Kytice z pověstí národních

Kytice z pověstí národních
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397413/mid_kytice-z-povesti-narodnich-2Yk-397413.png 4 9224 9224

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností.

Marčullkas
22.07.2013 5 z 5

Soubor povídek, opravdu kytice naší literatury. Z příběhu plyne ponaučení.

pkr
16.07.2013 4 z 5

Kytice má pěkný příběhy; takový hezky morbidní. I když je to poezie, bylo to celkem srozumitelný a lehce stravitelný.

bbara155
28.06.2013 5 z 5

Nejkrásnější básně, jaké jsem kdy četla. Geniální a dokonalé. Libozvučné verše, kdy člověk všechno úplně vidí, slyší i ochutnává. Tuto knihu považuji za národní poklad.

Petrasuvicka
25.06.2013 3 z 5

Musím se přiznat, že Záhořovo lože jsem ještě nepochopila :D, ale jinak dobré, na to, že nemusím básničky

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Jedním slovem: SKVOST

Lorelei13
11.06.2013 4 z 5

Už navěky uvidím to lože Záhořovo... ;)

budíček
08.06.2013 5 z 5

„Byla noc, byla hluboká,
měsíček svítil z vysoka
a ticho, pusto v dědině,
vítr burácel jedině.“

Kytice je naše klasika a je to krásná klasika. Četla jsem ji několikrát a mnohokrát ještě číst budu, protože se neomrzí. Balady v ní se hezky rýmují (i v citaci jsem použila jen náhodný verš, který mi zrovna padl do oka a zalíbil se mi), verše vystihují přesně tu místy ponurou atmosféru děje, tajemnost času i postav a samotný děj nenudí ale právě naopak. Místy působí až mysticky, místy je drsná... Dodnes si pamatuju, jak jsme se učili povinně Vodníka, Polednici, a část Svatební košile a pamatuji si je pořád:) A taky na tu mou naturalistickou kresbu v sešitu literatury, ke které jsem se inspirovala, poté co jsme v hodině četli Zlatý kolovrat (škoda, že už ten sešit nemám :)). Kytice se čte sama a má rozhodně i dnešnímu čtenáři, co přinést. Pokud povinnou četbu tak Kytici rozhodně !

ForiCZ
07.06.2013 4 z 5

Až na poslední baladu (Věštkyně) se mi tahle kniha četla velmi dobře a docela se mi líbila, byť ve mně občas vyvolala poněkud zvláštní asociace (u Svatební košile jsem si vzpomněl na Müllerovo "Srdce jako kníže Rohan", ehm). Nedokážu říct, která z těch balad byla nejlepší, všechny byly perfektní.

Allen28
05.06.2013

jak já to miluju... nádherné balady

klarka05
03.06.2013 5 z 5

Klasika, ke které se vždy ráda vracím.

Chensie
28.05.2013 5 z 5

Tuto básnickou sbírku miluju!

evasamankova
23.05.2013 4 z 5

Strašidelná "černá" klasika. Povinná četba na škole. Ta z těch příjemnějších.

pakoshka
22.05.2013 5 z 5

Vodníka mi babička četla místo pohádky na dobrou noc. Vděčím ji za mou lásku k Erbenovým veršům. Skvostné dílo!

Neon
21.05.2013 5 z 5

Ale jo.. vážně je to skvělá kniha. Doufám že dost lidí poučila.

Veronica
17.05.2013 5 z 5

Kytice je dobré dílo,které by si každý měl alespoň trochu „přelouskat“ v některých částech i poučné.

tyzik.cejka
14.05.2013 2 z 5

já teda hmmm mám radši pohádky Erbena než tohle

YOZIK
12.05.2013

Četl jsem jenom svatební košili s obrazovým doprovodem Aléna Diviše a to propojení malby a písma je parádní.

zapina
11.05.2013 5 z 5

Dokonalost. Uplně mě očarovala.. znám ji snad celou nazpaměť.. každý by si měl tuto knihu aspoň jednou přečíst!

Michaela91
07.05.2013 4 z 5

Tuto knihu by si měl každý přečíst. Moc pěkně napsané čte se to samo. Moc se mi líbí.

Misan1993
03.05.2013 3 z 5

NEbylo to zlý čtení, ale pro většinu myslím že jen povinná četba ne? No co dodat, při osobním výběru bych po ní nesáhl :)