Agent 6
Tom Rob Smith
Lev Děmidov série
< 3. díl
Lev Děmidov, hlavní postava kriminálních bestsellerů Dítě číslo 44 a Utajovaný projev, už není členem moskevské tajné policie. Poté co byly jeho žena Raisa a dcery Zoja a Jelena zařazeny do delegace nazvané Mezinárodní mírové turné studentstva a vyslány do Spojených států, však znejistí. A právem: bez možnosti jakkoli zasáhnout sleduje, jak politická mašinerie šedesátých let nemilosrdně zničí jeho rodinu. Lev však není z těch, kdo se s tím smíří. Na vlastní pěst se vydává po stopách člověka, který ví, co se v New Yorku té tragické noci odehrálo. Člověka označovaného jako Agent 6.... celý text
Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: 2013 , Knižní klubOriginální název:
Agent 6, 2011
více info...
Přidat komentář
Skvělý špionážně dobrodružný příběh, výborně prokreslené postavy i prostředí. Naprosto nechápu hodnocení zde ....
65% - Třetí pokračování příběhu bývalého příslušníka MGB Lva Děmidova zasazeného do poněkud fiktivně popsaného Sovětského svazu za Stalinovy a Chruščevovy vlády a Afghánistánu v roce 1980 jsem četla pro změnu v češtině, ale nepřišlo mi to jako zásadní rozdíl ve vnímání knihy, takže čest překladateli za umění zachovat styl toho jak Smith píše.
On totiž píše pořád tak nějak stejně - zkrátka jako nadšený anglický studentík, který si načetl o situaci v SSSR (a zde i v Afghánistánu) všechno možné, ale jeho schopnost popsat, jak by jím navozené situace probíhaly (pokud by se tak opravdu mohly stát, což asi těžko) a jak by je postavy prožívaly je zkrátka omezená tím, že sám nikdy v podobném režimu nežil. Když Lvova manželka Raisa přijíždí jako vedoucí zájezdu do New Yorku s adoptovanými a nyní již dospělými dcerami Zojou a Jelenou, aby tam na půdě OSN odehráli koncert, je celkem úsměvné číst si o tom, jak si člověk ze Západu představuje, že člověk z SSSR návštěvu v USA vnímal (a jak to vnímali američtí agenti). Celá ta historka kolem černošského zapomenutého zpěváka Austina, který se snažil v USA prosazovat komunistické myšlenky (a jak potom dopadl), je těžko uvěřitelná - ale tak zase nás autor obšťastnil při jeho dávné návštěvě Moskvy flashbackem o tom, jak to tehdy bylo s tím Lvovým a Raisiným seznámením.
No a pak přijde v anotaci zmiňovaná tragédie a příběh se přesune o několik let později do Afghánistánu, a přestože mi dějová linka o Lvovi jakožto poradci při snahách Sovětů o okupaci připadala asi tak nejčtivější z celé knihy (zejména ta senzační část o tom, jak se odtud dostal do USA), byla to v podstatě taková nadbytečná vsuvka, v níž autor zúročil svůj zájem o tuto část historie, ovšem ani zde jsem jeho popisům života a uvažování běžných Afghánců, jak těch, co se přidali k okupantům, tak těch, co byli ochotni položit život svůj i ostatních v boji proti nim, nedokázala uvěřit. A tomu naivnímu melodramatickému závěru v SSSR už vůbec ne.
Mně tyhle věci prostě berou. Smith dokáže vybudovat napětí a probouzet ve čtenáři zvědavost.
Asi na stejné úrovni jako Utajovaný projev. Bavil mě začátek i konec, ale uprostřed knihy je velmi dlouhá odbočka do Afghánistánu, která je úplně zbytečná, a je tam jen kvůli tomu, aby dal autor příběhu atraktivní pozadí sovětské invaze. I za cenu toho, že musel zápletku zastavit o 15 let (začátek se odehrává v 1965)
Za mňa oveľa lepšie než druhý diel. Tým som bola doslova sklamaná a som rada, že tentoraz to tak nebolo. Celý dej odohrávajúci sa v USA, v Afgánistane i v Rusku bol pre mňa zaujímavý. Všetka tá mladícka naivita, nekončiaci strach a ústupky pod nátlakom režimu, boje o moc, čo sa nezastavia pred ničím, politické intrigy, špičkovanie agentov jednej i druhej strany, záver hodný pokračovania. Páčilo sa mi to.
(SPOILER) Třetí díl série byl nemastný - neslaný. Stejně jako u druhého dílu jsem objevoval hodně "nedotažených" záležitostí, což je škoda. Nejvíce mě bavila část v Afghánistánu, kde byla zajímavá zápletka a přival dalších hlavních postav. Trochu mě mrzí skok mezi návratem dcer z USA a rovnou skok o X let později do Kábulu. Postavy Lvových dcer měly zajímavý potenciál i v tomto příběhu, ale nakonec jsme se s nimi museli spokojit jen na pár stránkách. Čekal jsem jak to se Lvem dopadne, ale konec v podobě šťastného shledání s dcerami ukazuje na možný čtvrtý díl? Uvidíme!
Docela mě překvapilo, že má kniha nejmíň procent z celé série. Mně osobně nadchla o trochu víc než druhý díl. Byl to prostě zase skvělý náhled do nelehké doby a jsem ráda, že jsem si sérii přečetla.
Celá série byla pro mě zajímavá. Na zajímavých historických událostech autor postavil docela reálný život Lva Děmidova. Mocenské zájmy jsou vždy až na prvním místě. Život a osudy jednotlivce mnoho neznamenají. Tak to bylo v minulosti a je i v současnosti.
Kniha měla dobrý rozjezd, dost hluchý střed, a běžící konec. Chybělo mi trochu jakéhokoliv amerického happyendu...pro mě zajímavý pohled do historie - Afgánistán vs. SSSR
O něco slabší kniha než první a druhý díl,ale opět velmi čtivé,Lev mi nějak přirostl k srdci bude mi chybět.Vřele doporučuji k přečtení.
Jedna hvězda za retrok nádech. Jinak byla knih bohužel plná balastu a neskutečně roztahaná...
Obsahuje spoiler!!!
Myslela jsem, že utajovaný projev je děs běs, tahle kniha je ještě větší děs běs, ale až od druhé poloviny, kdy umřela Raisa, v ten moment je kniha vleklá a nudná a nějaký Afganistán do téhle série absolutně nezapadá, začne být opět zajímává v momentě kdy se vydá KGB... Bohužel u tohohle autora se děje klasická věc - každá další knížka upadá
Nejdříve nadšení, poté deziluze a nakonec zklamání – to jsou mé dojmy z Agenta 6 v kostce. Naprosto mě nadchla první třetina, ve které Tom Rob Smith perfektně vykresluje situaci v Americe za časů „honů na komunisty“, které byly v mnoha ohledech stejně demagogické, jako sama socialistická paranoia. Kdo zkrátka nebyl s nimi, byl proti nim a svou propagandou dokázali zničit život člověku stejně jednoduše jako konkurenční Sověti. Navíc se zápletka nečekaně komplikuje a Lev Děmidov nemá možnost smysluplně zasáhnout, což do příběhu vnáší paralyzující prvek zoufalství.
S další částí jsem však měl už problém, protože celá Afghánská epizoda postrádá smysl vůči hlavní dějové lince. No a v posledních sedmdesáti stranách se sice vracíme zpět k ústředním událostem, ale jen proto, aby Lev propadl nemoci zvané: „Celý život jsem zasvětil pomstě a teď, když je hotovo, jsem zjistil, že mi odveta nijak nepomohla.“ Slečinka. Alespoň že závěr románu byl správě depresivní. Jako ostatně celá historie SSSR.
Štítky knihy
Afghánistán detektivní a krimi romány Rusko 20. století USA (Spojené státy americké) 80. léta 20. století Sovětský svaz studená válkaAutorovy další knížky
2009 | Dítě číslo 44 |
2016 | Farma |
2011 | Utajovaný projev |
2013 | Agent 6 |
2009 | Čas pomsty / Vzpomínáš si? / Dítě číslo 44 / V šachu - zkrácené verze |
Tak bohužel třetí pokračování ságy Lva Děmidova, bývalého agenta KGB, potvrdilo sestupnou tendenci kvality a od čtyř hvězd jsem se dostal až ke dvěma. Zobrazení socialisticky naivní paranoie ve SSSR a i čarodějnický hon na komunisty v JÚESEJ v rámci úvodních desítek stran jsou těmi nejlepšími částmi knihy, zbytek je nezáživný a utahaný balast včetně neopodstatněné Afghánské epizody. A konec - no větší melodrama jako v Americe, tak v Sajuzu jsem dlouho nezažil - slabota - 40 %