Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50981/kytice-50981.jpg 4 9321 9321

Karel Jaromír Erben Kytice - domnívám se, že k těmto čtyřem slovům není třeba absolutně nic dalšího dodávat. Je to kniha, která je jedním z klenotů našeho národního písemnictví a mám zato, že snad každý normální a duševně zdravý člověk by byl schopen ocitovat alespoň jeden verš nebo útržek z verše z některé z Erbenových balad (a snad i ti, kteří jinak o poezii ani nezavadí. Vyšla v nesčetných vydáních, posloužila jako podklad k filmu - velmi těžko by k ní bylo možno dodat něco nového, co nebylo dosud řečeno. Proč ji tedy vlastně přidávám ? Je to upozornění pro milovníky hezkých knih - toto vydání je výjimečné tím, že se zde sešli dva umělci - básník a výtvarník - jejichž jména by mohla být synonymy pro kvalitu. Kniha je totiž doplněna ilustracemi Jana Zrzavého, které svou snivou atmosférou básně doplňují. 01-037-88... celý text

Leaena
07.10.2016 5 z 5

Toto je má srdcovka

Zikus
28.09.2016 5 z 5

Precizní.

MirijamFrankl
25.09.2016 4 z 5

Jako ušlo to,ale jsou to pořádné horory.Z toho budu mít celoživotní depresi.
,,Mrtvice z hororů národních".

zuzanagelnarova
18.09.2016 4 z 5

Není špatná i když je povinná :)

kiki11
11.09.2016 5 z 5

Klasika, kterou by si měl přečíst každý.

Tynule
04.09.2016 odpad!

Maturitní četba která se mi dobře četla

Majrek
01.09.2016 5 z 5

Vyhodit Kytici do odpadu je projevem vskutku "vytříbeného" vkusu, asi jako když oslavenec ozdobí vlastní dort hromádkou trusu... Pro mne osobně jsou ovšem verše v Kytici mnohem působivější než např.horory od Cliva Barkera (kterého jistě v žádné zemi doposud nezakázali)... O tom, že se jedná o literární skvost, nepochybovaly generace čtenářů a umělců - vždyť jen kolikrát byla Kytice zhudebněna? Člověk se nemusí s autorem a jeho dílem ztotožnit, ale mohl by uznat alespoň jeho historický a literární význam.

PetiJelinkova
31.08.2016 5 z 5

Krásně děsivá knížka :)

Beltrix
29.08.2016 4 z 5

Balady z této sbírky se velmi dobře čtou, z příběhů až mrazí. Nikdy mě asi nepřestane udivovat, z jak mála slov Erben dokázal vytvořit dechberoucí atmosféru a věrohodný popis prostředí.

MarcelStrnadel
29.08.2016 5 z 5

Tato kniha je pro mě klenotem české literatury. Je to skutečné pohlazení po duši i navzdory tomu, že obsah balad je vcelku tragický až mírně hororový. Tato tragičnost je ale opodstatněná tím, že nám v nadsázce ukazuje provinění (matka vymění své dítě za poklad, nevlastní matka a dcera nepřejí Dorničce štěstí a proto ji zabijí, manželka otráví svého manžela), které je následně potrestáno (téma viny a trestu se prolíná celou knihou). Pohlazením po duši je i pro svoji formu (vytříbený zvukomalebný verš). Problém jsem měl s baladou Záhořovo lože, protože to byla jedna ze dvou balad, které jsem neznal (ze začátku se mi špatně četla), ta druhá byla Věštkyně, ta mi vadila z jiného důvodu, a to proto, že na mě byla příliš vlastenecká. Nejraději mám baladu Svatební košile.

Arwen329
16.08.2016 5 z 5

Velice dobrá kniha. Příběhy jsou strašidelné ale tuhle knihu zbožňuju.

MirijamFrankl
13.08.2016 4 z 5

Budeme to číst na podzim ve škole(respektive povinná četba).Trochu se toho bojím.Jsem sice opravdu vášnivá čtenářka,avšak slyšela jsem,že jsou to dost hororové básně a už tu knihu předzívám Mrtvice.
Ale nechám se překvapit...

sarhema
04.08.2016 5 z 5

Klasika české literatury. Četla jsem ji víckrát a stále mě baví.

LucieD81
02.08.2016 4 z 5

Nesmrtelná klasika, Polednicí či umrlcem ze Svatební košile mě strašili rodiče a teď jím straším svoje děti...a čas od času se ke knize ráda vrátím i já.

buccaneerka
01.08.2016 3 z 5

Když jsem ji na SŠ četla, líbila se mi. Dneska už se mi k ní nechce vracet...

Gandalff007
21.07.2016 5 z 5

Pro mě jedna z největších klasik české literatury.

lucille48
18.07.2016 5 z 5

Moc se mi líbí, a kupodivu jsem si oblíbila "Dceřinu kletbu", kterou obvykle všichni opomíjejí. Někdo může namítat, že je to ponuré, ale toto dílo jsem já, osobně, četla moc ráda. K maturitě doporučuji, je to známé a dobře se o tom mluví.

PriyaTv
09.07.2016 5 z 5

Pro mě klasika

AllyKumari
06.07.2016 5 z 5

Spolu s "Babičkou" pro mne Kytice představuje to nejkrásnější z české lidové kultury. Mistrovsky zpracované lidové motivy, které neztrácejí kouzlo a dodnes dýchají tichou nostalgií. I když je pravda, že moji nejoblíbenější veršovánku nemá na svědomí Erben, ale jeden z mých žáků: "Vstávej umrlče ho la la, bude z tebe fiala!"

SelenaDemi428
02.07.2016 5 z 5

Povinná četba, té se hodně vyhýbám. Obvykle mám rozečtené tři knížky - jednu normální, druhou anglickou a třetí do povinné četby. A do té se většinou fakt nutím. Dnes jsem si ale řekla: "Míšo, musíš!" A Kytice mě fakt bavila, přečetla jsem jí za chvilku a tím jsem splnila i další část čtenářské výzvy.