Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471461/bmid_kytice-gNx-471461.jpg 4 9321 9321

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Kytice je nádherný svazek básní. I když jsme se museli některé pasáže učit ve škole zpaměti, nezanevřela jsem na ni. Ráda v ní sem tam zalistuji.

mdracek
14.09.2014 5 z 5

Můj velmi sečtělý dědeček mě asi v mých 5 letech naučil Zlatý kolovrat, a já ho pak nadšeně recitovala ve školce na besídce.... Zpětně si uvědomuji, že to možná pro ostatní rodiče (i děti) musel být docela šok...
Já jsem se k přečtení celé Kytice donutila až teď, a musím říct, že to je bezesporu úžasné dílo! Většina básní sice začíná až možná idylicky, a na konci se to vždycky tak zkazí, ale to vůbec nevadí, vždyť v tom je právě ta genialita a krása.

rusalka123
07.09.2014 5 z 5

Moje milá Kytice, která mě baví natolik, že si i dobrovolně krátím čas učením se z ní nazpaměť. Zatím umím Polednici (první, kterou jsem znala a moji asi nejmilejší), Holoubka a Zlatý kolovrat (snad ještě pořád...) a myslím, že tím jsem ještě neskončila.;-) Já pro ni mám prostě zvláštní slabost...

Nagadir
03.09.2014 5 z 5

Kytici zbožňuju už od doby kdy jsem se naučila číst. Jako malou mě strašně děsila a děsivá je pořád, ale za tu dobu co jsem ji četla nesčetněkrát dokážu ocenit i celkový význam jednotlivých příběhů. Na poezii jsem sice nikdy zvlášť nebyla, ale hororový nádech mi učaroval. Svatební košile a Vodník jsou jednoznačně mými nejoblíbenejšími.

baterka.gs
27.08.2014 4 z 5

K této povinné četbě musí člověk dospět. Na škole pruda a v dospělosti zajímavé čtení.

BubuRybova
25.08.2014 4 z 5

Povinná četba no, řekla jsem si, že to stejnak zase přejedu očima, pak o tom napíšu zápis a už nikdy to neotevřu. A to jsem se tedy parádně spletla! Teď nepočítám, že to budu potřebovat i k maturitě a obecně k mému studiu na sš. Ale tato sbírka mi vzala dech. Několik básní z Kytice jsem si neuvěřitelně oblíbila.
Dávám 4 hvězdičky!

Pedruska01
21.08.2014 4 z 5

Kytice - povinná četba. Kolikrát já jsem jí otevřela, ať už za učelem jedné či všech balad. Některé jsem si i oblíbila. Dobře se četlo, i přes veršovaný text - a díky bohu, mělo to smysluplný děj! :D Nelituji, že jsem si ji vybrala do seznamu k maturitě. Filmová podoba, také nebyla vůbec špatná, upoutala mě. Kytice je zkrátka klasika. :)

Eviik
19.08.2014 4 z 5

Nezapomenutelné básně, které někdy nahání i strach. Musím říct, že filmová adaptace je povedená, hlavně Svatební košile s Karlem Rodenem.

mezer
16.08.2014

Četli jsme se ségrou! Skvělá kniha plná básniček a strachu:3

Lidudu
06.08.2014 5 z 5

Tyyyyy jo, můj první horor. Četla jsem to na ZŠ jako povinnou četbu a dodneška mi v hlavě zní "-a tělíčko bez hlavy". Parádní čtení

Fairiella
18.06.2014 5 z 5

Co o takové klasice napsat a neopakovat se? (možná dokonce i předchozí větu už sem a určitě jinam někdo napsal)

smurfik22
06.06.2014 5 z 5

Moje srdcová záležitost. Smutek, krása, prožitek, hloubka, klasika. Nejoblíbenější balady - Poklad, Svatební košile, Štědrý den.

Filatov
05.06.2014 4 z 5

Další z knih, kterou musí každý Čech znát, protože Erben je nejen pro českou poezii zásadní, ale i krvavý a brutální, i když se to na první pohled v Kytici nezdá. Některé části znám nazpaměť a tak by to dle mého mělo být. NEJ básně: Kytice, Poklad, Svatební košile, Polednice, Vodník a Štědrý den, který se u nás opravdu na Štědrý den čte.

bookemma
04.06.2014 5 z 5

Přestože poezii moc nečtu, tuhle knihu miluji! Není žádná jiná básnická sbírka, která vás dostane tak, jako Kytice. A kdo ji viděl i zfilmovanou, toho dostane ještě víc.

martina5069
29.05.2014 5 z 5

Nemám slov a myslím že budu mluvit za víc lidí,že lepśi básnická sbírka ani není

Seeker
14.05.2014 5 z 5

I kdybych jí četl dvěstěkrát, tak bude pořád dokonalá. Je to moje nejoblíbenější poetické dílo a zatím jsem nenašel ani v zahraniční literatuře nic, co by se tomuto vyrovnalo. A troufnu si říct, že jenom Češi, znalí svě země, zvyků, zkrátka pocházející z našeho kulturního prostředí, můžou Kytici plně pochopit a docenit.

009Ivana
10.05.2014 5 z 5

shrnu to jedním slovem : skvělá.

Karnager
06.05.2014 5 z 5

Kytici mám rád už od doby kdy nám ji babička četla před spaním :) Svatební košile jsem si oblíbil okamžitě a postupem času mám čím dál radši Záhořovo lože :) nemá prostě chybu :)

Kátí09
06.05.2014 5 z 5

Tohle se četlo úplně samo.

Michelino
05.05.2014 4 z 5

Klasika české literatury, studenty bohužel často nedoceněná. Myslím si, že Kytice je jedna z nejlepších možností ze škatulky "poezie" ve výběru děl k maturitě.