Dítě číslo 44

Dítě číslo 44
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198770/dite-cislo-44-198770.jpg 5 2281 2281

Lev Děmidov série

Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatyla. Příslušník MGB Lev Děmidov pátrá po pachateli vražd dětí, ačkoli tím porušuje veškerá nařízení svého úřadu, ruské tajné policie, a nakonec riskuje život. Thriller s reálným pozadím odehrávající se v Rusku na počátku 50. let nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

Gibis
18.09.2016 5 z 5

Dítě číslo 44 je kniha, na kterou jen tak nezapomenete. Při čtení příběhu z doby Stalinovy hrůzovlády člověk pocítí vděčnost za to, v jaké době a zemi žije. A to skutečnost byla jistě ještě mnohem děsivější. Zajímavé je, že skutečný případ Andreje Čikatila se odehrál o desítky let později, tedy v úplně jiné době, ale jeho vyšetřování zřejmě provázely hodně podobné těžkosti, protože ani v této době se nepřipouštělo, že by Sovětský svaz mohl mít masového vraha.
Ze Lva jsem měla smíšené pocity a nevěděla, jestli ho nenávidět nebo obdivovat. Všichni sice víme, jak by bylo správné se zachovat, otázkou ovšem je, kolik z nás by dokázalo být hrdinou tváří v tvář drsným praktikám MGB...

SlamLenka
17.09.2016 5 z 5

Bylo to silné a syrové, děj se dal jen výjimečně tušit, nikoli však jasně předvídat, pořád překvapoval a byl opravdu dynamický. Nedokázala jsem přestat číst, i když to bylo drsné - prostě jsem potřebovala vědět, jak to bude dál, jak to skončí. Místy z toho dost čiší zoufalství, bezmoc, hrozně moc jsem si uvědomovala, jak nechutná bestie dokáže člověk být. Prostě z toho šel mráz po zádech.

NADEI
12.09.2016 5 z 5

Od přečtení této úžasné knihy,uběhl už nějaký čas, ale stále ji nemohu dostat z hlavy,pořád na to musím myslet,ale bohužel nemůžu sehnat další.

MissiPippi
09.09.2016 2 z 5

Po Hlavě XXII se mi Dítě číslo 44 četla jak pohádka před spaním, tak jednoduše je to psáno.

První kapitola dokonale zaujme. Dalších 150 stran jsem byla ale plná pochybností, jakou má kniha páteřní linku. Nemluvě o "Murakamiho prokletí" opakovat stejné poznatky dokola. Ano, pak přeci jen následoval děj plný zvratů a akce, ale čtenářsky násilných, těžko uvěřitelných. Zkrátka styl amerikano, na který jsem mírně vysazená. A sotva se to začalo rozjíždět, člověk při první zmínce o brýlích věděl, jaké bude rozuzlení.

Nevěřím převrácení osobnosti Lva, nevěřím náhlé oddanosti Raisy, nevěřím ochotě pomoct skoro všech v druhé půlce děje, nevěřím závěru. Celé je to takové fantasmagorický a primitivní.

Oceňuji čtivost a umění zaujmout první kapitolou.

Domca1
30.08.2016 5 z 5

Takýto zvrat v knihe som nečakala. Výborný štýl písania, krutosť strieda krutosť, ale vy proste musíte čítať ďalej. Dokonalo vystihnutá atmosféra.
Jedna z najlepších kníh, aké som kedy prečítala.

papajapa
24.08.2016 5 z 5

Nějak nedokážu pochopit, že tuto knihu a Farmu napsal jeden autor. Farma nebyla špatná, ale hodnotím jako průměr. Zato Dítě číslo 44 byl nářez. Ještě teď se nemůžu vzpamatovat z praktik tajných služeb a života obyčejných lidí za dob Stalina.

Adapa
19.08.2016 5 z 5

Hodně krutá a syrová kniha. Přenese nás do temné doby stalinismu a bezmoci.
Román je hodně čtivý, plný zvratů. Celkem brzy se dá přijít na to, co spojuje vyšetřovatele i pachatele, ale důvod toho spojení mě nenapadl.
Hodně na mě zapůsobilo i manželství Děmidových, jak ho každý viděl z jiné strany.

Této knize se nedá dát méně jak pět hvězd.

natkaf
18.08.2016 4 z 5

Tuhle knihu bych popsala jako krurou. A moc se mi líbila. Užívala jsem si nečekené zvraty, při kterým jsem pokaždé seděla s otevřenou pusou. Hodně jsem vnímala atmosféru, ta na mě dýchala maximálně. Pokaždé jsem měla o hlavní hrdiny strach a bylo to o to horší, že tehdejší režim byl inspirovaný skutečností. Charaktery mi přišly propracované a moc se mi líbil vývoj Lva - jak se z něj stal člověk. Na druhou stranu se mi ze začátku moc nelíbila ta politika. Chápu, že pro děj to bylo podstatné, ale já bych to brala a trochu kratší, protože jsem čekala na ty vraždy. Na závět knihu všem doporučuju a s chutí se vrhám na další díly.

sestrenka
18.08.2016 5 z 5

je to hrozné a čím dál tím hroznější ... asi tak bych stručně popsala pocity, které vámi budou hýbat při četbě této kruté, třebaže z většiny pravdivé knihy. Byla zde odhalena pravda o stalinistickém Rusku. Výborná kniha - čte se na jeden zátah. Dávám plný počet hvězdiček.

Pepína15
15.08.2016 5 z 5

Děsivý příběh o tom, jak jednoduše může režim utlumit selský rozum a přesvědčit člověka, že to co dává smysl vlastně vůbec smysl nedává. Knížka mě zaujala a byla jsem opravdu zvědavá jak se bude příběh vyvíjet. Pocity jsem však měla jak na houpačce - chvíli mi Lva bylo líto, chvíli jsem ho nenáviděla za to jak se choval. Nicméně tak či tak zanechal ve mě dojem.

Vilas1979
10.08.2016 5 z 5

Knihu jsem poprvé zaregistroval v době, kdy šel do kin film, každý o tom mluvil, každý to četl a každý to chválil. Ačkoliv mám historii rád, detektivní thriller odehravájící se v Sovětském svazu na sklonku Stalinovy hrůzovlády mne nelákala ani trochu. Říkal jsem si: možná, snad, někdy, až nebudu mít, co číst a to ‘někdy‘ nastalo právě teď. Čtení to bylo neradostné a neuvěřitelně depresivní. Horko těžko bych vzpomínal na knihu, která by mne naplnila takovou beznadějí. O tom, co se v té době v Sovětském svazu dělo jsem samozřejmě představu měl, tato kniha však tu představu velmi silně konkretizovala, byť lidé a jejich osudy jsou smyšlení. Autor čtenářům připravil zajímavé dilema, hlavní hrdina, agent MGB Lev Děmidov, je součástí sovětské státní mašinérie, sleduje své spoluobčany, zatýká je, vyslýchá. Je v tom dobrý a o své práci nepochybuje. Postupně jsme však svědky jeho prozření a snad i upřímné lítosti, i tak pro mne bylo těžké pociťovat k němu nějaké sympatie, jistě, snaží se chytit vraha malých dětí, dokonce velkého počtu malých dětí, ale sám má na rukou krev stovek nevinných lidí. Oh, jistě, však jen plnil rozkazy, snažil se přežít dobu vymknutou z kloubů a získat pár výhod pro své rodiče, vlastně nic špatného nedělal, myslel to dobře. Skutečně těžko říct, kdo je větší záporák, zda vrah nebo Lev, který se ho snaží dopadnout. Jinak je to napsané výtečně, zápletka skvěle vymyšlená, je to takový ten typ knihy, která má po přečtení dojezd a člověk na ní hned tak nezapomene. Ač jsem to původně neměl v úmyslu, druhý díl si určitě přečtu.

honZic
10.08.2016 5 z 5

obraz Stalinistického Ruska...potažmo Sovětského svazu je natolik skličující a do detailu zpracovaný, že vraždy o které jde, jsou jen slabý čajíček.

NikaMirka
10.08.2016 5 z 5

Nemohu jinak než za pět hvězdiček. Příběh byl poutavý a napínavý od začátku až do konce. Přesto je zajímavé, že po přečtení této knihy váhám, zda si ještě něco od spisovatele přečtu. Každopádně to není předmětem recenze :). Doporučuji všem, kdo mají rádi příběhy založené na skutečných událostech.

paulinne_b
01.08.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla, doporučuji všemi deseti.

NICA06
26.07.2016 4 z 5

Kniha se mi velice líbila, akorát konec mi přišel trochu odbytý. Jako by autor byl líný vymýšlet něco navíc a snažil se to dopsat co nejrychleji. Ale i tak jsem ji přečetla skoro jedním dechem.

Misha11
26.07.2016 4 z 5

Moc se mi líbilo autorovo vykreslení Ruska a jeho systému, žádné "mazlení se" s postavami se nekonalo a zajímavý příběh se odehrával na reálném prostředí. Dobře byla popsána i změna Leova postoje. Knížka byla zajímavá, plná zvratů a konec se mi také líbil, i když jsem čekala, podle recenzí, něco více morbidního.

chlo0opek
23.07.2016 4 z 5

Zpočátku takové zamotané vícero příběhy, posléze, když se děj roztočí kolem Lva, se už kniha čte mnohem lépe. Hezky propletený děj se nakonec rozuzlí zajímavým způsobem.
Jen teda ten závěr byl takový jakoby rychle useknutý, ale když nad tím tak přemýšlím, mohl být i hořší...

wonderfulbook
21.07.2016 5 z 5

Ze začátku jsem byla spíše skeptická a počítala s tím, že knihu nedočtu. Ale asi po padesáti stranách jsem zjistila, jaký mrazivý příběh v sobě ukrývá. Čím jsem se dostávala dál, tím víc jsem hltala slova napsaná na papíře. Místy mě až mrazilo a byla jsem překvapená, jak dokázal spisovatel brilantně vykreslit tehdejší dobu. Určitě zkusím i další autorovy knížky.

Merynkaw
21.07.2016 5 z 5

Ani se mi nechce věřit, že tento spisovatel napsal Farmu, protože Farma nebyla nic moc a tato kniha je pravým opakem. Nemohla jsem ji vůbec odložit. Bála jsem se rozuzlení, že bude naprosto nesmyslný, ale mýlila jsem se. Knížka byla super od začátku do konce!

JessieEx
09.07.2016 5 z 5

Po prvních dvou stranách jsem knihu asi na týden odložila. Neměla jsem vůbec chuť ji číst. Po přečtení anotace jsem byla přesvědčená, že spadá do žánru, který mi vůbec není blízký. Prostě sama bych po takové knize nesáhla, jenže mi ji donesla kamarádka, ať si ji přečtu. Nakonec jsem se ke čtení dokopala a příběh mi naprosto vyrazil dech. Opravdu bravurně zvládnuté, je to již rok, co jsem knížku četla a tak se mi to rozleželo v hlavě a zůstaly mi z ní jen ty nejlepší pocity.