Lionet & jiné podivné případy
Jana Šouflová
Kdo je Lionet? Rodinný lékař sira Davida Lindsaye a zároveň slavný koroner s četnými známostmi ve vyšších kruzích, zábavný a užvaněný společník s věčně rozcuchanou hřívou šedivých vlasů, nezvladatelným apetitem a cynickým pohledem na svět, jehož modré oči skrývají mnohá tajemství, a nejen ta dobrá. Je ústřední postavou zábavných historických detektivních povídek s prvky absurdity. Lionet líčí bizarní historky, jež se udály v osmi středověkých městech. Hned první případ se stal v Oxfordu, kde se místní učitelský sbor pustil do tak vášnivého akademického sporu, že po sobě začal házet kostmi. Což o to, na lékařské fakultě bývá kostí nadbytek. Nicméně tito pánové používali k házení své vlastní ostatky, čímž značně narušovali klidnou výuku. Lionetovy případy plné magie nás zavedou nejen do Oxfordu, ale i do Londýna, Canterbury, Glastonbury, lázeňského města Bath, irského Kilkenny a také do Prahy.... celý text
Přidat komentář
Knihu jsem četl v době kdy mi umřela máma a černý humor a nadsázka které knihu definují mi hrozně pomohly. Proto mám rádost že se Lionet dočkal profedionálně načtené audioknihy. Aleš Procházka ji totiž načetl skvěle.
Pro ty kteří audioknihám neholdují.
Kniha obsahuje osm případů, které Lionet buď vyřešil, nebo k jejich objasnění radou či dopisem přispěl. Kromě povídky Případ boží spravedlnosti sice čtenář neopustí břehy Anglie, přesto jde o pestrou směsici kuriózních zločinů, v nichž vystupují oživlí mrtví, záhadní tvorové či duchové světců. Jana Maffet Šouflová je Ellis Petersová domácí fantastiky, ale je s ní mnohem víc legrace. I v těch nejtemnějších chvílích si autorka nechala dost prostoru tu na ironickou hlášku, jindy na trefný a vtipný popis nějaké budovy či některého z aktérů příběhu. Oproti Svitkům z Londýnského mostu je v povídkách o Lionetovi mnohem více fantastických prvků a vůbec je to takové příjemně švihlé čtení, v němž autorka neváhala zajít až k hranicím absurdní frašky. Lionet sám je však velkou záhadou a ani chytře rozmístěné narážky na jeho minulost nepomohou čtenáři zjistit, co je vlastně zač. To ovšem autorce nebrání rozehrát spoustu skvěle vypointovaných a černým humorem sršících scén. Jednotlivé příběhy jsou propojené prology Thomase Collinghama, takže byť jde o soubor povídek, působí kniha celistvě. Každá povídka je také opatřena takzvanými Dodatky pro zvídavé, v nichž se čtenáři dozvědí více o historických postavách, které v dané povídce vystupují, či o okolnostech jejího vzniku. Byť v žádném případě nejde o historický román, je na knize vidět, že má autorka nastudovaný nejen místopis, ale také dějiny Anglie a život v období středověku.
Každá správná fantasy má mít mapu a Lionet jich obsahuje hned několik. Kromě mapy Anglie na předsádkách v knize najdeme mapky všech měst, v nichž se jednotlivé příběhy odehrávají.
Kniha je, jak už to u nakladatelství Straky na vrbě bývá dobrým zvykem, vybavena pevnou vazbou, kupou pěkných ilustrací a krásným snímatelným přebalem, škoda jen nedbalé redakční práce u první a páté povídky. Autorka si knihu sama s láskou ilustrovala, a tak je radost sbírku Lionet a jiné podivné případy držet v ruce a číst.
Jsem velmi spokojená! Autorka namíchala skvělý drink. Jako základ vzala středověkou Anglii (a kousek Prahy k tomu), přidala trochu fantasy, okořenila krimi zápletkami a humorem, okrášlila vlastními ilustracemi - a vznikl skvost pro milovníky zmíněných ingrediencí. Poklidné čtení pro ty, kteří chtějí knihu vychutnat. Dokonce mi nevadilo, že jsou to povídky, přestože je nevyhledávám. Obvykle se na konci sebelepší povídky cítím ošizeně, příběhu chybí délka. Zde je vše propojeno osobou Lioneta, takže abstinenční příznaky nenastávaly.
Mou srdeční záležitostí je bratr Cadfael od Ellis Petersové. Máte-li ho také v oblibě, Lionet vás nezklame.
A já už se těším na Svitky!
Nebylo to špatné a dokonce jsem se nasmála, ale Svitky jsou svitky. Njevíce mě bavily povídky s Lionetem a Thomasem, nebo alespoň s Lionetem. K ostatním postavám jsem si nestihla za povídku udělat vztah.
Kniha přináší osm povídek, v nichž se řeší detektivní případy spojené s nadpřirozenými úkazy v historických kulisách středověké a raně novověké Anglie a renesanční Prahy. Skvělá historická fantasy se sympatickými hrdiny a humorem.
Sympatické postavy a zaujímavé záhady, ktoré vyriešim už na začiatku príbehu.
Jediné, čo by som mohol vyčítať je, že mi to príde ako Agatha Christie cez kopírku.
Ak ignorujem túto veľmi intenzívnu "inšpiráciu," tak som sa celkom bavil.
Líbilo se mi realisticky vykreslené prostředí, uvěřitelné charaktery, chytré příběhy, zajímavosti na závěr a pochopitelně Lionet, který je přes všechny nectnosti moc fajn chlap. A taky to, že zápletky jsou sice nakonec vyřešeny a spravedlnost nastolena, ale jinak to funguje přesně jako v reálném životě (= špatné věci se občas stávají i hodným lidem). Zvlášť u Anděla jsem měla pocit, jako bych sledovala některý z novodobých případů, ve kterých je člověk na základě falešného obvinění atomaticky považován za darebáka a násilníka. A co se mi nelíbilo? No... že už je konec.
(SPOILER)
Zaujala mě recenze a obálka je krásná. Měly mě varovat Straky na vrbě. Takže mi skřípal hned úvod, kdy se sir Thomas v roce 1306 seznámí s Lionetem a vyslechne si od něj historku z roku 1437 (nebo 1569). Jako jo, je to fantasy, ale přece jenom bych očekávala víc logiky.
Přesto jsem textu dala šanci. Autorka dokázala vykreslit různá místa v různém období dějin docela přesvědčivě, středověk či raný novověk z toho úplně čišel, ovšem použila k tomu natolik košatý jazyk, že jsem jím byla chvílemi zahlcena. Postavy líčila s takovou dávkou cynismu a jízlivosti, až připomínaly spíš karikatury než živé lidi. Přesto mě první povídka zaujala, a pak se mi líbil osel převlečený za jednorožce, jenž byl jednorožcem převlečeným za osla převlečeného za jednorožce.
Jenže od třetí povídky celé nanicovaté kouzlo dočista vyprchalo. Já, úporný nespavec, jsem nad stránkami usínala, nečinilo mi potíže knihu odložit těsně před vyřešením případu. Když jsem se k ní druhý den vrátila, marně jsem v paměti lovila, o co vlastně jde. Scházely mi lehkost a vtip, naopak mě dusily zkostnatělost a nevlídnost.
Nakonec jsem se přistihla, že čtu z povinnosti, a na to je mého času škoda.
Jedna hvězda za nápad a druhá asi za tu obálku.
Na knihu Svitky z Londýnského mostu volně navazuje další krásný exemplář z dílny nakladatelství Straky na vrbě z pera Jany Maffet šouflové. Příběhy obsahují vyšetřování úmrtí způsobených nadpřirozenými silami či úkladnými vrahy. Lionet z Glastonbury, koroner z Londýnského mostu, příběhy spojuje, ať už je přímým aktérem nebo třeba autorem několika receptů, z nichž se pak vyklube nápoj lásky, či poradce v případě použití olova. Časová osa zahrnuje 8 měst v průběhu čtyř století, což nás nepřekvapuje, neboť Lionet je věru pozoruhodnou osobností s překvapivými znalostmi a schopnostmi. Vyprávění nás zavedou do středověké společnosti anglických měst, irského Kilkenny a také Prahy, kterou měl Lionet rád pro její obyvatele i podnebí. Hezky se to četlo, nechyběl vtip a leckdy zajímavé rozuzlení záhad.
vtipné historické detektivky, navíc evokující svou náladou, dobou i všemi možnými kláštery bratra Cadfaela, to je přesně pro mě. bavila mě i ta drobná i větší zasahování magie, díky které byly případy značně nepředvídatelné. určitě se podívám zpětně i na Svitky...
Svitky z londýnského mostu mě naprosto uchvátili pro svojí zálibu v historii a pro to, že ji autorka chce mile a neotřele protnout se světem fantasy. A hlavně to dělá zatraceně dobře.
Lionet a jiné podivné příběhy mě tedy lákaly hned od okamžiku, kdy jsem zjistil, že se očekává jejich vydání. Nakonec jsem ale byl překvapen tím, že tato kniha je trošku odlišná od toho, než to, co jsem si od ní představoval.
Autorka si totiž odskočila od příběhu vyšetřovatele Thomase a jeho parťáka Lioneta a rozhodla se formou Thomase odvyprávět příběh jeho kamaráda spoluvyšetřovatele a koronera Lioneta. O tom, jak se k jeho práci dostal, co všechno prožil, kde všude byl a tak vůbec.
To všechno formou jednotlivých příběhů - což má s londýnskými svitky podobné - jen s tím rozdílem, že tady to na sebe nijak zvlášť nenavazuje. Kniha se prostě skládá z jednotlivých příběhů, kde Lionet ne vždy má hlavní roli. Mnohdy se k různým vyšetřováním třeba jen i nachomítne. Je ale na vypravěči Thomasovi, aby Vám vysvětlil, jak se k samotnému příběhu vůbec dostal.
I tak jsou to ale příběhy krásné. Mnohdy absurdní, vtipné, zábavné a rozhodně neobvyklé. Počítejte tedy s tím, že pokud máte rádi detektivky a k tomu ještě středověké, tak tady si to užijete měrou vrchovatou. A co víc, dostanete se k absurdním příběhům, které mnohdy pobaví, ale i překvapí svojí originalitou. A to já mám hodně rád a proto knihu s radostí oceňuji pětihvězdou. Zaslouží si to. Nejen pro svůj textový obsah, ale i pro své zpracování a obrazový příděl, což, pokud autorku znáte, tak musíte vědět, že v tomto případě zklamat jednoznačně nemohla.
Skvělé čtení. Paní Šouflová má úžasnou fantazii, která nám nabízí vynikající příběhy s famózním Lionetem, tak trochu záhadou a hodně miláčkem, naším i Štěstěny. Nemůžu se dočkat druhých Svitků!
Vtipné, chytré, čtivé. Jana Maffet Šouflová je Ellis Petersová domácí fantastiky. Ale je s ní mnohem víc srandy. Oproti Svitkům z Londýnského mostu je zde víc fantastických prvků a vůbec je to takové příjemně švihlé čtení. I v těch nejtemnějších případech je dost prostoru tu na vtipnou či ironickou hlášku, jindy na trefný a vtipný popis nějaké budovy či některého z aktérů příběhu. Trošku zamrzí nedokonalá redakce u první a páté povídky. Naopak potěší spousta map, ilustrací a pevná vazba a krásný přebal.
Část díla
Anděl, co netrefil nebe
Mandragora / Případ tajemné mandragory
2003
Muž, který byl sněden kočkou
Přátelé se neopouštějí / Svatý, který ztratil hlavu
2005
Případ boží spravedlnosti
2020
Autorovy další knížky
2014 | Svitky z londýnského mostu |
2016 | Žena se lvem |
2023 | Lionet & jiné podivné případy |
2014 | Jana Šouflová: Portfolio Fantasy Worlds |
Vyřešit vraždu, kdy zavražděný i vrah jsou už jen duchové může jenom doktor Lionet, sám tajemná postava anglického středověku. Londýnský koroner a lékař, Lionet z Glastonbury, je pozoruhodnou postavou, která má mj. vzácnou schopnost mluvit s mrtvými a svatými. Předpoklady takřka ideální pro práci koronera... Mandragora alias pórek pro nápoj lásky se mi velmi zamlouval. A co teprve zamilovaný, převlečený osel :-D. Ani příběh muže, kterého snědla kočka, mě nezklamal. Postava Lioneta však, k mé lítosti, tentokrát nehýří moudrostmi a potměšilostí v každém z 8 Šouflové příběhu, byť tak či onak zasahuje, resp. jeho sláva, do děje každého z nich. Vysvětlením je, že některé příběhy jsou samostatné povídky již dříve vydané, nyní zahrnuté do této knihy povídek/příběhů. Šouflová mě ohromila svou první povídkovou knihou Svitky z londýnského mostu. Ohromila a náramně pobavila. S nadšením jsem se proto vrátila do středověké Anglie, jen v řece, která ji protéká, již po 10 letech proudí trochu jiná voda.