Má krásná špionka

Má krásná špionka
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2004/ma-krasna-spionka-2004.jpg 4 52 52

Nejnovější román Colina Falconera Má krásná špionka se odehrává na pozadí dramatických událostí druhé světové války v Rumunsku a Turecku. Píše se rok 1940. Britský diplomat Nick Davis má v Bukurešti převážně jiné než konzulární poslání. Do rumunské metropole přezdívané „malá Paříž“ přicházejí nacisté a životy mnoha lidí se ocitají v troskách. Napětí ve městě houstne a válka zpravodajských služeb propuká naplno. Nick Davis poprvé spatřil krásnou a tajuplnou Danielu v baru za choulostivých okolností. Osudový vztah, který se mezi nimi rozvine, je oba hluboce poznamená. Vypjatá atmosféra vrcholící druhé světové války, rodící se nepřátelství mezi Sověty a ostatními členy protihitlerovské aliance a snaha Německa uzavřít separátní mír jsou víc než jen pouhou kulisou dalšího Falconerova románu. Snad ani není třeba dodávat, že autor se i tentokrát věrně drží historických reálií, aniž by tím nějak utrpěla čtivost. Velmi snadno si lze představit, že Nick Davis, krásná Daniela, konvencemi sešněrovaný britský konzul a otrlý anglický válečný zpravodaj Max King by při čtení Falconerova románu udiveně vrtěli hlavou a marně si lámali hlavu otázkou: Jak to ten chlap ví? Vždyť jsem o tom nikomu neřekl. Děj románu Má krásná špionka lze výstižně shrnout čtyřmi slovy: láska, zrada, tajemství, nebezpečí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art
Originální název:

My Beautiful Spy, 2005


více info...

Přidat komentář

čef
16.11.2020 5 z 5

Tragická a nekonečná láska v době poslední světové války na frontě špionů a jiných vyzvědačů. Charaktery jsou pěkně vybarvené, některé barvy jsou hodně živé až do černa. Dozvěděl jsem se také docela zajímavé detaily z války na Balkánu, hlavně co předcházelo komunismu v Rumunsku. Určitě další z výborných dílů tohoto spisovatele.

intelektuálka
20.07.2020 4 z 5

Další z Falconerových románů na pozadí historie - tentokrát je to Rumunsko a Turecko a doba druhé světové války ....

Kdopak ví, že se Bukurešti říkalo malá Paříž /když jsem v 80 -t ých letech touto zemí projížděla, byla chudá a zdevastovaná/, nebo že Hitler zabral zemi kvůli ropným polím ?

A válečné dění a špionáž svádí k sobě britského diplomata a rumunskou dívku Danielu ....

Může v takové pohnuté době fungovat láska ?

Opět zajímavý příběh - kdo projde takovýmto peklem, stává se někým jiným ....

" ať je na tom člověk sebehůř, ráno stejně vyjde slunce ...."

Doporučím.


Evaho73
08.12.2017 5 z 5

Cez tento román som autorovi uverila, že druhá svetová vojna mohla mať aj takúto zákulisnú podobu. Na pozadí krvavých bojov prebiehala ďalšia studená a špiónažná vojna odohrávajúca sa medzi diplomatmi, tajnými agentmi a špiónmi, ktorí pre získanie kľúčových informácií využívali všetky možné taktiky, ako napríklad aj krásne ženy. Dejová línia príbehu je vyskladaná veľmi dômyselne, kde sa zápletka prirodzene dopĺňa s historickými reáliami, čo u čitateľa vzbudzuje dojem autentickosti. Román nám umožňuje nahliadnúť aj na politický vývoj počas vojny v krajinách, ktoré boli podľa autora "Hitlerove milenky", Rumunsko ako milenka z donutenia a Turecko milenka, ktorá ho ohŕdla.
Príbeh bol podany očami diplomata, ktorý okrem politiky a získavania tajných informácií o vojnových taktikách zo strany nepriateľa, riešil hlavne svoj citový život, ktorý uviazol v manželskom trojuholníku. Myslím si, že aj táto zápletka okrem iných vo forme zrady, sklamania, napätia a nebezpečenstva, správne zvýraznila chuť tohto zaujímavého románu, ktorého čítanie som si doslova vychutnala.

DastyX
10.10.2017 3 z 5

Kniha má těžké téma, o diplomacii a intrikách se mi vždy těžko čte, špatně se v tom orintuju. Některé události z války jsou zde zmíněny jen tak mimochodem, jen takové vsuvky, zmínka na pár odstavců nebo i řádek. Hluboce mě zasáhl příběh židů na rezavé ponorce, kterou Britové nechtěli pustit na turecké pobřeží, aby si nepohněvali Araby. A vyprávění a zacházení s židy v Rumunsku. Příběh špionky Daniely a diplomata Nicka mě tolik nezaujal, spíš opravdu ta okolní výplň knihy. Většinu času rozhořčená nad tím, jak to mohli udělat.. Válka je hnus.

DaPo
02.07.2014 2 z 5

Na knížku jsem se těšila, trošku mne ale zklamala... Jedná se samozřejmě o zajímavý osobní příběh, ale na druhou stranu autor spíše konstatuje fakta z dané doby. Spíše mi to připomnělo výuku dějepisu.... Mohu ale doporučit, pokud se zajímáte o období 2. světové války...

Boggy
23.12.2013 3 z 5

Není to úplně špatná kniha, ale spíše než historický román, je to román pro ženy v historicky věrných kulisách. Autor napsal již lepší knihy.

Malinali
01.11.2013 5 z 5

Čtivé, napínavé, konec jsem takto nečekala, ale je reálný :) Krásně psáno.

Pink Martini
08.07.2013 5 z 5

(Uwaga spoilery!) "Miniaturní růžová zahrada s jedinou žmarlikou, jíž se říkalo Jidášův strom. Prý se právě na tomhle stromě oběsil Jidáš poté, co dostal třicet stříbrných za zradu Krista. Další chudák, který neodkázal žít s následky činu, který mu kdysi připadal jako dobrý nápad."

Jeden z mých nejmilejších Colinových románů. Napsaný uprostřed zlaté Falconerovské éry, kdy chrlil knihu za knihou a jednu lepší než druhou. Kdeže jsou ty časy. Jsou asi definitivně v čoudu jako doba, kdy se Bukurešti přezdívalo Malá Paříž a v buticích na hlavní třídě prodávali nejnovější kolekci Coco Chanel. Musela to být krásná doba. Dokud jednou nepřišla místo očekávané nové kolekce dávka poněkud jiného stylu. Kožichy a perly vystřídala nová móda upjatých černých uniforem Schutzstaffel a dalších složek aparátu Reichu. Kavárny, cukrárny a prodejny parfémů musely zavřít a připravit se na pobyt německých jednotek. Stejně jako britské, francouzské a turecké tajné služby.

Děj knihy se odehrává v krušných časech druhé světové v Rumunsku a Turecku, které jsou k nám sice blíž než kdejaký El-Alamejn, ale stejně toho o nich víme jen poskrovnu. Jedním z vážných témat je situace početné židovské komunity v Bukurešti, která je pod nestabilní vládou systematicky vyhlazována. Stejnou pozornost zaslouží i složitá politická situace v obou oficiálně neutrálních zemích ztížená vnitřními spory a šachovými partiemi, jež bez výčitek rozehrály hlavní velmoci a neptaly se přitom nikoho.

Zatímco Francie, SSSR a Británie hrály partie o velkých událostech, v ulicích Istanbulu a Bukurešti dostávají jejich figurky své tváře. Jedna patří Nickovi, jenž pod zástěrkou práce na britském konzulátu úspěšně buduje síť špiclů. Druhá Siggimu Maierovi, který na německé straně dělá v podstatě totéž. Oba krále spojuje postavička Daniely, rumunské Židovky. Oba ví, že by jí neměli věřit a dělat si plané naděje, ale stejně to dělají. Nick její lásce obětuje všechno. Aspoň té domnělé. Dvojitý agent Daniela lže častěji, než říká pravdu. Odliší je ještě vůbec od sebe? Ve válce není čas na románky, nikomu se nemá věřit, nadřízený vás s ledovým klidem obětuje a přeběhne na druhou stranu, a z nejhorších nepřátel se mohou stát přátelé.

Nejde jenom o milostný trojúhelník a nejde jen o válku. Colin obě roviny zapracoval dohromady s grácií sobě vlastní. K některým kapitolám se ráda zpětně vracím. Hlavně k těm s Maxem Kingem, jehož průpovídky jsou učebnicí pro každého cynika. Na jeho adresu jenom toto:„Zpravodaj Reuters byl opilý, vlastně poslední dva dny vůbec nevystřízlivěl.“ Ani vy ze Špionky hned tak nevystřízlivíte. Tohle je celkem jasných 5/5, Coline. Jó, to byly časy. Musíš zase psát takhle..