřela, ať už za učelem jedné či všech balad. Některé jsem si i oblíbila. Dobře se četlo, i přes veršovaný text - a díky bohu, mělo to smysluplný děj! :D Nelituji, že jsem si ji vybrala do seznamu k maturitě. Filmová podoba, také nebyla vůbec špatná, upoutala mě. Kytice je zkrátka klasika. :)

Eviik
19.08.2014 4 z 5

Nezapomenutelné básně, které někdy nahání i strach. Musím říct, že filmová adaptace je povedená, hlavně Svatební košile s Karlem Rodenem.

mezer
16.08.2014

Četli jsme se ségrou! Skvělá kniha plná básniček a strachu:3

Lidudu
06.08.2014 5 z 5

Tyyyyy jo, můj první horor. Četla jsem to na ZŠ jako povinnou četbu a dodneška mi v hlavě zní "-a tělíčko bez hlavy". Parádní čtení

Fairiella
18.06.2014 5 z 5

Co o takové klasice napsat a neopakovat se? (možná dokonce i předchozí větu už sem a určitě jinam někdo napsal)

smurfik22
06.06.2014 5 z 5

Moje srdcová záležitost. Smutek, krása, prožitek, hloubka, klasika. Nejoblíbenější balady - Poklad, Svatební košile, Štědrý den.

Filatov
05.06.2014 4 z 5

Další z knih, kterou musí každý Čech znát, protože Erben je nejen pro českou poezii zásadní, ale i krvavý a brutální, i když se to na první pohled v Kytici nezdá. Některé části znám nazpaměť a tak by to dle mého mělo být. NEJ básně: Kytice, Poklad, Svatební košile, Polednice, Vodník a Štědrý den, který se u nás opravdu na Štědrý den čte.

bookemma
04.06.2014 5 z 5

Přestože poezii moc nečtu, tuhle knihu miluji! Není žádná jiná básnická sbírka, která vás dostane tak, jako Kytice. A kdo ji viděl i zfilmovanou, toho dostane ještě víc.

martina5069
29.05.2014 5 z 5

Nemám slov a myslím že budu mluvit za víc lidí,že lepśi básnická sbírka ani není

Seeker
14.05.2014 5 z 5

I kdybych jí četl dvěstěkrát, tak bude pořád dokonalá. Je to moje nejoblíbenější poetické dílo a zatím jsem nenašel ani v zahraniční literatuře nic, co by se tomuto vyrovnalo. A troufnu si říct, že jenom Češi, znalí svě země, zvyků, zkrátka pocházející z našeho kulturního prostředí, můžou Kytici plně pochopit a docenit.

009Ivana
10.05.2014 5 z 5

shrnu to jedním slovem : skvělá.

Karnager
06.05.2014 5 z 5

Kytici mám rád už od doby kdy nám ji babička četla před spaním :) Svatební košile jsem si oblíbil okamžitě a postupem času mám čím dál radši Záhořovo lože :) nemá prostě chybu :)

Kátí09
06.05.2014 5 z 5

Tohle se četlo úplně samo.

Michelino
05.05.2014 4 z 5

Klasika české literatury, studenty bohužel často nedoceněná. Myslím si, že Kytice je jedna z nejlepších možností ze škatulky "poezie" ve výběru děl k maturitě.