Má bohéma

Má bohéma
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277611/mid_ma-bohema-8Tp-277611.jpg 5 115 115

Výbor poezie Jeana Arthura Nicolase Rimbauda (1854-1891) ve vynikajících překladech Vítězslava Nezvala přináší také nejslavnější Rimbaudovy básně Má bohéma, Opilý koráb, Samohlásky nebo Román.

Přidat komentář

ozzak
30.01.2024 5 z 5

Skvělý, výbor prokleteho básníka Artura Rimmbauda napsané v mladém věku 16 až 20 let v překladu Vítězslava Nezvala výbornou predmluvou F X Šaldy.
Vzrušení
Za modrých večeru si vyjdu po pěšině lechtan obilím, se brouzdat svěží trávou :a zasnen ucítím jak vítr na mytine mi bude kroužit nad rozcuchanou hlavou!
Ní slova neřeknu a ne pomyslím na nic. Vsak budu míti dusi lásce otevřenou jak cikán půjdu dlouho, dlouho podél hranic, v nesmírne Přírodě - šťasten s ní jak ženou.

Rad se ke sbírce budu vracet.

intelektuálka
24.08.2023 5 z 5

- Proč zná člověk z prostoru jen malý výsek ?
Proč se hemží hvězdy jako zlatý písek ?
Co je za lidmi a co je za světy ?

Opětovné milé setkání s tímto oblíbeným básníkem - knihu uvádí F. X. Šalda :

.... jedněm se jeví jako archanděl sestouplý na zemi a nebeský meteor z Mléčné dráhy...
.... jiným jako satan z pekla vyplivnutý .....

V Rimbaudovi se opravdu perou tyto dvě bytosti - a já jej obdivuji jako lyrika :

Krásná v lůně nesmírného jezera
vynoříš se před ním jednou z večera
ty jež plníš láskou světy všehomíra....
Svět se zachvěje jak gigantická lyra
v polibku jenž bude nádherný jak klid ....

- Svět chce lásku : ty jej přijdeš ukojit .

Z básně Slunce a tělo - a šestnáctiletý Rimbaud / krásné vidění světa ..../


Ctenaricek4
07.01.2023 5 z 5

Vůbec se neodvažuji hodnotit jinak než pěti hvězdami. Rimbaud byl velký talent, což dokazuje už to, že všechna svá mistrovská díla napsal v rozmezí od šestnácti do dvaceti let.
Básně "Opilý koráb"a "Slunce a tělo" jsou, pro mě, naprostými lahůdkami!

Nemám.jméno
03.02.2022 5 z 5

Rimbauda jsem si rychle oblíbila. Číst jeho básně je zážitek.

niknikita
18.01.2022 5 z 5

Něco ve mě souzní s tímto bouřlivákem...nejde ho nemilovat.

"Chodil jsem po světě a měl jsem ruce v kapse.
Také můj svrchníček už byl jen vidinou.
Múzo, tys spolčila se s pěkným hrdinou.
A přitom snil jsem jen o samé velké lásce."

Kuffenbach
16.08.2021 5 z 5

Už to bude drahně let, co jsem na půl ucha poslouchal češtinářku, jak nám ignorantům cosi čte. Najednou slyším "a dvěma ranami má prostřelený bok"... cože? COŽE???


No, změnilo mi to život. A on to všechno napsal do 18 let. S Villonem tvoří dvojici mých osobních bohů. Nejradši mám Starou skříň (imho v tom období psal své top básně).

tami1
25.11.2020 4 z 5

Tato sbírka, pro mě představovala opravdovou výzvu. Rimbaud je jedním z nejznámějších prokletých básníků a jeho dílo vyniká zvláštní poetičností. Dokáže napsat báseň o každodenní bídě a ošklivosti života v tehdejší Paříži tak, že i přes určitou zvrácenost a ujetost (absint a drogy), je jeho dílo čtivé a velmi poetické. Snaží se najít krásu v ošklivosti.

Gabi212
24.04.2019 5 z 5

Arthura Rimbauda jsem během školních let nějak přehlédla a tím jsem se sama usvědčila ze svatokrádeže. Oslovil mě až teď - překvapivě - po přečtení české young adult knihy, ve které je zmiňován jak on, tak i úryvky z básní ze sbírky Má bohéma, a naprosto mě to nadchlo! Letěla jsem do knihovny jak dělová koule a paradoxně zalitovala toho, že tam na mě ono slavné dílo zaprášeně čekalo, protože by se na něj měly stát fronty. Neděje se tak a já sama jsem důkazem, že mladá generace neví, o co přichází. Jsem prozatím v půlce, ale každé slovo hltám a vychutnávám si ho snad i smysly, o kterých jsem netušila, že je mám.

intelektuálka
15.11.2017 5 z 5

Ach vy prokletí básníci, proč jste tak divocí ve svém životě a citliví a něžní ve svých básních...

Znám nebe, třpytící se pod průtrží mračen
znám kouzlo večerů a velkých povodní
znám jitra nadšená jak hejno vodních kačen
a časem viděl jsem to, o čem lidé sní...

Snil jsem o zelené a zasněžené noci
o žhavých polibcích jež víří v prostoru
o koloběhu míz, jež mají vesmír v moci
o modrém procitnutí zpěvných fosforů.

/úryvky z Opilého korábu/

Sherlock-Holmes
11.11.2017 5 z 5

Dočetl jsem nedávno. Ta předmluva od F.X. Šaldy je dokonalá. Naprosto dokonalá...
No a samotné Rimbaudovy básně? V této sbírce jsou další důkazy o tom, proč Arthura Rimbauda tak miluji...
SH

AdrianaArché
01.10.2017 5 z 5

Božský rošťák, který patří k mým nejoblíbenějším prokletým básníkům. Zbožňuju sbírky jeho básní i jeho samotného. Velmi jsem se jím inspirovala ve svých knihách, ve kterých mu vzdávám čest a uznání. I díky němu jsem stvořila své světy, jejich atmosféru a charakteristiky postav. Díky, Arthure, máš to u mě ;)

Adele02
10.07.2017 5 z 5

Miluju ho. Prostě ho miluju.

Janule164
17.12.2016 4 z 5

Má bohéma

Chodil jsem po světě a měl jsem ruce v kapse.
Také můj svrchníček už byl jen vidinou.
Múzo, tys spolčila se s pěkným hrdinou.
A přitom snil jsem jen o samé velké lásce.

Mé prasklé kalhoty se splaskly v chumáč děr.
Zasněný Paleček, já louskal jsem si v běhu
rýmy. Ve Velkém voze dlel jsem na noclehu.
Mé hvězdy šuměly, kdž přišel podvečer.

A já jim naslouchal na kraji u silnice,
za dobrých večerů při svitu večernice,
a rosa stékala mi zvolna po čele,

když s nohou na srdci za fantastické luny
jsem tahal pérka z bot jak povolené struny,
drnkaje do taktu, a básnil vesele.

Pink Martini
10.09.2016 5 z 5

Ten den dávali pozor všichni, včetně těch, kteří si pořád pletli Nezvala se Seifertem, protože oba psali ty divný poetický věci. Jeden třicetiletej typ, který žil předtím se ženou a živil se úředničinou, se pokusil picnout svýho mladýho amanta, který ho stáhl do světa chlastu, drog a levných tuberkulózních děvek, a teď se s ním chtěl obyčejně rozejít. Naštěstí mířil o dost hůře, než psal verše, a tak pubertální hošík přežil, pověsil poezii na hřebík a rozjel se toulat po světě, aby pak dost neslavně umřel na nádor v koleni a zůstalo po něm pár básniček. Story s Verlainem a Rimbaudem prostě všichni milovali. Bylo tak jiné než životopisy všech těch spořádaných romanopisců, ale jen tak ze dne na den nepřijít do práce, vyžahnout půllitru absintu a odjet do Belgie s náctiletým fešákem, který sice přinášel jen zkázu, ale měl tak pěkný modrý oči, že se tomu nedalo zabránit, to bylo něco. Prokletí básníci mají jako jedni z mála tu schopnost oslovit svým nonkonformním chováním i mlaďochy, a za to jim skládám hold.

Všechny básně Mé bohémy byly napsány do Rimbaudových dvacátých narozenin. Odrážejí jeho pubertální krizi, nejasnou sexuální orientaci, zklamání ze života a nejistotu budoucnosti. Neví, co se sebou má dělat, žije v takových rozporech, že ho rvou na kusy, a aby dokázal alespoň nějak žít, píše o nich. Rimbaud dokázal neuvěřitelně kombinovat v jednom verši krásu a hnus. Vařil v kotli odporný starý hadry, ale ony voněly jako růže. Nebo trhal čerstvé květiny a nechával je postupně hnít někde v koutě? Do ohromného kotle své fantazie naházel krásné mladé Pařížanky, smrduté stoky, dunící moře, chcíplé kočky, opilce v deliriu a šváby za svitu měsíce, aby potom naběračkou pár námětů zachytil, prsknul je na talíř a uvařil básně, které se nikdy nepřejí a zanechají v žaludku směsici divných pocitů.

"Tak směrem k černi azuru,
v němž topasové moře zvrací,
vždy buse tryskat v purpuru
lilie, klystýr inspirací."

Má bohéma dokonale prezentuje Rimbaudův životní úkol – chtěl metodicky rozrušovat všechny lidské smysly. Jak ostatně píše i v předmluvě F. X. Šalda, Rimbaud byl z řad těch vyšinutců, kteří museli všechno vyzkoušet na sobě. Proto Rimbaud hledal všechny druhy lidského utrpení, zoufalství, lásky a sebeničení, aby se jimi mohl postupně trýznit a dusit. Infikoval se stovkami druhů neštěstí, chtěl zakusit všechnu bolest světa, takže vlastně ani nemohl dopadnout jinak, než jak dopadl.

Co by jen z toho fešáka bylo, kdyby nepřestal psát ve dvaceti a oblažoval nás ještě dalších sedmnáct let svým fantasticko-šíleným slohem? Rimbaud je znechucená ikona, zblitá socha talentu, k níž se chodí modlit všichni básníci. Krásný hnus a hnusná krása podaná tak zoufale čtivě, že se nedá odtrhnout, i když člověk neví, jestli se mu to líbí, nebo se mu chce spíš zvracet. Tohle já prostě můžu. 5/5

"Ty kreslíš pro své rusalky
jen šeřík – liliově bílý! –
A temné lesní fialky,
ty sladké chrchle černé víly!"

Parisienne
25.04.2016 5 z 5

Božský rošťák

petra2973
11.02.2016 4 z 5

Krásná díla. Arthur byl génius.

knihomolik1
16.01.2016 5 z 5

Rimbaud byl obrovský talent! Nikdy se dosytosti nenabažím jeho básně Opilý koráb.

Lenora Kalausap
25.02.2013 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem se dostala k takovému autorovi jako je právě Rimbaud. Vážím si takových lidí. Já osobně z každého jeho řádku cítím tolik zlosti, bolesti či znechucení vůči světu a lidem v něm. Ale básně večnost se nemůžu nabažit.

Už se opět našla?
Co? Věčnost.
Jsou to moře, zašlá
se sluncem.
(J. A. Rimbaud)