Létající koberec
Richard Halliburton
Cestopis známého autora o cestě letadlem ve stopách literárních dobrodruhů.
Literatura světová Cestopisy a místopisy
Vydáno: 1937 , Družstevní práceOriginální název:
The Flying Carpet, 1932
více info...
Přidat komentář
Skvělé. Znala jsem výběr Odeonu Tisíc a půl dobrodružství, ale určitě stojí za to přečíst si všechny Halliburtonovy cestopisy nekrácené, v původně vydané podobě. Nejvíc se mi líbily reportáže z Afriky (Timbuktu, legie), Persie a Himaláje.
Jako první jsem četl knihu Královskou cestou za romantikou, která se v autorově životě udála před výpravou Létajícím kobercem. Část cesty směřuje do podobných míst, a tak bylo zajímavé sledovat rozdíly mezi cestováním po souši/moři a s využitím vzdušného prostředku.
Tu krásnou dobu, kdy se cesta (a zejména letecké dobrodružství) mohla uskutečnit tak nějak samospádem, s volností a možností natankovat u Shell Oil Standard Company i "uprostřed" pouště, si už nejspíš budeme připomínat pouze v této knize. :)
Moje druhá kniha od RH, po Sedmimílových botách. A rozhodně nezklamala. Na Halliburtonovi se líbí, jak dokáže výborně propojit historii navštěvovaných míst s jeho pobytem. Historky zajímavé, navíc příběhy osvěžující.
Za mě osobně nejlepší kapitola s íránskými (perskými) princeznami. To jsem se smál na celé kolo.
Jediné mínus při čtení vidím v neustálém listování na vysvětlivky. To je ale věc okrajová, takže toho, kdo se o ně zajímat nebude, rozptylovat nebudou.
Autor je snílek - a stejně snové je i jeho pojetí cestování... Autor je blázen - a tak jsou i stejně bláznivé jeho příhody...
Moje několikátá kniha od RH. Opět úžasná.
Na RH se mi líbí nejen odvaha s jakou se pouští do svých dobrodoružství, ale i to s jakou duší romantika a kluka je dokáže prožít potažmo převést do knihy. Zde úžasný letecký cestopis z doby skoro před 90 lety!
Jedno doborodružství lepší než druhé.. namátkou cizinecká legie, Persie, lovci lebek, Mount Everest, ..
Mám dvě vydání: z roku 37 a z roku 68. To novější obsahuje více fotek a víc aktualizoaných komentářů, to starší se mi víc líbilo jazykově.
Nádherné, autorovi lze jen závidět.
Halliburton mi tak trochu připomíná jiného maniaka, který to, co četl bral doslova za bernou minci a sice jistého Schliemanna - na rozdíl od něj se ale inspiroval hrdinskými skutky, takže se plavil ve stopách Odysseových, plaval přes Bospor a dělal spousty jiných ptákovin, jako je i cesta kolem světa popisovaná v této knize. Nespěchal, dal si na čas a hezky si to užíval, až na momenty, kdy jej strčili za katr (cestou dvakrát). Možná si to užijete i vy. Ty nepříjemné momenty vám předpokládám nehrozí.
Část díla
Až do Timbuktu
1932
Bílá královna bornejská
1932
Bohyně Matka světa
1932
Cizinecká legie - pro a proti
1932
Dnové galilejští
1932
Autorovy další knížky
1986 | Tisíc a půl dobrodružství |
1968 | Létající koberec |
1966 | Nádherné dobrodružství |
1958 | Cesty za dobrodružstvím |
1972 | Královskou cestou za romantikou |
Jako v každé ze svých bohužel jen pěti knih i zde Halliburton potvrzuje, že je absolutní NUMBER ONE ve světě cestopisu. Nikdy jsem nečetl nic jiného, co by se mohlo mírou strhujícnosti a šťavnatosti textu srovnávat s tímto autorem. Vřele doporučuji!