Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50981/kytice-50981.jpg 4 9321 9321

Karel Jaromír Erben Kytice - domnívám se, že k těmto čtyřem slovům není třeba absolutně nic dalšího dodávat. Je to kniha, která je jedním z klenotů našeho národního písemnictví a mám zato, že snad každý normální a duševně zdravý člověk by byl schopen ocitovat alespoň jeden verš nebo útržek z verše z některé z Erbenových balad (a snad i ti, kteří jinak o poezii ani nezavadí. Vyšla v nesčetných vydáních, posloužila jako podklad k filmu - velmi těžko by k ní bylo možno dodat něco nového, co nebylo dosud řečeno. Proč ji tedy vlastně přidávám ? Je to upozornění pro milovníky hezkých knih - toto vydání je výjimečné tím, že se zde sešli dva umělci - básník a výtvarník - jejichž jména by mohla být synonymy pro kvalitu. Kniha je totiž doplněna ilustracemi Jana Zrzavého, které svou snivou atmosférou básně doplňují. 01-037-88... celý text

brumais
17.06.2017 5 z 5

S knihou jsem se seznámila kvůli povinné četbě.

přítelMonk
17.06.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbí. Ke knize jsem se dostala kvůli povinné četbě.

Elizabeth666
15.06.2017

Když jsem rodičům řekla jestli by mi tuto knihu nekoupili, koukali na mě jako kdyby jsem na hlavě měla slona.

Kytice je nádherná kniha která má v sobě sbírku básní, rozhodně doporučuji, protože na 100% stojí za přečtení a ne každá báseň končí špatně.

Vevo
11.06.2017 5 z 5

Přečteno na jeden zátah.Poezii jsem nikdy dřív nečetla,toto je tedy moje první zkušenost.
Všechny básně mě dokázaly očarovat a vtáhnout do sebe.Měla jsem trochu problém s pár slovy.Nejsem zvyklá na tento typ psaní a nic staršího (kromě bájí) jsem nikdy nečetla.Ale díky panu Erbenovy jsem si zase rozšířila literární obzory.

Evaho73
09.06.2017 5 z 5

Krásne balady, ktoré odhaľujú skôr tie horšie stránky ľudského charakteru. Sú stále aktuálne a ukazujú nám aké dôsledky môže zanechať chamtivosť, nevera, zrada....

Adilajla
08.06.2017 5 z 5

Překrásná kniha, kterou už od dětství jsem si vybírala na recitační soutěže a stále znám některé části. Klasika, která si zaslouží číst

DeniseMarini
08.06.2017 3 z 5

Všichni bychom to měli číst, ale není to úplně můj šálek kávy...

Lessana
06.06.2017 4 z 5

Nikdy som neobľubovala rozbory básní, skôr naopak. Všetky tie daktyly, trocheje, spondeje a jamby, metrum a rýmy... prichodilo mi to ako strata času. Vzrušovať sa nad formou poézie namiesto vychutnávania si pocitu z nej. Chvalabohu, už sú tie (školské) časy dávno preč a môžem sa potešiť bez fádneho teoretizovania (hoci - úvodná stať tohto vydania z r. 1982 mala tendenciu čitateľa odradiť a vnútiť mu opäť šablónovitú akademickosť).
Erbenovi patrí vďaka, že prácne, po archívoch (hoci v nich pracoval) zozbieral a tak krásne prebásnil národné povesti a balady. Pridal im tým nadhodnotu a zachoval ich pre ďalšie generácie.

Margie94
03.06.2017 4 z 5

Básně moc nemusím, ale podle mě je Kytice knihou, kterou by měl každý za život přečíst :)

Topsinka
25.05.2017 1 z 5

Nemám ráda smutné konce u ničeho - proto jsem se musela přemlouvat k přečtení Kytice. Nejspíš bych to ani nikdy neudělala, ale bohužel přišla povinná četba. Přesto, že K. J. Erben je jistě skvělý spisovatel a balady nejsou po literární stránce špatné, nelíbí se mi. Působí ponuře a smutně.

IŠ
13.05.2017 5 z 5

K této překrásné sbírce jsem se vrátila po mnoha letech díky synovi, který si jí v rámci povinné četby na základní škole "musel" přečíst. Erben je nádherná a moudrá klasika. Každá jeho báseň je napsaná srozumitelně a kdo umí básně číst, tak jim dobře (po)rozumí a tuto moudrost vnímá. A ten, kdo umí básně také prožít, možná mu i slza ukápne. (Poklad, Kytice) Je to jedna z těch sbírek, která má své stálé místo v knihovně.

ondras666
12.05.2017 5 z 5

Klasika, co víc říct.

michalka S.
08.05.2017 3 z 5

Souhlasím s komentářem od marta 14

marta14
01.05.2017 4 z 5

Prostě taková klasika, kterou by si měl přečíst každý.

mirektrubak
30.04.2017 3 z 5

Zajímavé básně s pochmurnou atmosférou. Zapůsobilo to na mně a jsem rád, že jsem se konečně donutil si Kytici přečíst celou.

TipsyChipsy
27.04.2017 5 z 5

Geniální dílo

notsohappyanny
21.04.2017 5 z 5

Kytice je úžasná. Většinou moc na básně nejsem, ale tohle je výjimka. Společně s Májem jsou to moje srdcovky♥

Ketesh
20.04.2017 4 z 5

Pěkná sbírka, jen co je pravda.

Nelíísek
19.04.2017 4 z 5

Jsem ráda že mezi povinnou četbou k maturitě najdou knihy, které mě zaujmou.

dancadragneel
13.04.2017 4 z 5

Obávala jsem se, že Kytice bude stejná jako Máj a že mě nebude bavit, ale díky bohu tomu tak nebylo. Básně jsou opravdu překrásné, sice smutné, ale snadno pochopitelné a rozhodně zajímavé. Jsem ráda za povinnou četbu, díky které sem měla možnost tuto knihu přečíst.