Dítě číslo 44

Dítě číslo 44
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198770/dite-cislo-44-198770.jpg 5 2281 2281

Lev Děmidov série

Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatyla. Příslušník MGB Lev Děmidov pátrá po pachateli vražd dětí, ačkoli tím porušuje veškerá nařízení svého úřadu, ruské tajné policie, a nakonec riskuje život. Thriller s reálným pozadím odehrávající se v Rusku na počátku 50. let nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

Alienn
08.07.2016 5 z 5

Knihu mám v knihovně už nějakou dobu a pořád jsem k ní nějak neměla odvahu. Výborný thriller, zasazený do doby, která už tak nebyla jednoduchá. Půl hvězdičky bych odebrala za neohroženého hlavního hrdinu, kdy to chvílemi pro mě bylo za hranicí uvěřitelnosti, ale protože to nejde, ponechám plný počet, protože se mi v celkovém dojmu kniha opravdu hodně líbila.

AnetaKor
07.07.2016 4 z 5

Kniha je velmi poutavá už od prvních stránek. Zaslouží si určitě minimálně 4,5 hvězdičky. Prostředí a celá situace je až neuvěřitelná a pro současnou generaci přímo nepředstavitelná. Jediné, co mi prošlo trošku škoda je konec, který je mírně přitažený za vlasy. Už jen jejich putování, kdy lidé po vysvětlení situace jsou ochotni pomoci a nasadit vlastní život, aby vypátrali vraha, je dost nereálná samotný happyend mi přišel vynucený.

Martin1974
01.07.2016 5 z 5

Hodnotím piatimi hviezdami ako thriller, nie ako román na zamyslenie alebo hodnotnú beletriu. Páči sa my štýl písania a autorov výber témy a prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva. Ak som aj čítal nejaký thriller z ruského prostredia, hrdinovia boli obyčajne americkej či inej národnosti. Konečne nejaká zmena..

RiverSong
29.06.2016 5 z 5

Kniha perfektní. Strhující thriller, četla jsem jedním dechem. Oproti tomu film se mi vůbec nelíbil, v kontrastu s knihou mi připadal dost slabý. Knihu ale rozhodně doporučuji

Beky
24.06.2016 5 z 5

Tak tohle bylo hodně psycho ...
Napínavé, strhující, realistické, drsné ... Víc nemám co dodat.

Dymond
24.06.2016 5 z 5

Super kniha, musím se podívat na další autorova díla...

SimonaP
19.06.2016 5 z 5

Napínavá úžasná kniha, kterou jsem jen těžko odkládala. Viděla jsem i film a ten rozhodně nedoporučuji vidět před přečtením knihy. Vůbec neobsáhl hloubku děje a zdaleka nebyl tak strhující.Doporučuji všem, co mají rádi drsné, napínavé thrillery.

Dryáda
19.06.2016 2 z 5

Na Dítě číslo 44 jsem se dlouho chystala s velkým očekáváním, dokonce jsem zvažovala koupi knihy a teď jsem ráda, že jsem to neudělala.

Kniha začíná slibně úvodní kapitolou na Ukrajině i seznámením s Demidovem. Brzy ale začíná děj pokulhávat nejen podivným prozřením hlavního hrdiny, ale i občasným ruským stereotypem (vodka a drogy?). V druhé třetině mě začal opouštět zájem číst dál a poslední čtvrtina byla už natolik absurdní a místy nelogická, že jsem občas převracela oči v sloup (nebudu se rozepisovat, pro ty co chtějí číst, ale stručně: identita vraha, celý závěrečný střet).

Co se týče historické přesnosti, poněkud mě děsí lidé, kteří tuto knihu berou jako zobrazení skutečnosti. Někteří asi zapomínají, že se jedná o fikci. Věřím, že si autor data nastudoval, sám podává seznam literatury, ale taky upozorňuje na historické nepřesnosti a některé věci mi přijdou vyhnány až do extrému. Úsměvné mi přišly momenty, jako vystřižené z akčního amerického filmu (už zde je vidět cílenost na hollywoodské publikum, což se autorovi samozřejmě splnilo): "rozmluva" s Nestorovem ohledně vyřešení zločinu, zlobící startér, pomáhající lidé, kteří po vyslechnutí příběhu okamžitě plánují další postupy...

Kniha je psána hodně jednoduchou angličtinou bez složitých vět i slov, čte se svižně a lehce. Jako odpočinkové čtení pro nenáročného čtenáře fajn, ale Man Booker Prize?

martinasudová
15.06.2016 5 z 5

Líbilo se mi to moc....viděla jsem i film a musím říct, že film je proti knize velká slabota.

Kalina
12.06.2016 5 z 5

Detektivní příběh zasazený do padesátých let v SSSR. No, docela sîla. Osudy lidí poznamenaných válkou, hladomorem a strachem o život. To vše je v knize drsně popsáno. Přesto stojí za to si ji přečíst.

Aderon
10.06.2016 4 z 5

Moje prvni kniha kterou jsem zacal cist. Byl jsem zvedavy jaka je kniha oproti filmu a mohu jenom doporucit. Nekdy jsem se zacetl tak ze jsem ani nevnimal okolni svet a jelikoz ctu v metru a autobuse cestou do a z prace tak je to velmi nebezpecne na prejeti stanice. Postava Lva Demidova me velmi zaujala a pri cteni jsem si ho vzdy predstavoval jako filmoveho herce diky nemuz v me pameti zustala tvar. Vrele doporucuju.

Jančislava
07.06.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila i přes celkem drsný začátek. Nemohu říct, že by mě úplně chytla, proto 4*, alebyla zajímavá. Mohu doporučit.

Petra17
05.06.2016 5 z 5

Dechberoucí příběh ze Sovětského svazu, který stojí za přečtení

zork
01.06.2016 4 z 5

Po prečítaní mám trošku zmiešané pocity, na jednej strane sa mi príbeh páčil, ale až tak ma neoslovil. Ale určite zoberiem do rúk aj ďalšiu knihu, už len zo zvedavosti.

Janet11
30.05.2016 4 z 5

Na to, že se jedná o debut tohoto autora, je kniha opravdu zdařilá. Líbil se mi vypravěčský styl i zápletka knihy byla výborná. Skvěle je zde vykreslena i dusivá atmosféra sovětského Ruska. Jistě sáhnu i po dalším případu detektiva Děmidova.

Ignis
27.05.2016 4 z 5

Normálně nemám ráda knížky, které jsou prezentovány jako detektivka, ale ve skutečnosti je pátrání to poslední o co tam jde. Což je v podstatě případ téhle knížky. O nějakém pátrání se dá mluvit až někdy v půlce příběhu a to je ještě otázka, jestli tomu opravdu říkat pátrání.
ALE je to zajímavě napsaný příběh s působivou atmosférou, takže mě to chytlo i tak a řadím to mezi mé oblíbené knížky.

Evišťátko
27.05.2016 5 z 5

Netušila jsem co čekat od krimi jejíž v děj je zasazen do 50.let totalitního SSSR a byla jsem velmi mile překvapena!Sic konec byl lehce předražený,ale celkové hodnotím velmi dobře!Těším se na další autorovy knihy.

trudoš
23.05.2016 4 z 5

Jestli chcete mít někdy deprese z časů nekompromisního totalismu, neváhejte nad knihou ani minutu. Jasně, furt se to drží v rovině angloamerického thrilleru, takže s děsivou skutečností se to moc srovnávat nedá, přesto dost pravděpodobně sem tam ustrnete. Rok 1953 nebyl pro Rusko velkou výhrou, protože lidská důstojnost zase jednou ztratila veškerou váhu.
Velké plus si bezesporu zaslouží hrdina Lev Děmidov, který po vzoru kapitalistických kolegů bojuje nejen proti zločincům, ale i proti systému samotnému. Ovšem kde to na Západě působí jako cool postoj, tam si Děmidov vyskakuje asi tak pět vteřin, než dostane přes zobák. O to víc je napínavé sledovat, jakým způsobem řeší situaci, kdy se potřebuje dostat na stopu sériového zabijáka, který má na kontě desítky dětských obětí. Fakt, který si socialistická republika ve své zaslepenosti odmítla připustit.
Co se bohužel nepovedlo, je závěr. Finální rozřešení čpí románovou kalkulací, což je škoda především proto, že to absolutně nebylo zapotřebí.

Jodgo
22.05.2016 2 z 5

Pozitivom tejto knihy je, ze aj po tom co si asi v prvej stvrtine uvedomite stupidnost pribehu a asi v 3/4 uz presne viete ako ten nezmysel skonci, stale sa to dobre cita az do konca. Faktom vsak ostava, ze asi kazda trochu dolezita postava sa sprava nelogicky az idiotsky a ma nejake svoje "velke tajomstvo". Dalsia vec co mi (hlavne)vadila bol opis sovietskych realii, zivot vo velkom sajuze nebol jednoduchy, obzvlast nie v obdobi v ktorom sa odohrava dej, avsak kniha v tomto smere prehana az tak, ze je to skor komicke. Nejde samozrejme o literaturu faktu, romanu by sa pre ucel deja dala takato vec odpustit, ale to by autor nesmel nazvat tie myty, bludy a vymysly ako "odchylky od pravdy a historicke nepresnosti". Tazko povedat, ci slo o umysel, alebo je to len dosledok toho, ze autor bol od povojnoveho sovietskeho ruska vzdialeny 3000km a 60rokov, kazdopadne sa vsak vzdialil od reality natolko, ze v tom prekonal aj (mojho doterajsieho favoriata) T.Clancyho v knihe Hon na ponorku a ten veru zdvihol latku poriadne vysoko. Keby boli v MGB skutocne taky idioti, neudrzali by ten komunizmus ani tyzden.

Manyna
21.05.2016 5 z 5

Je to drsný čtení, ještě když si uvědomíte, že takové SSSR (Rusko) skutečně bylo (je)? Knížka super, stránku za stránkou jsem ji hltala. Občas jsem ji musela odložit a tu brutalitu strávit, ačkoliv tam autor některé věci jen naznačuje. Opět jsem nebyla úplně unesená z konce, ale i tak ji hodnotím velice pozitivně. Ps. Občan má právo pracovat, nakupovat, spát.