Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471461/bmid_kytice-gNx-471461.jpg 4 9321 9321

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

KristýnaČ
09.08.2012 5 z 5

Kytici jsem nejdříve viděla zfilmovanou, později i přečetla. Z české klasiky a poezie ji mám nejraději. :)

dark.ma93
06.08.2012 5 z 5

Tenhle poklad literární klasiky jsem moc ráda četla už na Zš. I když se neřadím mezi milovníky poezie, tak tohle patří mezi oblíbenou četbu. Mám ráda ty strašidelné příběhy. Jako dítě jsem se i bála. Rozhodně by si to měl každý přečíst, je to opravdu kvalitní.

TessDragon
05.08.2012 5 z 5

Na poezii moc nejsem, ale Kytice je výjimka. Je to strašidelné i smutné, ale proto to má svoje kouzlo. Nejraději mám Vodníka, Svatební košili, Polednici a Zlatý kolovrat.

Harry
26.07.2012 5 z 5

Tak tyhle napínavé básně, místy strašidelné, jsme četli již jako školní četbu a samozřejmě, že jsme ještě zcela nemohli pochopit jejich kouzlo. Já sice básně vůbec nečtu, ale tyhle mají děj, opravdu se rýmují - prostě je to národní skvost.

ValKing
22.07.2012 5 z 5

Na rovinu, nesnáším poezii, možná proto, že jí nikdy nepochopím a nevěřím, že všechny ty zaručené metafory, které připomínají to a to fungují, jelikož nikdo neví, co tím chtěl autor řící, krom samotného autora. Tohle dílo ale miluju, protože se k poezii přibližuje snad jen tím, že se rýmuje, Erbenovy balady jsou prostě dokonalé. Nejradši mám ty nejtemnější (Vodník, Svatební kytice), ale i ty, které končí šťastně a že jich není moc (Zlatý kolovrat, Poklad), mají nádech tajemna, neštěstí a jakési velkoleposti, které říkám typicky český rys. Jedno z mnoha děl, na které jsem pyšná až nad hlavu.

Snow-White
18.07.2012 5 z 5

Jeden z pokladů české literatury, ke kterému se vždycky budu ráda vracet.

Andyy
05.07.2012 3 z 5

Na mne jsou to až moc drsné básně.

Zuzvil
26.06.2012 4 z 5

Sbírka básní, která je klasikou a povinnou četbou, která mě ovšem velmi bavila. Mezi mé nejoblíbenější (a neméně drsné než ostatní) básně patří Polednice, Štědrý den a Lilie. Každá báseň je vlastně malý "horůrek", téměř nikdy nekončí dobře, ale přesto je to velmi zajímavé a poetické. Rozhodně bych doporučovala neminout tuto klasiku a přečíst ji. Líbilo se mi i filmové zpracování.

ondra1995
22.06.2012 5 z 5

Nevím, jak popsat nadšení z těchto balad. SKVOST!

oolinkaa
15.06.2012 5 z 5

Několikrát čteno do školy, ale určitě si to zas někdy v budoucnu přečtu!

FilipGOLF
14.06.2012 5 z 5

Národní poklad, četl jsem několikrát :-)

evajs.evajsek
10.06.2012 5 z 5

přesně tak, jako dítě jsem touto knihou byla strašena. Jako dospělá si uvědomuji výpověď básníkovu --- také se mi líbí její filmové zpracování. Bolek Polívka jako Polednice je úžasný.

elusha3
01.06.2012 5 z 5

Kytice je nádherná sbírka balad! Vřele ji doporučuji. Já jí jednou budu číst svým dětem když budou zlobit :D

maryzka
01.06.2012 2 z 5

Zemřela matka a do hrobu dána,siroty po ní zůstali. - Tento verš je skoro jako lidový folklor. Dokonce byl použit i ve Filmu Marečku podejte mi pero.

aja350
23.05.2012

I když mne poezie tolik nebere, tak Kytice je klasika, která se dá číst stále znovu. A podle mě je úžasná. :)

Miru
18.05.2012 5 z 5

Erben byl možná zvrácený génius, ale pro českou literaturu zcela zásadní!

JP
13.05.2012 4 z 5

Těžká morbidita balad a vybroušenost detailů má i dnes co nabídnout pro jakoukoliv skupinu čtenářů. Silné a pevně stojící dílo, navíc i velmi národní, spjaté s naší zemí. Stejně tak, jak to pociťuji třeba u Hrabala nebo Wericha.

Lana33
09.05.2012 5 z 5

ačkoli moc poezii nemusím, tak Kytice je pro mě opravdu úžasná kniha, pro mě je víc než Máj od Máchy, ale to je každého názor...Kytice je jedna z mých nejoblíbenějších knih obecně :)

mončičáček
07.05.2012

Klasika, která se neomrzí, některé věci už umím i zpaměti :-)

kapllu
07.05.2012 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem si ke Kytici našla cestu, asi proto, že jsem nikdy nehltala poezii. Erben dokázal skvěle vyjádřit příběh v několika slovech a to obdivuji.