Kytice balad

Kytice balad
https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97943/kytice-balad-97943.jpg 4 9321 9321

Pověsti národní: Kytice Poklad Svatební košile Polednice Zlatý kolovrat Štědrý den Vodník aj. Výbor z prvotin, písní a překladů: Řevnivý Dobrou noc Tulák Žežulka aj. Výbor uspořádala, medailón o autorovi a ediční poznámku napsala a biografickou tabulku sestavila Marie Řepková. Edičně připravil a textologickou část ediční poznámky napsal Rudolf Skřeček. 22-016-82... celý text

IvetaZ
20.04.2022 5 z 5

Nejlepší básnická sbírka pro ty, kteří poezii neholdují stejně jako já a pokaždé mě šokuje, jak kruté mají často básně konec. Nejradši mám Vodníka, Vrbu a Svatební košili. Kdysi přečteno, a rozhodně ne naposledy, i poslechnuto jako audiokniha.

Filomena1961
19.04.2022 5 z 5

Nadčasová kniha, nejznámější Erbenovo dílo. Básnická metoda Erbenova má zcela specifické rysy. Svůj básnický výraz opíral o lidový jazyk, užil maximálně stručnou popisnost, dokonalou přesnost výrazu a rozhodující v jeho poezii se stala funkce dialogů a prudký dějový spád, To všechno dohromady dává Erbenovým baladám dramatický ráz.

lubtich
07.04.2022 3 z 5

Jen pár poznámek:
Je zajímavé, že když člověk dosud tuto knihu nečetl a přitom v povědomí má obsah těch nejznámějších básní, má nutkání se zaměřit právě na ty, o nichž příliš tušení neměl (u mě to byla Lilie, Dceřina kletba, Záhořovo lože a Holoubek), nebo na ty rámcové (Kytice a Věštkyně), které soubor ucelují. Dynamické a archetypální, jasně, ale na větvi z toho nejsem, nejzajímavější stavbou se mi zdálo Záhořovo lože.
Ten Erbenův všemohoucí osud je teda pěkně štvoucí, domnělý pradávný řád může být narušen sebemenší neposlušností a už jsou usekány hlavy, ruce a tak. Společenské prostředí jako by nebylo.
Tak tragické to ale není, protože sem tam se nějaká postava rozhodne obrátit k Bohu, čímž jsou hříchy odčiněny. Nebo teda odčiněny nejsou a pak jsou tam samý hroby a zpřerážený končetiny.
Klíčová slova: osud, ženy, vztahy, děti, křesťanství, pověsti, vlastenčení.
Každý to číst nemusí, stejně jako všechny ostatní knihy, zdar!

Kamča435
04.04.2022 5 z 5

Klasika, kterou by si měl přečíst každý.

Michelleee
28.03.2022 4 z 5

Moje nejoblíbenější balada je Vodník.

HynekKyblík
19.03.2022 5 z 5

Nebudu tady předstírat, že jsem nějakým velikým fanouškem poezie. Existují však knihy, u kterých vždy rád udělám výjimku. Kytice je právě jednou z oněch mála básnických sbírek, ke kterým se vždy rád vracím. Její balady s sebou přinášejí nereplikovatelnou strašidelnou, smutnou atmosféru a velice jednoduše se čtou.

LucyBrand
15.03.2022 5 z 5

Myslím, že by měl povinně přečíst každý. Úžasná sbírka i pro "nemilovniky" poezie. Nejsem zrovna čtenářka básní, ale tato sbírka ve mne něco zanechala. Měla jsem jí na základce jako povinnou četbu, četla se mi dobře a neměla jsem ke knize výtku.

boticelli
13.03.2022 5 z 5

Knize dávám plné hodnocení hlavně díky magickým ilustracím Miroslava Huptycha, které svou morbidní poetikou bravurně navodí tu správnou náladu této sbírky ponurých básní.

natynka21
17.02.2022 5 z 5

Kytici jsem četla poprvé na základce, kdy jsem tomu neměla vztah, byla jsem z toho vykulená a bála jsem se. Podruhé jsem ji četla na gymplu k maturitě a to bylo o poznání jiné čtení. Musím říct, že Kytici mám mnohem radši než Máj.

Sybelle
09.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Poučná, pověrčivá a hlavně lidská. Příběhy z této sbírky, zná asi každý. Principy a ponaučení obsažené v těchto básních jsou platné dodnes. Čtou se dobře i ve formě básně. Osobně jsem zapomněla na méně známou báseň ze sbírky "Věštkyně", která překvapila.

Artemisis
03.02.2022 5 z 5

Vzpomínám, jak jsme si museli zvolit jednu z těch básní a naučit se ji nazpaměť.

Aninka36
01.02.2022 5 z 5

Hrozivé balady v nádherném podání Erbena.
Mé oblíbené klasiky -Vodník,Svatební košile a Polednice.

Guarnere
23.01.2022 5 z 5

Kytici samozřejmě moc dobře znám, zajímavé ovšem je, že až nyní jsem prvně četla Záhořovo lože a Holoubka. Nevím, jak se stalo, že jsem je před tím přeskočila. Všechny balady rychle plynou, Záhořovo lože je trochu obtížnější oříšek, o to víc před Erbenem smekám, opravdu uměl navodit atmosfér. No a krásné ilustrace Míly Fürstové tomu všemu dodávají pomyslnou třešničku na dortu.

Zuzanka45
22.01.2022 5 z 5

Moc krásně napsané. I přesto, že jde o básně, se dají příběhy skvěle pochopit a dobře se čtou. Doporučuji se podívat i na film, ten je za mě také moc pěkně propracovaný.

Tereza137
08.01.2022 4 z 5

Pro mě klasika na maturitní četbu. Kniha zabavila a byla poměrně krátká.

Kája_14
04.01.2022 3 z 5

Krásná sbírka básní... některé jsem ani neznala ale všechny básně byly krásné. Já tedy osobně nejsem zvyklá na některá zastaralá slova nebo výrazy, proto jsem to musela číst vícekrát a zhlédnout film Kytice, která je také naprosto úžasná...

Karoley
04.01.2022 5 z 5

Kytice je moje srdcovka, už jako malá jsem odříkávala zpaměti celé balady. Mezi mé nejoblíbenější patří Svatební košile, Polednice, Vodník a Zlatý kolovrat.

petraj30
04.01.2022 5 z 5

Nostalgické a sentimentální vzpomínky? Ale jistě. Tahle sbírka mě provázela od základní školy stejně jako každého z nás, nicméně já jsem ji nesnášela, tedy alespoň v té době a myslím že jsem nebyla zdaleka jediná.
Pamatuji si jak mi horko těžko lezly do hlavy verše s nesmyslným textem, ale v té hlavě mi kupodivu zůstaly do dnes. A komu taky ne, že?
Měla jsem z toho strach už na základní škole, ale děsí mě to i teď v dospělosti Pořád mám z toho husí kůži. Moje nejoblíbenější balada byla a stále zůstává Svatební košile, jak veršovaná tak filmová.
Teď už se na to dívám jinýma očima, možná zkušenějšíma. Proto o téhle knize můžu říci, že právem patří mezi poklady české literatury a pokud nezruší školní docházku tak to jistě ještě dlouho poklad bude. Ale stejně si myslím, že je to sbírka, kterou dokáže člověk ocenit až ve zralejším věku. Nad některým slovním spojení a výrazy tápu dodnes.
P.S. Co všechno se musí člověku honit hlavou, aby napsal takové psycho? Tahle sbírka je dokonalá, i když má v sobě jistou formu zvrácenosti

iva1154
03.01.2022 3 z 5

Dodnes mě některé pasáže opravdu děsí. Povinná četba, která ale určitě není na škodu.

markyticka
31.12.2021 5 z 5

Kytice, myslela jsem si, jak jí znám. Úplně jsem se pří čtení zhrozila, že závěrečnou báseň Věštkyně, si nepamatuji vůbec, ani při čtení se mi nic nevybavilo (zdá se mi i nejslabší). A že když recituji Mateřídoušku, že vynechávám celou jednu sloku, kterou si prostě nepamatuji. Je to už dlouho, co jsem tuto knihu četla celou. Ale stojí to za to.