Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471461/bmid_kytice-gNx-471461.jpg 4 9321 9321

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

Indysa
26.08.2015 4 z 5

Básně, které znají snad všichni. Povinná četba na základních i středních školách a příběhy, tak známé, až je to zázrak. I takto se dá hovořit o Kytici. Upřímně, nemám ráda básně, ale Kytice jsou příběhy, které se líbí dokonce i mně, takže určitě ji doporučuji, vlastně by jí měl mít přečtený každý člověk, který se považuje za vzdělaného.

zuzana13
16.08.2015 5 z 5

Krásná kniha. Ve škole jsme si jí museli učit nazpaměť.
Líbí se mi kniha i film. Doporučuji.

Ronnie68
09.08.2015 4 z 5

je to literární klasika české literatury, kterou by si měl jednou přečíst každý... Já jsem ji četla dvakrát jako povinnou četbu ...

iv.86
28.07.2015 5 z 5

Kytice mě nadchla už v dětství. Ta temná a až hororová atmosféra mě pohltila. Tohle je úžasné dílo. Musím ale říct, že i film byl pro mě příjemné překvapení...

Caporegime
24.07.2015 5 z 5

Absolutní klenot naší literatury !!!

Angel_Castiel
16.07.2015 5 z 5

Kytici mám rád od mala, jsem rád, že si Erben dal tu práci a posbíral ji. Z básní jsem vždy cítil silnou atmosféru a konkrétně třeba Vodník na mě opravdu zapůsobil (do té doby jsem znal vodníky pouze jako sympatické kreslené postavičky, které na dně rybníka kouří dýmku a jezdí na sumcích). Musím přiznat, že vzhledem k mé náklonnosti ke hřbitovům mi byl vždy velmi sympatický mrtvý voják ze Svatební košile:

„Ach pro Boha! tu kostel snad?“
,To není kostel, to je hrad.´

„Ten hřbitov – a těch křížů řad?“
,To nejsou kříže, to můj sad.´

Krásné :)

hancass
12.07.2015 5 z 5

Jsem nadšená a překvapená. Jak já nesnášela povinnou četbu a teď po letech přišlo prozření... Erben je úžasný! Tak moderní a děsivý, že mě četba uchvátila. Je to spíše sbírka hororů ve formě poezie, nadčasová a světového formátu. Český E.A.Poe. Jen ty názvy básní: Věštkyně, Dceřina kletba, Vodník, Záhořovo lože, Polednice, Svatební košile....atd. Když čtu jeho krásné verše, jsem ráda, že jsem se narodila právě tady, v této skvělé zemi s velkolepou historií i mýty.
Malá ukázka ze Svatební košile: "Pěkná noc, jasná - v tu chvíli vstávají mrtví ze hrobů, a nežli zvíš, jsou tobě blíž - má milá, nic se nebojíš?"
Abych pak neměla děsivé noční můry.... Prostě stále živý klenot, klasika.

lucie.8
11.07.2015 5 z 5

Ač na poezii moc nejsem, tato malá knížečka mě nadchla.

Pedros
24.06.2015 4 z 5

Klasická povinná četba, která patří k těm lépe se čtoucím :)

lushi
19.06.2015

Klasika, společně s filmových zpracováním skvělý kulturní požitek. Věřím, že každý čtenář si ve sbírce najde příběh, který se mu zalíbí.

kacenka7206
05.06.2015 4 z 5

Pekne se to cte, mam to rada :)

R.E.M.
31.05.2015 4 z 5

Mrazivě působivé balady, náměty z lidových pověstí. Při čtení Vodníka jsem trnula nad dívčinou neopatrností a důvěřivostí, u Svatební košile jsem ani nedýchala... Klasika, která mě oslovila už na základní škole.

Luccy78
30.05.2015 5 z 5

Nádherná knížka, kterou jsem zdědila po svém dědečkovi. Vždycky, když ji otevřu, tak na mě dolehne trocha melancholie.. Na první stránce je totiž perem napsáno: "Psáno dne 16.XII.1940" a podpis mého dědečka z třetí třídy.. :-) Pro mě je tohle poklad nejen literární, ale i osobní a jsem hrdá na to, že ji mám.

Viky.Tejralova
27.05.2015 5 z 5

Krásná, čtivá, poutavá klasika :-)

Ramilia
24.05.2015 5 z 5

Kytici jsem četla již jako malá holčička - tehdy jsem se u toho i hodně bála, ale zároveň mě to fascinovalo. Většinu balad jsem znala zpaměti, nejraději jsem měla asi Zlatý kolovrat a Polednici.
Sice velké básnické sbírky nemám příliš v oblibě, často se v nich ztrácím a nechytám se, ale panu Erbenovi se prostě povedlo úžasné dílo :)

Misha11
23.05.2015 5 z 5

Čtivá klasika, na české poměry dost slušná.
Kytici mám ráda, četla jsem mi mockrát a pokaždé mi, alespoň v některých pasážích některých balad, běhá mráz po zádech.
Krásné. Tajemné. Morbidní.

Takže pokud se tu najde někdo, kdo nečetl, tak šup do toho!

MarekG
22.05.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších českých knih, ktará mě nikdy neomrzí.Knihu mám ve vydání společně s básní Máj od Máchy. Kniha spojuje dva největší klenoty české poezie 19. století.

Karča H
22.05.2015 1 z 5

Nemám ráda povinnou četbu a i kdyby se mi mnoho ze zadaných knih líbila, je to povinnost a to já nemám ráda(knížky čtu protože se mi to líbí). Ale obávám se, že Kytice by se mi nelíbila ani při dobrovolném přečtení. A aniž bych se chtěla dotknout pana Erbena, ale přijde mi, že je tak čtený jen díky tomu, že nás do toho nutí učitelé, kteří to mají v osnovách.

Damato
21.05.2015 5 z 5

Snad asi nemá cenu psát, že je to nádherná kniha, protože tohle všichni vědí...Erben je prostě kvalita, ale tohle je prostě bomba. Jedna z mála knih, která přestože povinná, byla čtená snad všemi, kdo měli alespoň trochu rádi literaturu.

Peter.Melon
24.04.2015 5 z 5