Ľudské telo
Bill Bryson
Príručka pre majiteľov ľudského tela. Celý život trávime v jednom tele, a predsa väčšina z nás v skutočnosti netuší, ako telo funguje a čo sa v ňom odohráva. História anatómie a medicíny je plná zabudnutých hrdinov, ohromujúcich príbehov a zaujímavých faktov. Mimochodom, od okamihu, ako ste začali čítať túto vetu, vo vašom tele vznikol asi milión červených krviniek. Kniha Ľudské telo je naozaj fascinujúca, komplexná a prístupná. Vydajte sa s autorom na cestu do hlbín ľudského tela a zistite, ako funguje, čo sa v ňom môže pokaziť a ako skvele sa dokáže uzdraviť. Uvedomíte si, že sme oveľa zložitejší a záhadnejší, než ste si mysleli. Kniha je napísaná z pohľadu erudovaného a inteligentného laika, ktorý venoval veľa času štúdiu rozličných zdrojov informácií a jednotlivé aspekty ľudského tela ho úprimne fascinovali. Téma bola preňho nová, vo svojej kariére sa totiž venoval najmä cestopisom a dejinám vedy. Dielo poteší najmä čitateľov, ktorí hľadajú zaujímavosti o ľudskom tele a o chorobách. Nenájdete v ňom systematický prehľad ľudského tela, chorôb, diagnostiky či liečby. Práve tento aspekt mu vyčítali niektorí kritici a čitatelia. Bill Bryson však evidentne postupoval podľa kľúča, ktorý si stanovil – informácie museli byť zaujímavé, neošúchané a k veci. Ďalším pútavým aspektom je autorov dôvtip, nadhľad, zmysel pre humor a pokora, s ktorou nepriamo upozorňuje, že o ľudskom tele a jeho fungovaní ešte vieme veľmi málo.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Přírodní vědy
Vydáno: 2020 , Ikar (SK)Originální název:
The Body, 2019
více info...
Přidat komentář
Populárně naučné knížky jsou fajn. Člověk se doví hodně informací, má smysl se ke knize vracet a forma je většinou čtivá. Bill zde nezapře novináře a stylisticky se potácí někde mezi učebnicí, reportáží a okrajově si dovoluje hodnotící soudy. V knize jsou úseky docela nudné, některé zas hrozně zajímavé a v tomto mi přišla knížka nekonzistentní.
Nelíbilo se mi, jak Bill komentoval historický vývoj lékařské vědy a v podtextu se průkopníkům vysmíval (jak mohl být někdo, tak pitomý; no to je ale podivín; no to byly zrůdy a podobně). Nejspíš to mělo text odlehčit, ale osobně mě to otravovalo.
Jelikož to není moje první knížka na dané téma a v našem školství se pořád ještě hodně věnujeme anatomii člověka, není knížka extrémně novátorská. Po nutném shrnutí základních pojmů je text prošpikován historií a aktuálními poznatky (kniha je stará několik let) a vše je tedy zasazeno do opravdu širokého kontextu. A takto se pokračuje krok za krokem, oblast za oblastí.
Hodně mě překvapilo, jak autor rád uváděl, že něco nevíme. Což většinou poopravil a doplnil, že zatím nevíme a doplnil odhady o hypotézy. Ať už je to slepé střevo, klitoris a několik dalších specialit. Vždy je dobré vyslechnout si i jiné názory a autor se naraz pouští do kontroverze a vyvrací babské povídačky.
Knížka je super populárně naučné čtení a jako střípek do mozaiky dalších obdobných knih, které se zabývají lidským tělem, jeho vývojem a možnou budoucností stojí někde uprostřed. Je střízlivější, jako Nahá opice od Morrise, i jako série Sapiens od Harariho a dost mi kniha připomněla Prolomený kód od Issacsona. A v tom to nakonec i bude. Je to knížka psaná americkým/anglickým novinářem na odborné téma. A přesně taková je. :)
Asi najmenej ma zaujala z Brysonových kníh - možno preto, že človek má pocit, že o tom svojom ľudskom tele už toho pomerne dosť vie aj z iných zdrojov.
Bill Bryson je zaruka kvality. Vzdy pojme tema velmi dukladne a v prekvapivych souvislostech. Skoro by se dalo rict, ze by mel psat ucebnice, protoze jeho naucne knihy (Dum, Strucna historie temer vseho) jsou proste paradni. Lidske telo je podobne a urcite stoji za precteni.
Na druhou stranu mam trosku obavy, ze Bill uz starne - uz ten text nema zdaleka takovou stavu, jak jsem cekal. Sebekriticky vsak musim uznat, ze jsem pred nedavnem cetl Pribeh lidskeho tela, ktery je vynikajici (o tridu lepsi!) a ze ktereho Bill casto cituje.
(Drobna poznamka pro pratele evolucni biologie - v knize neni ani slovo o Dawkinsovi a u pasazi, jez se venuji relevantnim tematum, je videt, ze Bryson tu evoluci v maliku nema (narozdil od zmineneho Liebermana) - obcas argumentuje dobrem druhu... Prekvapive, ve srovnani se Strucnou historii!)
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2003 | Stručná historie téměř všeho |
2002 | Appalačská stezka |
2013 | Dům, domov, domácnost, dějiny architektury |
2003 | Hlavou dolů - Země sluncem vyprahlá |
2010 | Zápisky z malého ostrova |
Jak je u amerických spisovatelů zvykem, ve svých knihách se soustředí na vybrané téma a nedávají ho do kontextu s ničím jiným než s Amerikou. Jsou tituly, u kterých mi to tolik nevadí, ale zde byl americký nacionalismus (v dobrém) cítit z každé stránky (zejména ve chvílích, kdy autor pasoval případy na zeměpisné oblasti). Avšak nejtragičtější věcí pro mě byly občas úmorné odstavce nabité statistickými daty. Jinak, zase z toho lepšího koutku, mi ale Brysonova kniha dala nový pohled na to, co všechno pro náš naše tělo dělá a jakým je zázrakem.